'BEST MANAGED COMPANIES TÜRKİYE' PROGRAMI, 2. YILINA HAZIR

Türkiye'nin büyük ve orta ölçekli özel şirketleri ile aile şirketleri ve girişimcilerine hizmet veren DeloItte PrIvate olarak, Best Managed CompanIes (En İyi Yönetilen Şirketler) programını Türkiye'de ilk kez 2018'de hayata geçirdik. Kanada'da 1993 yılından bu yana gerçekleştirilen program, yeni katılan ülkelerle birlikte şu an 12 ülkede uygulanıyor.

“Best Managed Companies” programına, gerçekleştirildiği ülkelerde programa her yıl yüzlerce şirket başvuruyor ve bağımsız bir jüri tarafından değerlendirildikleri süreçte yönetimsel başarının bir simgesi olan “Best Managed Company” unvanına hak kazanmak için çalışıyor. Global Deloitte Private, “Best Managed Companies”in 2020’ye kadar 20 ülkede uygulanmasını ve bir “Global Best Managed Company Ligi” oluşturulmasını hedefliyor.

ŞİRKETLER FARKINDALIK SAHİBİ OLUYOR
Program, Türkiye’de halka açık olmayan ve başta aile şirketleri olmak üzere ulusal şirketlerin yönetim performanslarının değerlendirilmesini amaçlıyor. Değerlendirme strateji, yetkinlik ve inovasyon, kültür ve adanmışlık, yönetişim ve finansal performans olmak üzere 4 kriter etrafında gerçekleştiriliyor. Şirketler, Deloitte koçlarının rehberliğinde kendi iş yapış şekilleriyle ilgili kendilerini değerlendirme ve uluslararası en iyi uygulamaları referans alarak kendi yönetim performanslarını gözden geçirme fırsatı buluyor ve geliştirilmesi gereken yönleri konusunda farkındalık sahibi oluyor.

2018 yılında QNB Finansbank’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen programda, Koç Üniversitesi akademik destekçimiz, TAİDER ve TİDE ise iş ortaklarımız olarak bize destek verdi. Bağımsız jüri takımımız, iş ve akademi dünyasının değerli temsilcilerinden meydana geldi. Ali Koç’un başkanlık görevini üstlendiği jüride; Ali Sabancı, Ebru Özdemir, Emre Zorlu, Hamdi Akın, Lucien Arkas, Ömür Tan, Umran İnan ve Ümit Boyner yer aldı.

İLK SENEDE 70’TEN FAZLA BAŞVURU
İlk senemizde programa 70’den fazla şirket başvuruda bulundu. Kriterleri sağlayanlar, yaz aylarında Deloitte koçlarının eşliğinde derinlemesine değerlendirildikleri bir süreçten geçtiler. Koçlar ile görüşmelerini tamamlayan ve detaylı başvuru formlarını dolduran 35 şirket, finalist olarak jüri değerlendirmesine alındı. Tüm finalist şirketlerin bilgileri ön değerlendirme için jüri üyelerine gönderildi ve jüri toplantısı 31 Ekim 2018 tarihinde Deloitte Türkiye ofisinde gerçekleşti. 

ALİ KOÇ’UN BAŞKANLIĞINDAKİ TOPLANTI…
Ali Koç’un başkanlığındaki toplantıda Deloitte koçları şirketleri 4 kriter eşliğinde tanıttı ve öne çıkan yönlerini paylaştı. Son derece katılımcı ve verimli geçen toplantı sonucunda 11 şirket “Best Managed Company” unvanıyla ödüllendirilmeye hak kazandı. Yarattıkları başarı hikâyeleri ve ülke ekonomisine olan katkılarıyla öne çıkan bu firmalar; Aromsa, ASAV, Defacto, Domino Tekstil, ISM Makine, Karaoğlu Peyzaj, Kros Otomotiv, Mikropor, Nobel İlaç, Profen ve TKG Otomotiv oldu.

GALA GECESİ ÇIRAĞAN SARAYI’NDAYDI
Kazanan firmaların ödüllendirildiği gala gecesi; tüm finalistlerin, jüri üyelerinin, programın iş ortaklarının ve iş dünyasının başlıca liderlerinin katılımıyla 26 Kasım 2018 akşamı Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını Deloitte Kıdemli Ortağı ve Strateji, İş Geliştirme ve Pazarlama Lideri Hasan Kılıç’ın yaptığı gecede, programın vizyonunu, program süresince edinilen tecrübeleri ve keşfedilen şirket hikâyelerini şahsım aktardı.

Global Best Managed Companies programı ile ilgili bilgi ve deneyimleri ise Global Deloitte Private Lideri Mennolt Beelen paylaştı. Deloitte Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgelerinin Teknoloji Araştırma Lideri Hans Van Grieken ise “keynote speaker” olarak gecenin konuğuydu. Kendisi iş dünyasının geleceğini ve dijitalleşme konusundaki yenilikçi yaklaşımları ilgi çekici sunumuyla aktardı. Programın sponsoru QNB Finansbank adına Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan ve programın akademik destekçisi Koç Üniversitesi adına da üniversitenin Rektörü Prof. Dr. Umran S. İnan’ın konuşmalarıyla katkıda bulunduğu gece, ödül töreni ile son buldu.

ÖDÜL ALAN FİRMALARIN BAŞARI HİKÂYELERİ NEYDİ?
Aslında firmaların her biri farklı yönleriyle ön plana çıktı. Bununla beraber, bu firmaların hepsinde belli başlı iyi yönetim mekanizmalarının ortak olduğunu gözlemledik. Bunlardan ilk ve belki de en önemlisi, belirli bir stratejinin varlığı ve bu strateji ile uyumlu hedeflerin belirlenmiş olduğunu görmemizdi. Bunun yanı sıra hedeflerin, şirketin her kademesine yayılacak şekilde takip edildiği öne çıkan özellikler arasındaydı. Bu kapsayıcı yönetim yapısının uzantısı olarak belirlenmiş KPI’ların ve performans değerlendirme sistemlerinin varlığını gözlemledik. 

Deloitte Private tarafından Türkiye’de ilk defa hayata geçirilen “Best Managed Companies” programının 2018 kazananları; Aromsa, ASAV, Defacto, Domino Tekstil, ISM Makine, Karaoğlu Peyzaj, Kros Otomotiv, Mikropor, Nobel İlaç, Profen ve TKG Otomotiv olmuştu. Ödül töreni ise 26 Kasım 2018 tarihinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilmişti.

ÇALIŞAN DENEYİMİNE VE ŞİRKET KÜLTÜRÜNE ÖNEM…
Çalışan deneyimine ve şirket kültürüne önem verilmesi bu firmaların diğer ortak özellikleri idi. Akademik destekçimiz Koç Üniversitesi tarafından yapılan şirket ve çalışan anketleri de bunu destekler nitelikteydi. Aile şirketi olarak nitelendiren firmalara baktığımızda aile üyeleri ile birlikte profesyonellerin de dahil edildiği kapsayıcı bir yönetim yapısının varlığını gördük.

Değerlendirme kriterleri arasında bulunan ve jürinin de hassasiyetle yaklaştığı güçlü bir finansal performans ve finansal raporlama alt yapısı bulunması, bu firmaların öne çıkan özellikleri arasındaydı. Ayrıca ar-ge ve inovasyona yatırım, yurt dışındaki vizyoner yatırımlar, ihracat tarafında atılan önemli adımlar ve akreditasyonlar bu firmalarda dikkatimizi çeken olumlu özelliklerdendi. Tüm bunların yanında, unvana hak kazanan firmalarda topluma geri verme ve sosyal sorumluluk bilincinin gelişmiş olduğunu da gözlemledik.

2019 BAŞVURULARI BAŞLIYOR
Deloitte Private Türkiye olarak, heyecanla yürüttüğümüz ve ülkemizin iş dünyasında iyi yönetim konusunda farkındalık yaratmak adına fayda sağlayacağını umduğumuz programımıza nisan ayı içinde başlıyoruz. “Türkiye’nin En İyi Yönetilen Şirketleri” programımıza saygın kurumların desteği sürerken, inanıyoruz ki, yeni kurumların katkısı sayesinde programımızı daha geniş kitlelere ulaştırma fırsatı bulacağız. 

Türkiye’nin ilham veren tecrübeli iş insanlarından oluşan jürimiz yeni üyeleri ile zengin bir tecrübeyi ve farklı bakış açılarını temsil ederek ülkemizin şirketlerine yorumları ve değerlendirmeleriyle değer katacak. Geçtiğimiz yıla kıyasla çok daha fazla başvuru beklediğimiz programımızda, Deloitte Global’in de desteğini arkamıza alıyoruz.  Programa, başta aile şirketleri olmak üzere tüm ulusal ve halka açık olmayan firmalarımızı bekliyoruz. Best Managed Companies Türkiye programı hakkında daha fazla bilgiyi https://bestmanagedcompanies.deloitte.com.tr/ web sitesinden alabilirsiniz.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.4.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları