GELECEK, GENÇLER İÇİN SÜRDÜRÜLEBİLİR Mİ?

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği'nin (SKD Türkiye) başkanı ikinci kez, koltuğun halihazırdaki sahibi Ebru Dildar Edin oldu. Dünya Sürdürülebilir Kalkınma İş Konseyi global ağının önemli bir üyesi olan SKD Türkiye, 15 yıldır iş dünyasında ve kamudaki yerleşimde öncülük ediyor.

SKD Türkiye olarak 15 yıldır, iş dünyasının sürdürülebilirliği temel stratejilerinden biri haline getirmesi için çalışıyoruz. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni merkeze alarak kurumlara ve pek çok farklı sektörden şirketlere liderlik ediyoruz. Hızla artan üye sayımız, bu vizyonun ülkemizde ne kadar önemsenmeye başladığını gösteriyor. 

SORUMLU, BİLİNÇLİ VE KARARLI BİR NESİL…
Genel kurulda ilk sözü gençlere verdik. İş dünyasını nelerin beklediğini bizzat onların ağzından dinledik. Gördük ki, bizlerden çok daha sorumlu, bilinçli ve kararlı bir yeni nesil geliyor. Önümüzdeki yıl, uluslararası çapta iş gücünün %38'ini, bütün tüketicilerin %40’ını Z kuşağı oluşturacak. Onların yüksek beklentilerini karşılayabilmek, rekabette geri kalmamak ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmak için dikkate almamız gereken bazı akımlar var. 

YENİ NESİL AKTİVİST LİDERLİK
Bunlar, yeni nesil aktivist liderlik, sorumlu üretim ve tüketimin şekillendireceği iş modelleri, iklim değişikliği ve düşük karbon ekonomisi ve belki de en önemlisi iş birliklerinin gücü… Üyelerimize azami katkı için çeşitliliği ve kapsayıcılığı ön planda tuttuğumuz bir yönetim kurulu oluşturduk. Farklı sektörlerin temsilcilerinden oluşuyor. Ne mutlu ki bize kadın ve erkek oranı açısından da dengeli bir dağılım gösteriyor. 

***

İŞ BANKASI’NIN İLK KADIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI: FÜSUN TÜMSAVAŞ
29 Mart 2019 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısı’ndan sonra 1 Nisan’da toplanan Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu; Yönetim Kurulu Başkanlığına Füsun Tümsavaş’ı, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine Ertuğrul Bozgedik’i seçti. İlk kadın çalışanı 1924’te, kuruluşunun hemen ardından göreve başlayan bankanın ilk kadın müdürü ise 1953’te, Nişantaşı Şubesi Müdürlüğü’ne atanan İclal Rıza Ersin’di. Ersin aynı zamanda ülkemizin ilk kadın banka müdürü. Türkiye’de en fazla kadın istihdam eden (12 binin üzerinde) kurumların başında gelen İş Bankası’nda, kadın çalışanların oranı %56. Tüm yöneticiler içerisinde ise %40’tan fazla. 
Tümsavaş’ın yanı sıra, Feray Demir’in de Yönetim Kurulu Üyeleri arasında bulunduğu İş Bankası’nın İcra Kurulu’nda da Genel Müdür Yardımcıları Senar Akkuş, Ebru Özşuca ve Gamze Yalçın var.

EĞİTİM HAYATI
1957 Ankara doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat ve Maliye Bölümü mezunu. 
İŞ HAYATI
İş hayatına 1979’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ankara Şubesi’nde atıldı. Türkiye İş Bankası’ndaki kariyerine 1981’de I. Krediler Müdürlüğü’nde memur olarak başladı. Burada çeşitli görevler üstlendikten sonra, 2004’te Ticari Krediler Müdürlüğü’ne müdür olarak atandı. 2008’de Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi. 30 Mayıs 2011’den itibaren Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapıyordu. Halen, Türkiye İş Bankası A.Ş. Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili.

***

MURAT ZENGİN; OPET PAZARLAMA GENEL MÜDÜR YARDIMCISI
Akaryakıt sektörünün öncü kuruluşlarından OPET, pazarlama alanında uzun yıllara dayanan deneyime sahip Murat Zengin’i ekibine kattı. Murat Zengin, 1 Mart 2019 tarihi itibariyle OPET Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine başladı.

EĞİTİM HAYATI
Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu. Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 
İŞ HAYATI
İş hayatına 1998’de Evyap’ta “Marka Müdürü” olarak başladı. Aynı şirkette “Pazarlama Müdürlüğü” yaptı. 2004-07 Ülker’de Pazarlama, Kişisel Bakım Ürünleri ve Yeni İş Geliştirme birimlerinde “Genel Müdür Yardımcısı”, 2007-2010 arasında Ajans Ultra’da Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. 2010’da Uludağ İçecek’e katıldı ve 2019’a kadar “Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı” unvanının sahibiydi.

***

HYATT REGENCY İSTANBUL ATAKÖY’E YENİ GENEL MÜDÜR: ARCAN BAYRAKTAROĞLU
2010 yılında Marriott International tarafından “Yılın Global Lideri” seçildi. 2012’de Marriott zincirinin en büyük onu ödüllerinden “President’s Award”ı kazandı. 1 Mart 2019 itibariyle Hyatt Regency İstanbul Ataköy’ün Genel Müdürü oldu.

EĞİTİM HAYATI
Lisans eğitimini Montreux, İsviçre’de “Otel İşletmeciliği” üzerine yaptı.
İŞ HAYATI
1994’te “Condrad Otel’de “Satın Alma Departmanı’nda kariyerine başladı. Divan, Crowne Plaza Satış ve Pazarlama’daki başarıların ardından Crowne Plaza Holiday Inn Ataköy’de Satış ve Pazarlama Direktörü oldu. Swissotel, Kempinski, InterContinental, The Marmara Collection gibi önemli zincirlerde Gelir, İş Geliştirme, Satış ve Pazarlama Direktörlüğü gibi farklı pozisyonlarda bulundu. İstanbul Marriott Hotel Şişli’de “Genel Müdür Yardımcısı”, 2009-2015 arasında Courtyard Marriott Istanbul’da “Genel Müdür”, 2015-2019’da Divan İstanbul’da “Genel Müdür” görevlerini üstlendi.

***

AMCHAM TÜRKİYE / ABFT BAŞKANI; SERRA AKÇAOĞLU
Türkiye’de 15. yılını kutlayan Amerikan Şirketler Derneği’nin (AmCham Türkiye/ABFT) 2 yıl süreyle görev yapacak yeni yönetim kurulu belirlendi. Başkanlığa, Citibank A.Ş. Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Serra Akçaoğlu seçildi. 

ÜLKE EKONOMİSİNE 54 MİLYAR DOLAR KATKI
AmCham Türkiye/ABFT şirketlerinin ülke ekonomisine 54 milyar doların üzerinde katkısının bulunduğunu açıklayan Serra Akçaoğlu, Türkiye’de yarattıkları doğrudan istihdamın ise 90.000’e yakın olduğunu kaydetti. Üyelerin global deneyim ve uzmanlığını da Türkiye’ye taşıma şansına sahip olduklarını vurgulayan Akçaoğlu, uluslararası yatırımcılar olarak Türkiye’nin potansiyeline büyük inançları olduğunu dile getirdi.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.4.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları