Bir işin kadını veya erkeği olmaz

Önceleri hayatımız içinde işimiz ?iş? olarak vardı. Şimdilerde ise çalışma şeklimiz hayatımızın tamamını kapsamaya başladı ve artık ?iş hayatı? demeye başladık. Bugün en büyük eleştiri ve özeleştiri konusu şu: ??İnsanlar birbirine kartvizit uzatarak merhaba demeye başladı.??

Gelin anlamını yitiren iş hayatımıza bir renk ve anlam katalım. Ve kadınlarımıza her alanda yer açalım. Nasıl mı? Her erkeğin hayatına bir kadın girmeden evvel çiçek eşittir maydanozdur. O güzelim çiçeklerin anlamını ve o enfes kokusunu erkek fark edemez. Bugün anlamını yitiren iş hayatımıza kadınları destekleyerek birlikte başaracağımız çok şeyin olduğuna inanalım.


EKONOMİK SAVAŞTA ‘VARIM’ DİYORLAR
Sizi biraz daha ileriye götürmek istiyorum. Tıpkı ulusal bağımsızlık için erkeğin yanında savaşan Türk kadını, bugünkü ekonomik savaşta da varım diyor. Bu hepimizin bağımsızlığı.. Ülkemizin sosyal ve ekonomik kalkınmasında ana unsurlarından birini kadın istihdamı olduğu aşikâr. Kadınlarımız bu ekonomik savaşın farkında. Nede olsa onlardır mutfağı kontrol eden ve dar boğazları düşünen. Peki biz?

ÜRETEN VE DEĞER KATAN HERKES ‘İŞ İNSANI’
Nihayet iş dünyasında eşitlikçi bir kavram hayat buldu. Üreten ve katma değer sağlayan her insana ‘’İş İnsanı’’ denilmeye başlandı. Yayın hayatına başladığımız ilk gün bu iki kavramı benimseyerek ve işleyerek başladık.
Ve şöyle bir müjde vermek isterim;
Bu özel sayımızın hazırlıkları tam 4 ay sürdü. 500’ü aşkın iş kadınıyla görüştük. Bu 500 iş kadınımızı oylamaları için ise 128 profesyonel iş insanı ile görüştük. Bu önemli listelere seçilen ve yine bu listeleri seçen profesyonellerden öğrendiğim ortak çağrı şu: ‘’Bir işin kadını veya erkeği olmaz.’’ Biz de yayın kurulu olarak, bundan sonra eşitlikçi sayılarla masalarınızda yer alacağız. Nasıl mı? Bütün iş insanı listelerimizde ve dosyalarımızda eşitlikçi bir yaklaşımla hareket edeceğiz. Yani 50 iş insanı işlenecekse; bunun yarısı kadın, diğer yarısı ise erkek olacaktır.


YENİLİKÇİ, İNSAN VE ÇÖZÜM ODAKLI OLMAK...
Kapak dosyamızdaki profesyonellerden Sabancı Holding YK Başkanı Güler Sabancı, başarılı kurumları başarılı insanlara benzetiyor: “Başarılı insanların değişmez ortak noktaları vardır; dünyaya bakış açıları, yapıcı ve çözüm odaklı olmaları, kaynaklarını iyi planlamaları, yeniliklere ve ömür boyu öğrenmeye açık olmaları var.” Ümit Boyner, “Yeniliklere, inovasyona, iyi insanlarla, iyilikle, iyi işler yapabileceğinize inanın” diyor. 
    Türkiye’nin En Güçlü Kadın CEO’ları listemizin başındaki General Electric Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy, “İnsan hayatının önemini hayatımın her aşamasında olduğu gibi işimin de odağına koydum” değerlendirmesini yapıyor. Başarı ve iyilik at başı büyüyor yani. Yeniliklere açık, değişimden korkmayan, geniş bir bakış açısı ve dünya vizyonuna sahip başarılı kadınların kelimelerle çizdikleri yol haritaları bunlar. Her başarılı iş insanının mottosu...


KARİYERDE EŞİTLİK…
Bu konuda farkındalık yaratmak için İK dosyalarımızda kadın istihdamının önem ve önceliğini, yönetim kurullarında çeşitlilik gibi kadın CEO’nun geleceğini sürekli işliyoruz. Her ay şirketlerde gerçekleşen atamalarına ise ‘’Kariyerde Eşitlik’’te yer veriyoruz. Yine bu ay İnsan Kaynakları alanında yazarımız ve yayın kurulu üyemiz Ege Karapınar ile birlikte yoğun bir çalışma içerisinde olduk. Türkiye’nin en büyük şirketlerinin İnsan Kaynakları birimlerinin başındaki kadın direktörlere ‘üst düzey yöneticilerini nasıl seçtiklerini’ sorduk.


FARKLI BAKIŞ AÇILARI YÖNETİM KURULLARINA DEĞER KATAR
Bu konunun erkek liderler tarafından sahiplenilmesinde daha süratli ve kalıcı sonuçlar alınacağına inanıyorum. Yönetim Kurullarında eşitlik ve kararlarda çeşitlilik dediğimizde, konuyu sadece kadın-erkek olarak düşünemeyiz. Farklı deneyimler, farklı disiplinler, farklı bakış açıları yönetim kurullarına her zaman değer katar. Kadın ve erkek üyelerin varlığının bu farklılıkların harmanlanmasında çok daha verimli sonuçlar üreteceğine inanıyorum.


PEKİ! KADIN CEO’NUN GELECEĞİ NE OLACAK?
CEO’nun profili ve nitelikleri ne kadar değişse de bazı şeyler o kadar kolay değişmiyor; kadınların yönetimde en tepeye çıkmasındaki zorluk ise devam ediyor. Yine bu ay hazırladığımız ‘’İş Dünyasına Yön Veren 30 Kadın CEO’’ listesi için aday listesi oluşturmada zorlandık. Çünkü bir araştırma yapacak kadar kadın CEO sayısına henüz ulaşamadık. Dünyadaki CEO’ların sadece yüzde 9’u kendilerinden sonra CEO olacak kişinin bir kadın olacağına inanıyorken Türkiye’de bu oranın yüzde 24 olmasını ise umut verici bir işaret olarak görüyorum.
 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.03.2018 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları