SON DÖNEMİN EN İYİ OTOMOBİLLERİ

Bir otomobile 'iyi' diyebilmek için onu sürmüş olmanız lazım. Peki, 'iyi' bir otomobil, sürücüsüne nasıl hissettirir?

İyi bir otomobil, sürücüsünün kulağına tek bir şey fısıldamalı: “Ben yapılmış olduğum parçaların birleşiminden daha fazlasıyım.”
Bunu biz test sürücülerinin kulağına fısıldayamayan otomobiller, emin olun o kadar çok ki. “Neden böyle diyor?” diyeceksiniz. Çünkü otomobiller artık sadece bir yerden başka bir yere gitmek için tasarlanmış araçlardan daha fazlası olmak zorundalar. Oturduğunuz evden sonra en çok para harcadığınız ikinci şey olan otomobilinizin size iyi hissettirmesi, duygularınıza hitap etmesi, en önemlisi de vücudunuzun doğal bir uzvu gibi hareket ediyor olması gerekiyor. Yani duygulara hitap etmeyen otomobillerin emin olun şu anda hayatlarımızda olsalar da çok yakın gelecekte hayatlarımızda olmalarına imkân ve ihtimal yok. 

KITT GİBİ DERTLEŞECEĞİMİZ OTOMOBİLLER…
Yakın gelecekte bizleri, Kara Şimşek dizisindeki Michael Knight’ın (David Hasselhoff) KITT’i gibi bizlerle konuşan, iş çıkışı eve giderken dertleştiğimiz, canımız istemediğinde “Aman dostum, direksiyonu sen al, ben arkada biraz uzanacağım” diyeceğimiz otomobiller bekliyor. Bu anlamda eğer bir otomobili test etmeden size nasıl hissettirdiğini bilmeden alıyorsanız, hiç satın almayın. İşte ben de 2018 başından itibaren test ettiğim 100 otomobilin en iyilerini buradan size bildiriyorum:

Mercedes-Benz C200 4MATIC Coupe FL AMG
Atak, ekonomik ama gerçek anlamda kendinizi olabilecek en lüks Mercedes’de hissettiğiniz bir bütünsellikten bahsediyorum. Evet, güç olarak aranızdan her zaman daha fazlasını isteyenler olacaktır; ama paranızın alabileceği en uygun ve en ikonik Mercedes-Benz budur! 


Elektrikli yeni BMW i3s: Hızlı ve duygu yüklü!
Yeni BMW i3s, 0’dan 100 km hıza yalnızca 6.9 saniyede ulaşıyor. Motorunun azami 270 Nm tork ve 184 bg gücü elektrikli bir otomobilden beklemediğiniz kadar heyecan verici şekilde çevik ve güçlü. Yeni BMW i3s, modern ulaşımın zorluklarıyla (başta trafik olmak üzere) başa çıkabilmeniz ve bu zorlukları sessizce aşabilmeniz için ihtiyacınız olan her şeyi sunuyor. Yaklaşık 300 km’lik kullanım menziline ulaşmak üzere, yüksek gerilimli bataryalarını hızlı şarj özellikli bir DC istasyonunda 39 dakikada şarj edebiliyorsunuz. 


Jaguar E-PACE
“Küçük Kedi” dediler; ama yanılmışlar. Küçük değil, büyük yürekli cesur bir Jaguar o. E-PACE sportif olmayı sıradan crossover’lara göstererek öğreten sıra dışı bir model... Efsane sporcu F-Type ile ortak o kadar çok yönü var ki. O hep sizinle olsun istiyorsunuz. Paranız varsa garajınızın olmazsa olmazı o!


Seat Ateca & Seat Ibiza
“Seat mı?” diyeceksiniz? Evet, hem de Volkswagen’den çok daha sportif Seat diyorum. Neden biliyor musunuz? Daha uygun fiyatlara İspanyol ateşine (duygulara) sahip olmak demek Seat! VW sıkıcı bir Alman markası. Fakat Seat her anlamıyla benim gibi duygulara dokunan markaları seven, sıradanlıktan uzak insanlara hitap eden bir marka. Seat test edecekseniz küçük SUV’ları Ateca’yi mutlaka test edin. Eğer test edip beğenmezseniz, o zaman emin olun hiç düşünmeden gidip bir VW alabilirsiniz.
Seat Ibiza ile tasarım, teknoloji, güvenlik ve konforda insanlığın en son geldiği noktayı satın alabilirsiniz. Bu sınıftaki hangi araçta full led farlar, kablosuz şarj ünitesi, geri görüş kamerası, büyük bir dokunmatik renkli ekran, anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemi, adaptif hız sabitleme var? Tüm bunların üstüne 3 silindirli ekonomik 1 litrelik dinamik motoru 115hp güç üretiyor ve 7 ileri DSG otomatik şanzımanla geliyor. İspanya’nın Ibiza adasını temsil eden model ismi kadar yaramaz ve gerçek anlamda bu sınıfın en iyi sürüş dinamiklerini vaat ediyor.


Peugeot 5008
Peugeot’da neler oluyor? Peugeot 206’lardan yeni 5008’lere inanılmaz bir başarı hikâyesi. Peugeot gerçek anlamda Fransızların özgün yanını yansıtan bir marka olmayı en sonunda başardı. Fransızlar genelde dünyada sevilmezler. Niye? Çünkü kendilerine çok güvenirler, sadece kendi dillerini konuşmanızı isterler. Bilseler de sizlerle İngilizce konuşmazlar. Neyse eğer otomobillerini daha iyi yapıyorlarsa biz de hakkını vermek durumdayız. Yeni 5008 ve 3008 Peugeot’yu aynen yıllar önce Peugeot 206 gibi sevmemize sebep olan, gerçek anlamda tasarımda kafalarımızı uçururken aynı zamanda da sürüş dinamikleri olarak biz insanları farklı düşünmeye teşvik eden ‘role modeller’. 


Nissan açık ara, en iyi iletişim kuran marka!
Nissan otomobilleriyle ve sloganı ‘innovation that excites – heyecanlandıran inovasyon’ ile zaten kalplerimizi çalmış bir marka. Ama günümüzde ne kadar iyi otomobiller ürettiğiniz değil, pazarlama iletişimini, basın ilişkilerinizi aslında ürünlerinizi nasıl etkili iletişim yöntemleriyle hikâyeleştirdiğiniz çok önemli. Sevgili Sinan Özkök’ün genel müdür kokpitine geçmesiyle iletişim vitesini çok daha ileri atmayı başaran Nissan, ciddi anlamda çevresiyle, yerel pazarla, yurt dışıyla, bayileriyle ve iç iletişimiyle her dokunduğu yerde fark yaratıyor. 

Basınla olan iletişimlerine baktığınızda yine sektörün lider iletişim firmalarından Ünite ile çalışan Nissan sektörün açık ara ‘en insani iletişim kurabilen’ markalarının başında geliyor. İletişimcilerin bir mail attığınızda anında cevap verilmesi, bir telefon açtığınızda hemen ilgilenilmesi, sizi dinleyen ve duyan, anlayan bir marka olması Nissan’ı gittikçe daha sevilen bir marka haline getiriyor. Tebrikler Sinan Özkök, tebrikler Işıl Arıdağ (Ünite İletişim Yürütme Kurulu Başkanı), tebrikler Sevgili Tuba Sefayi Atalan (Nissan Kurumsal İletişim ve Event Yöneticisi). 
 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.04.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları