ALTIN KALPLİ ÇOCUKLAR?

Çocuklarla birlikte olmak aslında ?gelecek zaman?da olmak anlamına geliyor. İnsan neden tüm yaşlarda aynı kalmanın hayalini kuruyor? Altın kalpli çocuklar, zevkle kaleme almamı sağladı?

İnsanoğlunun uygarlık serüveni içinde “altın” özel bir yer tutar. Altın ile yapılan her şey, bir değer olarak kabul görmüş, onun yüzünden kentler, uygarlıklar yakılmış, yıkılmış yok edilmiş. İlginç olan ise; insan binlerce yıl başka madenleri “altın”a dönüştürmek için büyük çaba sarf etmiştir. Bugüne kadar bu dönüştürme çabası içinde altın elde edilememiştir; ancak kimya disiplininin gelişimine önemli katkıda bulunulmuştur.
Bir element olarak altın,  bilimin yanı sıra sanatın da vazgeçilmez unsurlarından biri olmuş, hem nesne olarak işlenmiş, hem de ona yüklenen anlamlarıyla iyi bir imge olmuştur.

ALTINA NEDEN BU KADAR TAKTIM?
“Altına neden bu kadar taktın?” diyen soruları duyar gibiyim. Bunun nedeni, geçtiğimiz günlerde “İş sağlığı ve Güvenliği” ekibimizin, AGT’deki çalışma arkadaşlarımızın çocuklarını ağırlayıp, onları bu konuda bilgilendirmeleri sırasında, o “altın kalpli” çocuklar ile bir araya gelmemdi. Tam o esnada Genel Yayın Yönetmenimiz Seyfettin Bey aradı ve bu konudaki bir makalenin çok yararlı olacağını söyledi. Henüz Mayıs 2019 yazımın konusunu belirlemediğim için “Büyük bir zevkle’’ dedim.

SAF VE BERRAK ZİHİNLER
Onlarla bir araya gelmek, aslında “gelecek zaman”da olmak anlamına geliyor. Bir anda 10, 20 yıl sonrasını düşünüyorsunuz.
Sonra çocukların neşesi, duyarlılıkları ve en önemlisi “saf” hallerinin ne kadar değerli ve güzel olduğunu görüyorsunuz. 
Evet... “saf” ve “berrak zihinleri” tıpkı bir element gibi...

HEPSİ BİRER ALTIN...
Tarihte insan, hiçbir elementi altına çeviremedi; ancak bir element olarak altından çok daha değerli zihinleri, değersizleştirme konusunda çok başarılı oldu.
Tanıdığımız tanımadığımız, karşılaştığımız ya da hiç karşılaşmadığımız dünyanın çocuklarının hepsi birer altın... Ve onlar aynı zamanda “gelecek”... 
Bizim onları bir “şey”lere dönüştürmek yerine, sadece parlatmamız, dünyanın geleceği içinde çok önemli.

FABRİKANIN DUVARLARI…
Sözünü ettiğim etkinlik için gelen çocukların, fabrikanın duvarlarına sindirdikleri enerjiyi hissettikçe, insan tüm yaşlarda aynı kalmanın hayalini kuruyor...
Altın gibi çocuklarımızın zihinlerini sadece parlatırsak, oradan yayılan ışık geleceği aydınlatabilir...
Bu vesileyle hepsi birer “altın” olan çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı ve zihni berrak geleceğimizin19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı yürekten kutluyorum…

*AGT A.Ş. YÖNETİM KURULU ÜYESİ
YGA HAYAL ORTAĞI - BUSINESS LIFE YAZARI
DUYGUSAL SERMAYE VE BİRLİKTE BAŞARMAK KİTAPLARININ YAZARI

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.5.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları