MASADAYIZ!

Yönetim kuruluna bağımsız üye olarak atanma hikayelerini ve tecrübeleri paylaşmaya devam ediyoruz. Geçtiğimiz ay Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) olarak, Avrupa Birliği Yerel STK'lar hibe fonu kapsamında "Masadayız" başlıklı bir panel düzenledik.


SOLDAN SAĞA: Tülin Karabük - Mutlu Akü Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Ayşe Güçlü Onur - Klimasan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Ahmet C. Dördüncü – Akkök Holding CEO’su, Selim Hamamcıoğlu - Klimasan Yönetim Kurulu Üyesi, Selen Kocabaş - Akiş GYO Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi, Hande Yaşargil - YKKD Başkanı

YKKD BAŞKANI HANDE YAŞARGİL:
TÜKETİCİLERİN YARISINI BİRİNCİ ELDEN DİNLEYİN

Küresel büyük şirketler, üst düzey yöneticilerini kadınlar arasından seçiyor. Ancak, yönetim kurullarında azınlık olan kadınlar, seslerini hâlâ yeterince duyuramıyor, önerilerini kabul ettiremiyor. Bu nedenle patronlara diyoruz ki, “Şirketlerinizin yönetim kurullarında en az iki kadın üye olmalı.” Bu hem sizin bakış açınızı genişletecek hem de karar verirken tüketicilerinizin yarısını oluşturan kadınları birinci elden dinleme fırsatı bulacaksınız.

AKKÖK HOLDİNG CEO’SU VE AKİŞ GYO YÖNETİM KURULU BAŞKANI  AHMET C. DÖRDÜNCÜ:
KADINLAR, PRAGMATİK VE ÖZGÜVENLİ OLMALI

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’nın 2011’de, halka açık şirketlerde yönetim kurulu üyeliği mecburiyeti getirilmesi önemli bir devrim oldu. Daha önce bir tek yönetim kurulu başkanı bir şey söyler, öteki üyeler onun bakarlar, kaşı oynuyorsa ona göre pozisyon alırlardı. 

- Bağımsız yönetim kurulu üyesi ne arar?
Özgüven arıyorum. Oradaki yönetimin karşısına çıkarak, sadece azınlık haklarını korumak için değil, şirketin menfaati, doğru yolda gitmesi için sorgulayacak ve bunun için derinliği, bilgisi olanları, iş dünyasıyla alakalı sorular sorabilecekleri kastediyorum. Gerektiğinde “Ben hemfikir değilim, böyle imza atamam” diyebilmeli. Ortak da olsa yönetimde de olsa “Bu iş böyle olmamalı” diyerek meydan okuyacak insanlar gerekli.

- Kadınlar erkeklerden neyi öğrenmeli?
Biz erkekler, kadınlardan çok şey öğrenmeliyiz. Onlar da bizden bir şey öğrenecek ise o da özgüven. Her şeyi, en doğru şekilde yapmak için vakit kaybettiklerini görüyorum. Ben Akkök’te icra kurulundayım ve ekip arkadaşlarım ağırlıklı olarak kadın. Böyle bir ortamda çalıştığınız zaman çok rahat gözlem yapma fırsatınız oluyor. 

- Kadınlara öneriniz neler?
Çok güzel bir söz var: “Tek kanatlı kuş uçmaz.” Bugün demografiye bakıyorsunuz; dünyanın %50’si kadın. Bizde hakikaten çok kabiliyetli, çok donanımlı kadın adaylar var. Bu aslında onların sorunu değil. Erkeklerin bu işe daha çok sarılmalı ve onları yukarı taşımalı. Toplumsal cinsiyet eşitliğinden yola çıkarsak yönetim seviyelerinde önlerini daha çok açabiliriz. Benim önerim; pragmatik ve özgüvenli olmaları.

PROGRAMIN HEDEFLERİ
• Türkiye'de yönetim kurulu üyesi olmaya uygun yetkinlik ve tecrübeye sahip üst düzey kadın yönetici aday havuzu büyütmek
• Yönetim kuruluna üye seçen/atayan karar vericiler ile yüksek potansiyelli kadın yöneticileri bir araya getirmek
• Mentorların tavsiye ve rehberlikleri ile kadın adayların yönetim kurulu üyeliğine doğru donanımları güçlendirmek
• Ülkemizin önde gelen şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarının farklı özelliklerdeki kadın yöneticileri yakından tanıyabilmesini ve onları uygun pozisyonlara tavsiye etmelerini sağlamak

KLİMASAN YÖNETİM KURULU ÜYESİ SELİM HAMAMCIOĞLU:
ÇARPIŞMADAN HİÇBİR ŞEY OLMUYOR!

5 kişiden oluşan Klimasan Yönetim Kurulu’nda 2 bağımsız üye de kadın…

- Klimasan olarak, nasıl bir zenginliğe sahipsiniz?
Farklı sektörlerden insanların bize yeni perspektifler katacağını düşündüğümüz için, iki kadın bağımsız yönetim kurulu üyemizi de bu şekilde seçtik. Beyaz yakalı çalışanlardaki oranımız, yönetim kurulu üyeliğinde olduğu gibi %60 erkek, %40 kadın. Bu, Türkiye ortalamasının üzerinde; ancak daha gidecek yolumuz var. Mavili yakalı kadın personelimizin sayısı giderek yükseliyor. İşe devamlıkları erkeklerin 3 katından daha fazla. Çok daha uzun süre kalıyorlar. Kadın çalışanlarımız da her yıl %12-15 artıyor. 

- Anadolu’daki şirketler nasıl?
Biz Anadolu kavmiyiz ve daha önce kadınların ikinci planda kaldıklarını, Atatürk dönemiyle birlikte öne çıktıklarını görüyoruz. Öncelikle ciddi bir şekilde geriye bakmalıyız. Biz istediğimiz kadar kadın yönetim kurulu üye sayısını artırmaya çalışalım! Halihazırda %70’i aile şirketi. Bunlarda da eğer kalifiye çocukları kadın ise yönetim kuruluna giriyorlar. Anadolu’da bu daha zor. Gerçek bu ve bunu, akıntıya karşı kürek çekmek.

- Kadınlara en büyük tavsiyeniz?
Çarpışmadan hiçbir şey olmuyor. En büyük tavsiyem, seslerini yükseltmeleri. Kendine güvenmeleri önemli. Biz tüm iş süreçlerinde cinsiyete değil, yapılacak işe, özveriye bakıyoruz. Klimasan’da kadınların çok daha yüksek bir performansla, %120’yle çalıştıklarını görüyorum. Çünkü kendini ispat etmek istiyorlar…

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.5.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları