ÖYLE BİR MARKA YARATTI Kİ, ÜNÜ TÜRKİYE SINIRLARINI AŞTI

Milano'da aldığı moda eğitiminden sonra ülkesine dönen Tuğba Kuzdere Yorgancıoğlu, yaratıcılığını "TukuTukum" isimli bir tekstil markasına dönüştürdü. Son olarak yaşadığı deneyimleri "Sen Sus! Stilin Konuşsun!" adlı kitapla bize sundu?

Geleneksel Türk motiflerinin modern tasarımlarla birleştirildiği ve desenlerin özel olarak çizildiği, el işçiliğinin ön planda olduğu bir moda markası. “Tuğba’nın Tutkusu” anlamına gelen “Tukutukum” ipek kumaşlarıyla ünlü Bursa’da üretiliyor. Yaratıcısından üreticisine ve yatırımcısına kadar herkesin kadın olduğu “Tukutukum” tamamen kadınların ellerinden çıkıyor.

İlham veren hikayesiyle yaratıcılığını “Tukutukum” adlı bir tekstil markasına dönüştüren ve son olarak yaşadığı deneyimleri “Sen Sus! Stilin Konuşsun!” adlı bir kitapla bize sunan Tuğba Kuzdere Yorgancıoğlu’nun yeteneklerine hayran kalıyoruz...

BÜYÜK İTALYAN MARKALARINDA ÇALIŞTIM
-Kendinizi tanıtır mısınız?

Işık Lisesi’nden mezun olduktan sonra Bilkent İletişim ve Tasarım Bölümü’nde eğitim hayatına devam ettim. Daha sonra Milano’da Instituto Europeo di Design Üniversitesi’nde, Moda Pazarlama ve Yönetimi “master”ı yaptım.
Milano’da Ugo Cacciatori ve Costume National gibi büyük İtalyan markalarının farklı departmanlarında çalıştıktan sonra İstanbul’a dönerek, “moda tasarımcılarına pop up mağaza” projesini arkadaşlarımla hayata geçirdim. Birçok tasarımcıyla çalışma fırsatını yakaladım. Sonra Lamodaist’i kurdum. Tasarımcı ve moda markalarına 360 derece moda danışmanlık hizmeti veren bir ajanstı.

ASIL HAYALİM OLAN MARKAMI, 2014’TE KURDUM
- “Arya Kadın Platformu”nun desteklediği TukuTukum’u nasıl kurdunuz?

2014 senesinde asıl hayalim olan markam, TukuTukum’u kurdum. 2016’da, Arya Kadın Platformu’ndan yatırım aldı. Yaklaşık 8 ay önce de Dexpub’dan kitabım “Sen Sus! Stilin Konuşsun!” yayımlandı. 3 ay önce de ilk TukuTukum mağazası olan ‘Arya Store’u, TomTom Mahallesi’nde açtık.

- Bu girişiminizden önce neyle uğraşıyordunuz?
En son kurumsal çalışma hayatım, Costume National Milano için oldu. Showroom’da Avrupa ve Amerika toptan satış departman yetkilisi olarak görev aldım.

FİKİR, KAPALIÇARŞI’DA GEZERKEN AKLIMA GELDİ
- Böyle bir iş fikri nasıl aklınıza geldi?

Bir gün Kapalıçarşı’da gezerken ipek fular üretiminde çok başarılı ürünler ürettiğimizi fark ettim. Fakat tüm desenler birbirine benziyordu ve çok eski bir tarz da kalmıştı. Tam aklımda daha eğlenceli, renkli ve şehirli kadına hitap eden fularları hayal etmeye başladığımda Floransa’da bir fuarda, eski patronumla karşılaştım. Bu fikrimi anlattığımda kesinlikle yapmam gerektiği konusunda beni cesaretlendirdi ve Türkiye’ye döndüğümde hemen işe koyuldum.

- Nasıl hareket ettiniz?
İlk önce kurumsal kimliği üzerinde çalışmaya başladım. Daha sonra da hedeflerimi ve misyonumu belirledim.

- Kimlerden akıl aldınız, kimlere danıştınız?
Ailem, eşim ve yakın dostlarımla ilk önce fikrimi paylaştım. “Arya Kadın Platformu”yla tanıştıktan sonra hem yatırımcı hem de mentorlerim olan Münteha Adalı, Ahu Serter, Sepin İnceer ve Özge Kutlualp işimi büyütmem ve kurumsallaşmam için bana çok yardımcı oldular ve oluyorlar.

- Ailenizden ve çevrenizden gelen tepkiler neydi?
Bana güvendiler ve desteklediler. Açıkçası kalbinizden inandığınız bir iş planı varsa sizin heyecanınız, sizi seven kişilere de geçiyor.

BAŞARISIZLIKTAN KORKMAYIN
- “Ya başarısız olursam?” diye endişeniz oldu mu?

Tabii ki… Üretme sürecinde olan herkesin aklına bu ürkütücü fikir geliyor. Bence gerekli olan, başarısızlıktan korkmak yerine bu fikrin sizi kamçılayarak daha çok çalışmanıza yöneltmesi.

- Ne zaman “Tamam işte! Başarıyorum galiba” dediniz?
Arya Kadın Platfomu bana inandığı zaman.

- Sizi en çok kim teşvik etti?
Ailem, eşim, dostlarım ve Arya Kadın Platformu.

- Şirketi kurarken en çok nerede zorlandınız?
Şahıs şirketi olarak çıktığım bu yolda şu an da Anonim Şirketi haline geldik. Sanırım en çok kurumsallaşma kırılımı, zorlayıcı oluyor.

- İlk büyük işinizi nasıl bitirdiniz?
İlk büyük işim Harvey Nichols Hong Kong’dan gelen siparişi en iyi şekilde teslim etmekti ve çok mutluyum ki; şu anda Türkiye’de 40, yurt dışında 11 noktada TukuTukum ürünleri satılmakta. Ayrıca kurumsal birçok şirketle onlara özel desenlerle çalışıyoruz.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.5.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları