KİTAPSEVER BİR ÇİFT: ÜMİT&CEM BOYNER

Eski TÜSİAD Başkanı ve Boyner Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Nazlı Boyner, iş dünyasındaki başarılarıyla pek çok kadınının idolü... Varlığıyla, hayata geçirdiği ve destek olduğu projelerle hemcinslerini cesaretlendiriyor, onlara güç veriyor, rehberlik ediyor. Kendini yenilemesini ve güncellemesini ise sürekli okuduğu kitaplara borçlu?

Sevgi dolu kocaman bir yüreğe sahip. Samimi, mütevazı, her daim alımlı ve güzel. Sportif görünümü ve sade şıklığıyla da dikkati çekiyor. KAGİDER (Kadın Girişimcileri Derneği) kurucusu da olan Ümit Nazlı Boyner, her daim zirveye oynadığı hayat hikayesiyle de kadınların ilham kaynağı... Eşi, Boyner Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner liderliğinde binlerce hatta on binlerce kişiyi yönetiyor. 

AYNI ANDA BİRDEN ÇOK ESER…
Milyar dolarlık anlaşmalara imza atıyor. Yaptığı yatırımlarla Türk sermayesinin gücünü temsil ediyor. Ülke ekonomisine yön veren bu güçlü isim, zihnini taze tutmak için ise sıkça kitap sayfaları çeviriyor. İş dünyasının diğer pek çok aktörü gibi aynı anda birden çok eser okuyor. Bilgiye dayalı olanların yanında biyografilere de düşkün. Varlığını ancak memleket için değer yaratırsa, insanların hayatına iyilik katabilirse anlamlı buluyor.

‘DÜNYADAKİ EN BÜYÜK SATICI’
Bir röportajında “En son Sapiens’i (İnsanın Tarihi) bitirdim” diyen Ümit Nazlı Boyner’in en verimli bulduğu iş kitabı, ABD'li Og Mandino’nun kaleme aldığı Dünyadaki En Büyük Satıcı (The Greatest Salesman in the World). Kişisel gelişim alanında dünyanın en çok okunan yazarı olan Og Mandino, “Dünyadaki En Büyük Satıcı”da deve çobanı Hafid’in, ustası tacir Patro’dan devraldığı başarı ve mutluluğun sırlarını anlatıyor. 

‘RASYONEL BOYUTUNDAN ÇOK ETKİLENDİM’
Hikayenin odak noktasını oluşturan on parşömen de bugünün satış dünyasına ışık tutuyor. Hafid’i dünyanın en büyük satıcısı yapan ise yüzyılların bilgeliğini içeren hayat felsefesi. Ümit Boyner, “Dünyadaki En Büyük Satıcı”dan neden etkilendiğini şöyle aktarıyor: “Gerçekler ışığında mantıkla karar veren kahramanın, duygusal zekayı da bu rasyonellikle bir araya getirmesi, örneğine az rastlanır bir uygulama.”

KİŞİSEL GELİŞİM VE İŞ HAYATINDA YENİ PENCERE
Og Mandino’nun “The Greatest Salesman in the World”ü, aynı zamanda Boyner Yayınları’nın vizyon geliştirme misyonuna öncülük etti. Çünkü, başlangıçta sadece grup markalarının müşterilerine, Beymen ve o dönemki adıyla Çarşı Mağazaları’nda satış yapıldı (1998). Bunların arasından “Dünyadaki En Büyük Satıcı”, Jennifer James’ten “Yeni Çağın Liderlik Becerileri-Gelecek Zamanda Düşünmek” ve Sam Horn’dan “Tongue Fu-Sözlü Dövüş Sanatı” öylesine yoğun istek aldı ki, kitabevleri geniş kitlelere ulaştırmak için bunlardan almak istedi. Türkiye, çeviri kişisel gelişim ve iş yaşamı kitaplarıyla henüz tanışıyordu. Boyner Yayınları o günlerden bu yana hep daha iyiyi ve mükemmeli arayanların, dünyayla bağını sıkı tutmak isteyenlerin ve akademisyenlerin hayatına dokunuyor ve önemli müracaat adreslerinden biri.

UMUT BİR YÖNTEM OLAMAZ 
Ümit Nazlı Boyner’de, üslubu ve alışılmışın dışında örnekleriyle iz bırakan diğer bir kitap ise ABD Kara Kuvvetleri Eski Komutanı Gordon R. Sullivan ve önde gelen stratejik planlamacılardan Albay Michael V. Harper imzalı “Umut Bir Yöntem Olamaz”. Kuşakta “İş Dünyasının Fikir Geliştirme, Yeniden Yapılanma ve Strateji Konularında Amerikan Kara Kuvvetlerinden Öğrenebileceği Her Şey” deniliyor. Sullivan ve Harper, insan kaynağını motive etmek, finansal kaynakları doğru kullanmak gibi alanlarda Amerikan ordusunu örnek gösteriyor. Ümit Boyner, karmaşık ve dev bir kuruluşun yeniden yapılanmasını, değişen teknoloji ve yönetim biçimlerine hazırlanışını çarpıcı buluyor. “Stratejik planlama örneği olarak tüm şirketlerin çıkarım yapabilecekleri bir çalışma” diyor.

CEM BOYNER, ATASÖZÜ VE ALINTI DÜŞKÜNÜ
Kurgu (fiction) okuyamayan Boyner Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner, atasözleri ve alıntı kitaplarını çok seviyor. Peşinden İtalyan ozan ve siyasetçi Dante Alighieri’nin bir sözünü iliştiriyor: “Cehennemin en sıcak yerleri ulusal kriz zamanlarında tarafsız kalmayı tercih edenlere ayrılmıştır."

BAŞUCU KİTAPLARI: 
- Great by Choice- İyiden Mükemmel Şirkete / Jim Collins
- Teks / Gianluigi Bonelli 
- Mister No / Sergio Bonelli (Çizgiroman / Koleksiyon&Gece uyku tutmazsa)

YAKINDAKİ UZAK / UZAKTAKİ YAKIN
Boyner Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner’in, Afrika’da çektiği fotoğraflarından derlediği "Yakındaki Uzak"/ "Uzaktaki Yakın" isimli sergi ve kitapları var. 6 yıllık çalışmanın ortak noktası, beden ve bakışların oluşturduğu "ifadeler". Satıştan elde edilen gelirin bir bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nin fotoğraf bölümlerine, teknik donanımlarının zenginleştirilmesi amacıyla bağışlandı. Lise yıllarından bu yana amatör olarak fotoğrafçılıkla ilgilenen Cem Boyner, ilk kişisel sergisi "Sualtı"nı 1999’da açmıştı.


BOYNER YAYINLARI 90’LARDA KURULDU
Boyner Yayınları’nın ilk tohumları 1990’larda atıldı. Üst düzey yöneticiler yurt dışı seyahatlerinde yönetim, perakendecilik ve kişisel gelişim alanında dünyada en çok okunan kitapları satın alarak ülkemize getirdi. Önceleri önemli bölümleri şirket içinde Türkçeye çevrilip dağıtılıyordu. Grubun ve Türkiye’nin çok hızlı büyüdüğü bu yıllarda içeriklerin sadece önemli bölümlerin paylaşılması yetmedi. Seçilenlerin çalışanlara referans olarak dağıtılması kararlaştırıldı. İlk basılanlar o kadar beğenildi ki, okuyanlar herkese tavsiye etti.

Ümit Nazlı Boyner - Boyner Yönetim  Kurulu Üyesi
BAŞUCU KİTAPLARI: 
- Steve Jobs / Walter Isaacson
- The Quest / Daniel Yergin
- Başkomiser Nevzat / Ahmet Ümit (Çizgiroman) 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.05.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları