ENTERESAN ZAMANLARDA YAŞAYASIN!

Mayıs 2019, sanat tarihi içinde iz bırakan, en çok hatırlanacak ve üzerinde uzun süre konuşulacak aylardan biri oldu. Kuşkusuz herkesin en merakla beklediği etkinlik, 58. Venedik Bienali'nin açılışıydı.


58. Venedik Bienali / Venedik Film Festivali ve Venedik Mimarlık Bienali’ni bünyesinde barındırıyor…

Sanatseverler için en heyecanlı aylardan birini geride bırakırken sanat etkinlikleri, üst üste satış rekorları kırılması ve Venedik Bienali en çok konuşulan konulardandı. 

ASLINDA BİR ÇİN BEDDUASI!
İki yılda bir Venedik’te gerçekleştirilen bienal, Venedik Film Festivali ve Venedik Mimarlık Bienali’ni de bünyesinde barındırmakta. “Enteresan Zamanlarda Yaşa!” (May You Live in Interesting Times) bienalin başlığı… Bu başlık, aslında bir Çin bedduası, bienal içinse dünyanın yaşadığı krize dikkat çekmek için kullanılmış. Görkemli ve volümlü yapılar, sanatın yeni eğilimleri ve ticari kaygılardan uzak tutkulu eserler bienali gezenleri beklemekte. 

90 ÜLKEDEN KATILIMCI
90 ülkenin katılımıyla gerçekleşen bienal; Uluslararası Pavilyon, bu temaya bağlı ülke pavilyonlarının yer aldığı Giardini ve Arsenale ile küratör seçkilerinden oluşan ana sergiden meydana gelmekte. Uluslararası Pavilyon’a Türkiye’den davet edilen isim ise Halil Altındere. SAHA Derneği’nin ve sanatseverlerin desteğiyle üretilmiş eserleri ise görülmeye değer. Altındere’nin “Neverland” isimli eseri Giardini’de sergilenmekte. Türk Pavilyonu ise İnci Eviner’in “Biz, Başka Yerde”siyle temsil edilmekte. İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Tofaş’ın desteğiyle gerçekleşen serginin küratörü Zeynep Öz. 24 Kasım’a kadar devam edecek olan bienal ziyaretçilerini beklemekte.

MET GALA’DA SANAT İLE TASARIM BİRLEŞTİ
Avrupa’dan rotamızı Amerika’ya çevirdiğimizde ise sanat giyinilip, kuşanılmış ve tasarım kıyafetlere dönüşmüştü. Met Gala, herkesin her sene nefesini tutarak beklediği, Metropolitan Müzesi’nin geleneksel etkinliğiydi. Anna Wintour’un sanat dünyasına hediyesi diyebileceğimiz Met Gala, sanatla tasarımların birleştiği görsel bir şölendi. 


Amerikalı heykeltıraş Jeff Koons’un paslanmaz çelikten yapılan tavşan figürlü heykeli (91.1 milyon dolar)

TAVŞAN FİGÜRLÜ HEYKELE 91.1 MİLYON DOLAR
Dünya, Met Gala’nın etkisinden çıkamamışken Christie’s ve Sotheby’s müzayede evlerinden rekor satışlar geldi. Amerikalı heykeltıraş Jeff Koons’un paslanmaz çelikten yapılan tavşan figürlü heykeli, 91.1 milyon dolara satıldı. Yaşayan bir sanatçıya ait en yüksek fiyata satılan bu eser, İngiliz ressam David Hockney’nin Portrait of an Artist-Pool With Two Figures “Bir sanatçının portresi” (Havuzda İki Figür)) tablosunun (90.3 milyon dolar) rekorunu elinden almış oldu.


Claude Monet’nin Les Meules (Saman Yığınları) adlı tablosu (110.7 milyon dolar)

MONET’NİN TABLOSUNA 110.7 MİLYON DOLAR
Rekor üstüne rekorsa Claude Monet’nindi. 1890 yılında yaptığı Les Meules (Saman Yığınları) adlı tablosu 110.7 milyon dolara satılarak hem ressam için hem de empresyonist resim için sanat tarihine adını yazdırmış oldu. Sotheby’s eserin uluslararası bir müzayede evinde satılan en pahalı dokuzuncu tablo olduğunu açıkladı. 

LEONARDO DA VINCI’NİN TABLOSU…
Dünyanın en yüksek fiyatlı satışı, Suudi Veliaht Prens Muhammed Bin Salman tarafından satın alınan Leonardo Da Vinci’nin tablosu Salvator Mundi’nin “Dünyanın Kurtarıcısı” (450 milyon dolar) gerçekten bir yatla takas edilip edilmediği ise hâlâ gizemini koruyan konulardan biri. Bu takas gerçekleştiyse tablonun yeni sahibinin bu tabloyu tekrar satıp satmayacağı veya sergileyip sergilemeyeceği en çok merak edilen konulardan olacaktır.

BAŞLIĞINI YANILTMAK İSTEMEYEN BİENAL…
Dünya sanat piyasası son derece hareketlilik gösterirken belki de bienalin bu seneki mottosu, sadece yaşanılan zamanlara dikkati çekmiyor, aynı zamanda gerçekten zor günler geçiren Venezuela’nın ülkedeki durumdan ötürü katılamadığından boş kalan pavillonunu anlatıyordu. Diğer taraftan bu bienal, Nijeryalı bir sanatçı tarafından kopya suçlamalarıyla gündeme gelen Damien Hirst’e de enteresan zamanlar yaşatıyordu. Başlığını yanıltmak istemeyen bienal, açık kalacağı kasım ayına kadar, bakalım daha ne kadar olumlu ve olumsuzluklarıyla enteresan zamanlarda yaşayacağımız olaylara tanıklık edecek. Hep birlikte göreceğiz…

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.06.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları