CANLANAN SİYASET

Üzerine ölü toprağı serpiştirilen siyaset, uzun yıllar sonra canlandı. Dileğimiz, bütün bu gelişmelerin vatanımız, milletimiz ve evlatlarımız için hayırlı olması. Ülkeyi demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne yaklaştırması...

23 Haziran’da tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimiyle, Türkiye siyaseti yeniden canlandı. 17 yıldan beri siyaset, AK Parti’nin değişmez ve değiştirilemez üstün iktidarıyla başka hiç bir partiye alan bırakmıyordu. Türkiye, 2002 sonrası bütün genel ve yerel seçimlerin değişmez galibi AK Parti, daha doğrusu AK Parti Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tekelinde sorgulanmayan ya da başka bir deyişle sorgulanması mümkün olmayan bir süreçle yönetilmekteydi. 

SERT DİL MİLLETİ YORDU SEÇMEN, GERGİNLİKTEN YILDI
Bu zaman diliminde ülke, tarihinde iki referandum da dahil olmak üzere, hiç görmediği kadar çok seçim gördü. Sert dil, Türkiye siyasetinde ve siyasetçileri arasında seçim dışı dönemlerin de mutad dili haline geldi. Suçlayıcı ve bölücü dil, halka da yansıdı. Millet yoruldu. Son 17 yılda gördüğü seçim sürelerinin yarattığı gerginlikten adeta yıldı.

İktidar partisi ve başkanının gücüne güç katmak amacıyla, toplum mütabakatı olmadan, milletin yarısının karşı çıkmasına rağmen yaklaşık 100 yılllık “Parlamenter Sistemi”n, “Başkanlık Sistemi”ne benzeyen; ancak kuvvetler ayrılığı kural ve dengelerini bozarak yaratılan Türk tipi “Cumhurbaşkanlığı Yönetim Sistemi”yle değiştirmesi, ülkenin idari, siyasi ve sosyal dengelerini altüst etti.
Bunlara ilave olarak, 15 Temmuz darbe girişimi, 4 milyondan fazla geçici sığınmacının göçüne neden olan “Suriye Savaşı”, Batı’nın kendi eliyle yaratıp sonra da bitiremediği için Türkiye’ye havale ettiği İŞİD ile yine Batı’nın her türlü yardım ve desteği sağladığı YPG gibi PKK’nın türevleri olan terör örgütleriyle mücadele ve ekonomideki kriz; ülkeyi, siyaseti ve en önemlisi seçmeni bıktırdı. 

İKTİDAR ‘HİÇBİR ŞEY OLMASA BİLE KESİN BİR ŞEY OLDU!’ MODUNDAN ÇIKAMADI
Artık ülke siyaseti, sadece tek bir partinin, iktidarın verdiği güçle top koşturduğu, arada sırada kısa bir süre için kaptırsa da sonunda hep golü attığı oyundan çıkmak üzere. 23 Haziran’dan sonra top artık muhalefette. Çeviren ve ağlara gönderen onlar. İktidar ise “Hiçbir şey olmasa bile kesin bir şey oldu!” modundan çıkamadı.

25 seneden beri milletvekilliğinden İçişleri Bakanlığı’na dek devletin her kademesinde bulunan, MHP’nin başına gelmesi anormal yollarla engellenince İyi Parti’yi kuran; CHP ve Saadet Partisi ile Millet İttifakı’nı oluşturan Meral Akşener’e, FETÖ üyeliğinden dava açılıyor da ondan? Sormazlar mı? “FETÖ üyeliği bunca adam arasında kala kala Meral Akşener’e mi kaldı?” diye!

Aynı şekilde; ilkeli, kararlı ve azimli duruşuyla seçimin %10 gibi bir farkla kazanılmasında büyük katkısı ve emeği olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, bundan 6-7 sene önceki tweetleri nedeniyle 17.5 yıl hapis istemiyle ceza davası açılıyor da ondan! Demezler mi “Madem bu tweetler suç unsuru taşıyordu, İstanbul’u CHP kazanınca mı aklınıza geldi?” diye.

    
GÖZÜ PEK İKİ KADINI KORKUTMAK ESKİDE KALAN BİR YÖNTEM
Siyasetin gözü pek iki kadınını ceza davalarıyla korkutmak; yıllarca ülkeyi kasıp kavuran, farklı olan, eleştiren her sesi susturmaya çalışan bir FETÖ yöntemi. O günler çok geride kaldı. Terör örgütünün darbe girişimi, milletin ortak mücadelesi Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın duruşuyla atlatıldı. Bu çirkin metotların hortlamasının faydası, siyasette de hiçbir getirisi yok. İktidarın öncelikle bunu anlamalı ve içselleştirmeli. Eski uygulamalarla bu seçim yenilgisi atlatılamaz ve AK Parti’ye hiçbir yararı olmaz. Tersine, daha da büyük zararı olur. Samimi bir öz eleştiri yapılmalı; ama bu mümkün olur mu, işte o biraz şüpheli!

BAŞARI, EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞAN MUHALEFET KENETLENMESİYLE GELDİ
İstanbul başarısı; ön yargısız, egosu olmayan, “Benim partim” diye rol çalmadan el birliğiyle çalışılan muhalefet birlikteliğiyle sağlandı. Tecrübeli aktörler Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener’in aldığı kararlar ve bunların arkasında durmaları çok ehemmiyetliydi. Elbette, çok kısa sürede halkın gönlünde yer ederek ve her kesimi kucaklayarak İstanbul’u iki kez kazanan Ekrem İmamoğlu, Canan Kaftancıoğlu ve İyi Parti İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun akılcı ve dürüst birlikteliğinin büyük payı var. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun demokrasiden, hukuktan, insan haklarından yana tavrının, bu sonuçta rolü yadsınamaz. Şüphesiz, Kürt siyasetçilerin, Millet İttifakı’nı desteklemeleri de önemli bir etken.

YENİ AKTÖRLER...
Eski Ekonomi Bakanı Ali Babacan’ın, Cumhurbaşkanı’yla konuşmasından ve AK Parti’den istifasından sonra partinin biri ufukta göründü. Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da “Pupa yelken” dedi. Kamuoyu ondan da parti beklentisine girdi. Anlayacağınız ligdeki takımlar artıyor. Üstelik bunlar, iktidar partisinin içinden doğuyor. Kurulma gerekçeleri ise çok açık ve basit. AK Parti’nin yapması lazım olan öz eleştiri... Partiyi kuracağı söylenen AK Parti’nin eski kurucu aktörleri diyorlar ki “AK Parti artık çok farklı bir noktada. Ülke, içte de dışta da zor çok kötü ve durumda, hukukun üstünlüğünden uzaklaşıldı, ekonomi berbat, yeni partiye ihtiyaç var.” “Hain ve ümmeti bölme” suçlamalarını, “Damokrasilerde yeni parti kurmak hainlik değil. Bizim kurduğumuz parti ve ülke bu duruma gelmese yeni parti ihtiyacı zaten doğmazdı” diyerek cevaplıyorlar.

WINTER IS COMING!
Üzerine ölü toprağı serpiştirilen siyaset, uzun yıllardır sonra canlandı. Dileğimiz, bütün bu gelişmelerin vatanımız, milletimiz ve evlatlarımız için hayırlı olması. Ülkeyi demokrasiye, insan haklarına, hukukun üstünlüğüne yaklaştırması...
31 Mart öncesi şarkılar, türküler eşliğinde, “Kışın Sonu Bahar” deniyordu. YSK’nın siyasi kararına kızan vatandaş; iradesine karışılıp, hiçe sayılmasından hoşnut olmadı. Havalar ısındı ve 23 Haziran’da yaz geldi. Hem de sıcak ve kavurucu bir yaz!.. Seçmen “Madem bahar yaşatmadınız, biz de size sıcak bir yaz yaşatırız” dedi.
Son günlerde de deniyor ki, ‘Winter is Coming’ (Kış Geliyor). Benden söylemesi!..

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.08.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları