GİRİŞİMCİLİKTE DE ÖNCE KADIN!

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen ?Girişimcilikte Önce Kadın? projesinde, ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen başarılı girişimci kadınlar ödüllendirildi. Bugüne kadar sağlanan cansuyu sermayesi toplam 120 bin TL'yi buldu.

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Girişimcilikte Önce Kadın” yarışmasıyla girişimcilik ve teknoloji alanlarında eğitimlerini başarıyla tamamlayan, projenin internet sitesinden ürünlerini satışa sunarak en yüksek performansı sergileyenlere, hayâllerini gerçekleştirebilmeleri için 43 bin 500 TL’lik cansuyu sermayesi sunuldu. Toplam satış tutarı ise 664 bin TL oldu.

KAÇ KİŞİ BAŞVURDU?
Türkiye’nin dört bir yanından 621 başvuruyla şu ana dek, en yüksek rakama ulaşıldı. El yapımı ürünleriyle katıldığı yarışmada kursiyerler, satış ve siteye yüklenen ilan adedi, kargolu ve kargosuz satış tutarları gibi sayısal verilerle değerlendirildi. 

KİMLER KÜRSÜYE ÇIKTI?
Kokulu taşlarla büyük beğeni toplayan Berna Ertürk Polat (Balıkesir Bandırma Halk Eğitimi Merkezi) birinci, beyaz kalıp sabunlardan yaptığı dekoratif çiçeklerle Sevcan Engin (Yalova Altınova Halk Eğitimi Merkezi) ikinci, resim-iş öğretmeni Gülpembe Yakın (Denizli Merkezefendi Halk Eğitimi Merkezi) üçüncü oldu. Sezin Moral (Samsun Canik Halk Eğitimi Merkezi) ve Pınar Güder Beşli (Ordu Altınordu Halk Eğitimi Merkezi) Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Bu yıl ilk kez verilen “Üründe İnovasyon Ödülü”, ücretli poşet uygulamasına geçilmesiyle birlikte çok amaçlı çantalar tasarlayan Gülter Coşkun (İstanbul Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi)’a gitti. 

ÖDÜL MİKTARLARI...
Dereceye girenlerin ödülleri, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Mehmet Nezir Gül, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel ve ünlü oyuncu Pelin Karahan’ın katılımıyla İstanbul’da düzenlenen törenle takdim edildi. 1.ye 15 bin TL, 2.ye 10 bin TL, 3.ye 7 bin 500 TL, Jüri Özel Ödülü alan 2 kişiye 3’er bin TL, “Üründe İnovasyon Ödülü” sahibine 5 bin TL verildi.

TOPLAMDA KAÇ BİN KADINA ULAŞILDI?
Bugüne kadar 37 bini aşkın kadına girişimcilik ve teknoloji eğitimleri verilirken, ulaşılan toplam kadın sayısı yaklaşık 54 bin. Projenin 3. yılında teknoloji kullanım penetrasyonunu artırma hedefiyle sunulan “Girişimcilikte Önce Kadın” mobil uygulamasının indirme sayısı 30 bini bulurken, bunun üzerinden eğitimlerini tamamlayan kadın sayısı 10 bini geçti.

KAÇ MİLYON TL’LİK POTANSİYEL EKONOMİK DEĞER YARATILDI?
Katılımcılar, kendileri için özel olarak oluşturulan ve 30 bin civarında üyesi bulunan “oncekadin.gov.tr” adresindeki dijital mağaza üzerinden ürünlerini satışa sunarak el emeklerini kazanca dönüştürebiliyor.  Şimdiye dek, 15 kategoride 52 bini aşkın ilan verildi, 1 milyon TL’nin aşkın satış yapıldı. Son 4 yılda 60 milyon TL’lik potansiyel ekonomik değer yaratıldı.


MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRÜ MEHMET NEZİR GÜL:
EV KADINLIĞINDAN ‘GİRİŞİMCİ KADINA’ DÖNÜŞME SÜREÇLERİNDE DESTEKÇİYİZ

Sosyal ortaklarımızla kursiyerlerimizin meslekî becerilerinin geliştirilmesiyle istihdam edilebilir seviyeye getirilmesi amacıyla projeler yürütüyoruz. “Girişimcilikte Önce Kadın” da bunlardan. Amacımız, kadınlarımızın sosyal ve ekonomik imkânlarını arttırmalarına katkı sunmak. 

MOBİL UYGULAMA İLE EĞİTİMDE ZAMAN VE MÊKAN KISITLAMASI YOK
Kamu ve özel sektör birlikteliğinin başarılı örneklerinden olan bu projeyle kadınlarımıza, pek çok konuda temel bilgiler sunan eğitimlerle, ev kadınlığından ‘girişimci kadına’ dönüşme süreçlerinde destek oluyoruz. Daha çok kadının faydalanabilmesi amacıyla geliştirilen mobil uygulamayla, ilk kez uzaktan eğitim yoluyla girişimcilik eğitimleri verildi. 81 ilde, tüm kadınlarımıza zaman ve mekân kısıtlaması olmaksızın, bundan yararlanma fırsatı sunuldu. 


TÜRKİYE VODAFONE VAKFI BAŞKANI HASAN SÜEL:
KAMU-ÖZEL SEKTÖR-STK İŞ BİRLİKLERİ ÖNEMLİ
Kadınlarımızın üretim gücüne ve girişimcilik potansiyeline inanmakla ne kadar doğru bir adım attığımızı, yapıcı ve akılcı enstrümanlarla desteklendiği takdirde, kadınların ne kadar başarılı olabildiklerini bir kez daha görüyoruz.

McKinsey raporuna göre, kadınların potansiyelinin tam anlamıyla değerlendirilmesinin 2025'e kadar dünya ekonomisine katkısı, 28 trilyon dolar olacak. Bir başka araştırma ışığında, 10 yılda tüm dünyada 1 milyar kadın, iş gücüne katılma potansiyeli taşıyor. TÜİK verilerine bakıldığında; son 10 yılda önemli bir sıçrama gösterse de Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranı hâlâ %33.6. 

4 YIL ÖNCE TEK BİR AMACIMIZ VARDI
Kadınların girişimciliğe özendirilmesini, kadın iş gücünün girişimci olarak ekonomide yerini almasını önemli buluyoruz ve bu doğrultuda yapılacak kamu-özel sektör-STK iş birliklerinin önemine inanıyoruz. 4 yıl tek bir amacımız vardı: Kadınların girişimcilik yoluyla ekonomiye tam katılımlarını sağlamak; işini kuran, hatta istihdam yaratan güçlü kadınlara destek vermek.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.08.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları