SANATTA TEKNOLOJİ

Teknolojik değişim ve dönüşüm, sanatçıları da etkiliyor. Bununla beraber, yeni akımlar ve yeni sanat ortaya çıkıyor.

Mağara duvarlarına, kendini ifade etmek adına resimler çizen ilk insandan, bugün yapay zekayı sanat yaparken kullanmaya varan sanatın yolculuğu, son yıllarda ciddi eleştirilere maruz kalmakta. Robotla yapılan ameliyatlar alkışlanıp tıpta gelişme olarak bahsedilirken, sanatta teknolojinin kullanılması bazı insanların çekimser yaklaşımına sebep olmakta. 

KİMİLERİNİN KIYMETİ ÖLDÜKTEN SONRA BİLİNDİ
Geçmişe bakacak olursak, o zamanki imkânlarla duvara resim yapan kişi daha sonra tuvale geçerken her dönüşüme heyecanla bakılmış, resim sanatına ayrı bir değer verilmesine sebep olmuştu. Sanat o günkü olaylardan; tarih, edebiyat, sosyoloji ve siyasetten uzak tutulamayacağı gibi, özellikle resim sanatında birçok sanatçı sadece bunları yansıtmak için sanat yaparken bazıları da dinden etkilendi ve bu şekilde sanat yaptı. Kimileri çok sevildi ve beğenildi, kimilerinin öldükten sonra kıymeti bilindi; ama sanat ve sanatçılar hep içinde yaşadıkları dönemden etkilendi ve geleceğe dair de vizyon koydular. 

DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YENİ AKIMLARI TETİKLİYOR
Bu şekilde yüzyıllar geçerken dünya; savaşlar, hastalıklar, finansal krizler, devlet çöküşleri, yeni yapılanmalar, sosyolojik akımlar ve daha birçok şey gördü. Sanatçıysa bu gördüklerinden esinlendi ve yeni rotalara yelken açtı. Bugünse bilhassa içinde yaşadığımız son yirmi yıldaki teknoloji devrimi, son kullanıcıya yansıyan ve hayatımızı en etkileyen ve bunu en çok hissettiğimiz dönem. 
Teknoloji artık her zaman hayatımızın her alanında var. Finanstan tıp dünyasına, cep telefonumuzdan kullandığımız arabaya kadar teknolojiyi iliklerimize kadar yaşıyoruz. Yüksek teknoloji, yapay zeka, veri toplama ve işleme ise hemen her bireyin aslında farketmeden hayatında olan konular. Elbette ki, bu teknolojik değişim ve dönüşüm de sanatçıları etkilemekte. Bununla beraber yeni akımlar ve yeni sanat ortaya çıkmakta.

SOSYAL MEDYA İŞİN ÇOK UFAK BİR KISMI
Sanat ve teknoloji deyince hemen herkesin aklına öncellikle sosyal medya geliyor. Oysa ki, bu işin sadece çok ufak bir kısmı. Sosyal medya size bağlı olarak doğru kullanıldığında ise çok keyifli bir mecra. Sanat etkinliklerini, sanatçıları ve eserlerini takip etmek içinse özellikle Instagram çokça rağbet görmekte. Hatta bazı etkinliklerin bu kadar çok ilgi görmesinin sebebi de insanların oraya gidip o etkinlikte kendisini çekme ve yayınlama isteği.

MOBİL SANATI, MÜZİK VE VİDEO PERFORMANSIYLA BİRLEŞTİREN YARIŞMA 
Diğer taraftan, konu özellikle fotoğraf olunca farklı aplikasyonlar kullanıp daha sonra çıktısını alabileceğimiz dijital fotoğrafçılık çok popüler. Geçen sene Floransa’da katıldığım MAJE (Mobile Art Jazz Experience) bunu doğrular nitelikteydi. Mobil sanatı, müzik ve video performansıyla birleştiren yarışmaya, dünyanın birçok ülkesinden katılan sanatçı ve yoğun bir ilgi vardı. Seçilen eserlerse “Gerçekten bunlar telefondaki aplikasyonlarla yapılabiliyor mu?”yu sorgulatacak derecede iyiydi.
Fotoğraf dışında; yapay zekanın, ışık enstalasyonlarının videoyla birleşmesinin sanatta daha çok kullanılır olmasıyla da Refik Anadol gibi sanatçıları daha da yakından takip edilir hale getirdi. Sanatın insana hitap etme ve beğeni duygusuyla beraber dünyadaki bu dönüşümün teknolojiyle yer alması, daha bu konularda çok güzel çalışmalar göreceğimizin de habercisi.

SATIN ALDIĞINIZ ESER ARTIK ‘USB STICK’TE!
En son, Karaköy Mixer Galeri’de gördüğüm, yine teknolojiyi sanatla birleştiren, bu sefer sanatçı perspektifinden değil, direkt son kullanıcıya hitap eden bir uygulama vardı. O sergide yer alan eserlerin altında QR kodları mevcuttu. Sergiyi gezenler, aplikasyonu telefonlarına indirip QR kodunu ilgilendikleri esere tuttuklarında, o eser önlerinde üç boyutlu olarak dönmeye başlıyordu. Aynı şekilde ışık enstalasyonundan yapılan bir eseri satın alırsanız, size bu eseri Usb Stick olarak hediye ediyorlardı. Sanat ve teknolojinin bu etkileşimini ise çok heyecan verici buluyorum. Bunları daha çok derin ve detaylı görüp hissedeceğimiz günler gelecek. Bu da demek oluyor ki, sanat severleri teknoloji dolu günler beklemekte.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.08.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları