İŞ'TE BU KİTAPLAR OKUNMALI!

'İş Dünyası'na dair yine birçok yeni kitap çıktı. Çok satan bazıları ise yeni baskılarını yaptı. Bunlardan biri de Remzi Kitabevi'nden... Yerel'den Global'e / THY'nin Yükseliş Dönemi'nin yazarı, THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaklaşık 5.5 yıl hizmet veren Hamdi Topçu... Türkiye'ye örnek olacak bir sürecin ayrıntılı hikâyesi...


YEREL’DEN GLOBAL’E THY'NİN YÜKSELİŞ DÖNEMİ

- THY Yönetim Kurulu Başkanı olarak yaklaşık 5.5 yıl hizmet veren Hamdi Topçu, kurumun yükselişini, dünya çapında bir marka oluşunu sağlayan isimlerin başında geliyor. Liyakata, işini yükseltmek isteyen tüm çalışanlara ve paydaşlara değer veren, onları özendiren Topçu, THY’de birçok ilke de imza attı.    
Genel kurul öncesinde, 6 Nisan 2015’te ani bir kararla istifa eden Topçu, kitabında yönetim kurulu toplantılarında yaşananları, alınan kararlar gibi konuları anlatıyor. Türkiye’ye örnek olacak bir dönemin ayrıntılı hikâyesini bulacaksınız. 
Yazar: Hamdi Topçu
Yayın: Remzi Kitabevi
Yayım Tarihi: 2019-07-02
Baskı Sayısı: 2. Baskı
Sayfa Sayısı: 288

BIRAK DELİ DESİNLER  
Yaratıcı Girişimciler İçin Bir Rehber

- “Öyle bir ürünü kim satın alır? Benzeri mutlaka yapılmıştır. Çok zor bir piyasa. İstesen de öyle bir şirket kuramazsın. Sermayeyi nereden bulacaksın? Büyük şirketler çoktan o işe girmiştir. Ne saçma bir fikir. Delirdin mi sen?”
Yolculuğunun başındayken duyacağı bu sözler, aslında işin doğasından kaynaklanır. Uluslararası girişimcilik platformu Endeavor’ın kurucusu Linda Rottenberg’e göre, “Size deli demiyorlarsa, yeterince büyük düşünmüyorsunuz.” “Bırak Deli Desinler”, girişimcilik macerasına atılmadan önce mutlaka okunması gereken bir yol haritası.
Yazar: Linda Rottenberg
Yayınevi: CEO Plus
Çevirmen: Eda Aksan
Yayım Tarihi: 2019-07-03
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 280

STRATEJİ SANATI
OYUN KURAMI İLE İŞ HAYATINDA BAŞARI

m Strateji Sanatı’nın yazarları, ekonomi profesörü Avinash K. Dixit ve iş yönetimi profesörü Barry J. Nalebuff, kuram ile stratejiyi bir araya getirip sizlere yaşamın her anında kullanabileceğiniz çözümleme teknikleri öneriyorlar. Oyun kuramı tekniklerini öğrenince:
- Günlük yaşamınızdaki sıradan durumlardan işinizdeki en çetin mücadelelere, küçük büyük her olaya bambaşka bir gözle bakacaksınız.
- Oyunları ve kurallarını apaçık göreceksiniz.
- Doğrudan hedefe götüren başarılı kararlar alabileceksiniz.
Yazarlar: Barry J. Nalebuff & Avinash K. Dixit
Çevirmen: Ümit Şensoy
Yayın: İş Bankası Kültür Yayınları
Yayım Tarihi: 2019-07-12
Baskı Sayısı: 3. Baskı
Sayfa Sayısı: 548

KONUMLANDIRMA
- Dünyaca ünlü pazarlama stratejistleri Al Ries ve Jack Trout, iletişim bombardımanı altındaki toplumumuzda fark edilmenin yolunun insanların zihninde eşsiz bir "konum" yaratmaktan geçtiğini söylüyor. Ve bunun nasıl yapılacağını çok net örneklerle anlatıyorlar.
- Birinin zihnine girmenin en kolay yolu nedir?
- Pazarlamada vereceğiniz en önemli karar hangisidir?
- Eşsiz bir konum nasıl bulunur, nasıl yaratılır?
- Konumlandırma çalışmanızı etkileyebilecek trendleri nasıl analiz edersiniz?
- Kaçınmanız gereken tuzaklar nelerdir?
- Mevcut konumunuzdan nasıl faydalanabilirsiniz?
Yazarlar: Jack Trout & All Ries
Çevirmen: Ebru Kızıldağ
Yayın: Mediacat Kitapları
Yayım Tarihi: 2019-06-21
Baskı Sayısı: 2. Baskı
Sayfa Sayısı: 256

GOOD FINANCE
- Prof. Dr. Vedat Akgiray, finansal krizlerin nedenlerini ve bunların sosyoekonomik etkilerini ele alırken, ‘’İyi Finans’’ın ne olduğunu ve dünyanın neden iyi bir finans sistemine ihtiyaç duyduğunu anlatıyor. Çevre tahribatı, gittikçe artan servet ve gelir eşitsizliği, kurumlara olan güven kaybı ile hem bunları besleyen hem de kendisi sosyal bir problem olan aşırı “finansallaşma”nın bugün insanlığın önündeki en ciddi mesele olduğunu belirtiyor. 
Tarihin en büyük finansal çöküşü olan 2008 krizinden bile gerekli dersleri çıkartamadığımızı vurgularken, “Bir sonraki finansal kaos çok daha yıkıcı olacak gibi görünüyor” diyor.
Yazar: Prof. Dr. Vedat Akgiray
Yayın: Bristol University Press Yayınevi
Yayım Tarihi: 2019-06-05
Baskı Sayısı:  1. Baskı 
Sayfa Sayısı: 162

BAĞDAT PAKTI / 1950-1959
- “Soğuk Savaş”ın tırmandığı 1950’lerin başlarında, Kuzey Atlantik Paktı (NATO) ile benzer amaçlar çerçevesinde kurulan Bağdat Paktı’nın temelleri, başarı ve başarısızlıklar, muhalif ülkelerin pakta karşı yürüttüğü mücadele ve daha pek çok unsur, bütüncül bir bakış açısıyla ele alınıyor. 
Çalışma, her ne kadar İngiliz-Amerikan dış politikasının Orta Doğu’da Sovyetler Birliği’ne karşı geliştirmeyi amaçladığı stratejiye odaklanıyor olsa da, bölgesel üyelerin İngiliz-Amerikan ittifakına dönük politikalarına ve paktın iç yapısına dair de zengin bir içeriğe sahip. 
Yazar: 
Prof. Dr. Behçet Kemal Yeşilbursa
Çevirmen: Nur Nirven
Yayın: VakıfBank Kültür Yayınları (VBKY) 
Yayım Tarihi: 2019-05-24
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 368

HAYALDİ GERÇEK OLDU
- Türkiye’yi havacılıkta zirveye taşıyan İstanbul Havalimanı’nın prestij kitabı, “Hayaldi Gerçek Oldu” ismiyle okuyucuyla buluştu. İstanbul Havalimanı'nın yapımını üstlenen İGA’nın havacılık sektörüne armağanı, gazeteci-yazar Faruk Şüyün’un editörlüğünde kaleme alındı.
İstanbul Havalimanı’nın geçmişten günümüze tüm süreçlerinin hikâyesi anlatılırken, buna yakından tanıklık etmiş ve yön vermiş kişilerin söylemlerine de yer veriliyor. Var gücüyle çalışan mimarlardan mühendislere, işçilerden emekçilere kadar birçok kişinin katkıları da sayfalardaki yerini alıyor.

EKONOMİDE VE PİYASALARDA DALGALARI YÖNETMEK
- Ak Portföy, ülkemizde yatırım dünyasında entellektüel gelişimi desteklemek amacıyla gerçekleştirdiği finans kitapları serisine bu yıl Howard Marks’ın kitabı, “Mastering The Market Cycle / Ekonomide ve Piyasalarda Dalgaları Yönetmek” ile devam ediyor. 
Howard Marks, piyasaları yöneten döngüleri nasıl tanımlayacağınızı ve yöneteceğinizi gösteriyor. Geçmiş döngüleri inceleyip, kökenlerini anlar ve bir sonraki için uyanık kalırsanız, değişen yatırım ortamına uyum sağlayabilirsiniz. Diğerleri beklenmedik olaylarla körleşip, korku ve açgözlülük duygularına kurban giderken siz döngünün farkında ve hazırlıklı olabilirsiniz.
Yazar: Howard Marks
Çevirmen: Canan Feyyat
Çevirmen: Celali Yılmaz
Yayın: Scala Yayıncılık (Ak Portföy desteğiyle)
Yayım Tarihi: 2019-06-26
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 304 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.08.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları