SANAT BANKALARA KAZANDIRIYOR

Dünyada 90'lar itibariyle Deutsche Bank, HSBC, UBS gibileri, sanatı, bankacılık konuları içine sokmaya başladı... Örneğin; UBS'in, 2011 yılında en fazla geliri, sanat eserlerinden oluşan koleksiyonundan sağladığı söyleniyordu...

Çocukken insanların parayla ilişkisi banka boyutunda olmadığından, bankacılık ve faaliyetleri çocukların gündeminde değildi. Bankalar bunu çok başarılı şekilde görmüş olacak ki, çocuk yayınlarından, kitap koleksiyonlarına ve sanat etkinlikleri sponsorluğuna kadar hem kendilerini daha iyi tanıtmak, hem de farklı gelir kaynakları yaratmak için çeşitli girişimler yaptılar. İş Bankası Kültür Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları bunlar arasında başı çekenlerdi. Türkiye'de 80'li-90'lı yıllardı ve bankalar sanat konularına henüz çok girmemişti. 

DÜNYACA ÜNLÜ FUARLARA KOLEKSİYONER MÜŞTERİ İLGİSİ
Dünyaya baktığımızda ise 90'lar itibariyle Deutsche Bank, HSBC, UBS gibi bankalar, sanat konularını bankacılık konuları içine sokmaya başlamıştı. 1994 yılı itibariyle UBS, Art Basel'e -İsviçre'nin Basel şehrinde- sponsor olmaya başladı. Aynı yıllarda Deutsche Bank ise Frieze Sanat Fuarı’na –Londra ve New York'ta- sponsorluk yapıyordu. Bu sükseli fuarlara, sanat koleksiyoneri banka müşterileri özellikle ilgi gösteriyordu. Banka açısından hem sanatla ilgilenen müşterilerle daha çok yakınlaşmış oluyorlardı hem de servet sahibi; ancak sanata uzak müşterilerini sanatla tanıştırıyorlardı. Şüphesiz bunlar direkt satış değil, pazarlama veya PR olarak görülürken, esas işi bunlar olmayan bankalar için farklı gelir kapıları oluşmaya başladı. 

DEUTSCHE BANK’IN 60 BİNDEN FAZLA ESERİ VAR
Elindeki sanat koleksiyonunun değerini açıklamayan UBS'in, 2011 yılında bankacılık faaliyetlerinden daha fazla geliri, sanat eserlerinden oluşan koleksiyonundan sağladığı söyleniyordu. Bankalar aynı zamanda en büyük sanat koleksiyonerleridir. Koleksiyonlar ise bankaların varlıkları arasında sayılır. Örneğin; Deutsche Bank'ın 1960'lardan başlayıp günümüze gelen 60 binden fazla eseri var ve dünyanın en büyük çağdaş sanat koleksiyonuna sahip. Bu eserler, bankaların dünya çapındaki şubelerine dağılıyor ve bazı müzelere sergilenmesi için veriliyor. Banka- sanat ilişkisi bu kadarla da sınırlı değil. Guggenheim Müzesi’nin - İspanya'nın Bilbao şehrinde- Berlin ayağı Deutsche Bank... Ülkemizde ise Akbank Private Banking’in sponsor olduğu Contemporary İstanbul Fuarı, Sotheby's ile işbirliği yapıp sanatı tanıtmak için Bursa, Konya gibi illerde seminerler düzenledi.

SERVET SAHİBİ MÜŞTERİLER İÇİN ÖZEL BÖLÜM KURULDU
Bütün bunların yanında, sanat bankacılığıyla beraber, bankalar sanat konusunda danışmanlık hizmeti de vermekteler. ABN Amro Bank gibi sanat fonu kurmaktan bahsetmiyorum. Bankalar özellikle son 15 yılda özel servet sahibi müşterisi kazanmak ve olanları korumak için özel bankacılık bölümü kurdular. Bu müşteriler bankalarda fon, hisse senedi gibi klasik bankacılık işlemleri yaparken sanatla da tanışır oldular. Sanatla zaten tanışmış olanlar ise bankalardan farklı hizmetler almaya başladı; bu eserlerin değerlemesi ve tespit edilmesi gibi... Sanat eserleri direkt gelir üretmediği için, Citi Bank gibi bankalar bunu önceden görmüş ve sanat eseri karşılığında kredi vermeye başlamıştı. Bununla beraber, borçlar da sanat eserleri karşılığında sigortalanmakta veya gayrimenkul ve diğer menkullerin arasına sanatta eklenmekte.TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI’NIN ENVANTERİ...
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) resmi web sitesine göre; bankanın kuruluşundan itibaren sanat eserleri alımları yaptığı başta Cumhuriyet dönemi Türk resim sanatı olmak üzere, 903 eserden oluşan bir sanat koleksiyonuna sahip olduğunu görmekteyiz. Sanat bankalar tarafından hem desteklenip, hem finansal enstürman halini alırken, ülkemizde son yıllarda bankalar ile sanatın ilişkisini daha yakından görmekteyiz. Bu, Turkish Bank'ın Nişantaşı’ndaki merkez şubesinin duvarlarını süsleyen tablolardan; Ziraat Bankası’nın sanat galerisine kadar uzanmakta... Belli ki, önümüzdeki yıllarda sanatla banka birlikteliklerini daha çok göreceğiz.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.09.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları