SON DÖNEMİN EN İYİ OTOMOBİLLERİ

Tam anlamıyla bir göz kamaştırıcı! Teste gelmesini iple çektim ve en sonunda kavuştuk. BMW nasıl olur da tüm modellerini tasarımsal olarak benzer karakteristik özelliklerle donatırken, X2'yi bu prensibi bozmadan sürüden bu kadar ayrıştırabilir?

YENİ BMW X2
Bu kadar güzel gözüken otomobiller üreten markalara bayılıyorum. Onunla ufak bir Ege yolculuğuna çıktım. İstanbul’a geri dönerken tam önümde bir başka BMW X2 vardı. Plakası GR-Yunanistan olan bu X2’ye, kendimin de aynı modelin içinde olduğunu unutarak hayranlıkla bakakaldım…
‘Be The One Who Dares’ – ‘Cüret Eden Olun’ global sloganıyla lanse edilen yeni BMW X2, gözlerin üzerinde olmasını seven tüm genç hissedenlerin aklını ilk çelen otomobil olacaktır.

***

YENİ MERCEDES-BENZ B SERİSİ
B Serisi denildiğinde “Aman” diyenlerdendim. Mercedes-Benz (MB), B Serisi’ni ilk çıkardığında hepimizi biraz hayâl kırıklığına uğratmıştı. MB gibi görünmeyen ve hissettirmeyen bir başka şeydi B. Sanki sırf MPV segmenti parladı diye pazara verilen hızlı bir cevaptı ilk B Serisi… Hızlı cevap olmasından dolayı da bize iyi hissettirmemişti... 

MB Türkiye’den bir mail geldi: “Size yeni B Serisi’ni verelim” dediler. İsteksizce tamam dedim. Evet, görünüşü çok değişmişti. Olgunlaşmış, büyük ağabeyi GLC’ye benzemişti. Ona arkadan baktığınızda SUV GLC’den biraz daha alçak, artık MPV kategorisi için oynamayan çok daha yükseği hedefleyen bir B çıktı karşıma. “Peki!” dedim içimden; bu kadar güzel gözüküyorsun. Bunu çok gördük; ama içine binip seni sürdüğümde yine eskisi gibi mi hissedeceğim?

HEMEN BİR TANE ALIN!
Cevap büyük bir “Hayır”dı. Aman Allah’ım! Bu nasıl bir stabilite, bu nasıl bir denge ve sürüş dinamikleri. “B’de miyim?” diye kendimi sorgularken, km ibresi ve aldığım sürüş keyfi, “MB bu işi bu sefer bitirmiş” dememe ve eğer bir araba alacaksam, ilk 5 listemde 1. sıraya yeni MB B Serisi’ni yazmama neden oldu.
Viraj böyle hızlı mı dönülür, bir otomobil bu kadar bütün hissettirebilir mi? Bir modeli test ederken ne kadar iyi olduğunu anlamak için aynı markanın başka modelini hemen öncesi veya arkasından test etmek gerekir. Böylece aynı aileden çıkan 2 farklı modeli birbiriyle kıyaslama ve kullanılan teknolojilerinin hangisinde daha bütünsel hissettirdiğini anlama imkânınız olur.

***

GLA 200 MÜ?
Bunca farklı model ismi... Evet... Biliyorum, sizin de kafanız karışıyor. GLA harika gözüken bir araç, hatta bana teste gelen versiyonundaki jantlar, parlak koyu mavi rengi, görünüşüyle sizi kendine ağzınız açık hayran bırakıyor.

Bu sefer GLA’ya binerken B’deki gibi hiç sorgulamadım. “Tamam” dedim. “Bu da B kadar iyi sürüyor” olmalı. Fakat bu sefer size bahsettiğim bütünsellik hissinin tam geçmediğini fark ettim. Evet... Harika gidiyoruz; ama ne B’deki stabilite ne de dinamiklik burada değil! Bu bir karakter analizi gibi. Bazı insanların karakterleri oturmuştur. Siz artık o kişileri çok zorlamazsınız ve onlardan ne söylerlerse söylesinler hiç alınmazsınız; çünkü bilirsiniz ki, karakterleri hiçbir koşulda değişmez. Bazı insanlarda ise karakter oturmamıştır. Bir konuya bir gün farklı bir başka gün farklı tepki verirler, bütünsel tekil hissettirmezler, bir yerleri eksiktir. Dolayısıyla güvenip birlikte yola çıkarken tedbirli olur ve onlardan kolayca alınırsınız.
Aynı markaya ait fabrikalardan çıkan iki model, nasıl böylesine farklı sürüşler vaat edebiliyor? Cevabı bende değil. Ama yine de GLA o kadar güzel ki, benim ilk 5 otomobil “AL” listemde 5. sıraya yazıyorum.

***

PEUGEOT RIFTER
PR’cılar... Ne kadar zor bir meslek. Kimsenin tam anlamıyla memnun edilemediği bir dünyada, halkla ilişki kurmak ve sürdürebilmek! Peugeot ile olan ilk bağlantım, kardeşimin 206’sıydı. Hızlıydı, güzeldi ve öfkeliydi....

Peugeot yeniden doğdu. Yepyeni küçücük direksiyonlu araçlarıyla hayatımıza harika gözüken modelleriyle girip bizi yeniden büyüledi. Bunu ancak Fransızlar bu kadar iyi yapabilirler; çünkü Almanlar “Fonksiyonalite” derken, Fransızlar ve İngilizler “Tasarım ve güzellik” derler. Örnekler çok... Jaguar, Range Rover, DS size ne fısıldıyor? Tasarımsal lüks. Peki Almanlar? Fısıldamıyorlar bile…Sadece iyi otomobiller yapıyorlar.
Rifter, ticari bir araç; ama öyle hissettirmiyor. Öncelikle çok güzel gözüküyor. Devasa ön panjuru, çevik keskin hat ve bakışları, geniş iç hacmi, sanki evdeyim! 

YOKSA EVDE MİYİM? 
Evet... Bu aracın içinde yaşayabilirim. Lavabosu da olsaymış keşke. Peki! Geniş, güzel; ama yolda nasıl?: Harika! Gücüyle “Bu bir ticari mi?” diye düşündürüyor. Sadece bana değil, arkamdan selektör yakanlara da… Lüks araçlar soldaki ticariye çok sinirleniyorlar, sonra gaza daha derin dokunur dokunmaz aynada kayboluveriyorlar. Güzel bir his!
Evet... “Son dönemin en iyi otomobilleri” dedik. Ticari; ama öyle gözükmeyen, hissettirmeyen kategorisinde “Rifter” birinci geliyor.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.09.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları