SANAT EYLÜL'Ü

Eylül 2019, sanatseverler tarafından unutulmayacak bir ay oldu. Contemporary İstanbul, Art Weeks, galerilerdeki açılışlar, 16. İstanbul Bienali, bu döneme özel verilen partiler ve tabii ki merakla beklenen Arter'in açılışı... Bütün bunlar 10 güne sıkışınca her gün ve her akşam sanatla geçti.

İlk açılışı Akaretler’de, 2 Eylül’de, UBS sponsorluğundaki Art Weeks yaptı. Seçkin koleksiyonerlerin eserlerini bir araya getiren etkinlikte Agah Uğur, Hacı Sabancı, Sarp Evliyagil, Öner Kocabeyoğlu’nun koleksiyonundan farklı eserler sergilendi. ‘Gitmek Mi Zor Kalmak mı?’ diyen Agah Uğur’un koleksiyon seçkilerinden, ‘Düşünme İkonları: İmgeler ve Metinler’ diyen Sarp Evliyagil’in koleksiyonuna kadar yer alan eserler, hem düşündürdü hem keyif verdi.

ÖZEL’İN ‘DERİN ŞEHİR’İ TEK KELİMEYLE MUHTEŞEM
11 Eylül’de, Lütfi Kırdar’da açılan Contemporary İstanbul’a (CI) ilgi büyüktü. Serginin yanı sıra, farklı konularda oturumlar da yapıldı. 13 yıldır Akbank’ın sponsorluğunda yapılan CI, artık İstanbul için vazgeçilmez bir etkinlik oldu. Birbirinden farklı birçok galerinin ve sanatçının yer aldığı CI’de ilk kez Viyanalı galerilerin bir araya getirildiği Art From Vienna seçkisi yer aldı. Güney Kore’den Arjantin’e, Rusya’dan Filistin’e kadar birçok galerinin yer aldığı CI’i ilk üç günde 32 bin kişi ziyaret etti. Güvenç Özel’in ‘Derin Şehir’ isimli eseri ise tek kelimeyle muhteşemdi. Ziyaretçilere, bir makinanın gözünden farklı şehirleri görme deneyimi yaşattı. 

DOLAPDERE VE MECİDİYEKÖY’DE YENİ SERGİLER...
Bununla beraber Pilevneli Gallery’de, Dolapdere ve Mecidiyeköy’de de yeni sergilerle beraber özel partiler yapıldı. Erdoğan Zümrütoğlu’nun ‘Tuz Zamanı’, Cleon Peterson’nun ‘Güneşin İçine Bak’ı ve Johan Creten’nin ‘The Vivisector’ı eş zamanlı olarak 10 Eylül’de açıldı. ‘Bazen Hiç Olmadığından Daha İyi Olur’ diyen Tobias Rehberger’in sergisi ise 9 Eylül’de beğeniye sunuldu. İstanbul Modern’de 6 Eylül’de açılan ‘Sen Söyle’ sergisi ise Canan Tolon’un 30 yıllık sanat üretimini, izleyiciyle buluşturdu. Çizimden, resime, resimden fotoğrafa birçok farklı teknik vardı. 13 Eylül’deki Hasköy Eski Şapka Fabrikası’ndaki Kadir Akorak’ın ‘Şahmeran’ isimli resim ve heykel sergisi ise sanatla dolu eylül ayına farklı bir soluk ve renk getirdi. 

ARTER’DE 81 SANATÇIDAN 158 ESER
Bütün bu etkinlikler arasında şüphesiz en etkileyicilerinden biri ve en çok beklenen Arter’in açılışıydı. Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan ve herkes için erişilebilir bir kültür ve yaşam platformu olma hedefiyle, 81 sanatçının 158 eserine ev sahipliği yapmakta. Eserlerin yanı sıra ekimde film programına başlayacak olan Arter, Noe Soulier’in ‘Performing Art’ başlıklı perfomans kareografisine, etkinlikler programı kapsamında Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler serisi konserlerine ev sahipliği yapacak. Dolapdere’de bulunan bina, sadece etkinlikleriyle değil, aynı zamanda da eski İstanbul dokusuyla çağdaş sanatı bir araya getirerek fantastik bir ortam yaratmakta. 

16. İSTANBUL BİENALİ 10 KASIM’A KADAR SÜRECEK
İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen ve 14 Eylül’de başlayan 16. İstanbul Bienali ise ücretsiz etkinlikleriyle Büyükada, Abdülmecit Efendi Köşkü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ), İKSV, Pera Müzesi’nde sürmekte. Farklı konsept ve sunumuyla son hızla devam etmekte olan bienal, 10 Kasım’a kadar devam edecek.

EROL TABANCA’DAN ESKİŞEHİR’DE MÜTHİŞ ZAMANLAMA VE VİZYON
Bütün bu etkinlikler İstanbul’da olurken İstanbullu sanatseverler oldukça mutluydu; ama sanat her yere yayılmalı ve herkese dokunmalı. Bu konuda Eskişehir’e çağdaş sanat müzesi olan Odunpazarı Modern Müzesi’ni (OMM) kazandıran Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, müthiş bir zamanlama ve vizyonla OMM’yi açtı. Müzeyi ünlü Japon mimar Kengo Kuma yapmış. Ramazan Bayrakoğlu, Erol Akyavaş ve Canan Tolon gibi birçok sanatçının 90 eseri yer alıyor. Marshmallow Laser Feast’in ‘Ağaca Övgü’ ve ‘Bir Hayvanın Gözlerinden’ sergisi ise 7 Aralık’a kadar görülebilir.
Etkinliklerle dolu dolu geçen eylülden sonra sanatın farklı dallarına yönelmek iyi gelecek. Kısa Film Festivali ve Caz Festivali sanatseverleri bekleyen diğer etkinliklerden. Sanatseverler için ekim ayı da bayram havasında geçecek gibi görünüyor.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.10.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları