'İŞ'İNİZDE UFUK AÇACAK YENİ KİTAPLAR

"İş Dünyası"yla ilişkin her ay birçok kitap çıkıyor. Çok okunan ve haliyle aynı oranda satanları ise yeni baskılarını yapıyor. 8 eseri sizler için inceledik. İşte o eserler: Gerçekleştir Hayalini, İçimdeki Kaktüs, Amaç Sahibi İnsanlar, Verimlilik Savaşları, Müşteriniz Ne İster, Hasta Şerketler, Cevaplar Şirketin İçinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Hukukunda Endüstri 4.0 Problemleri ve Çözümleri.

GERÇEKLEŞTİR HAYALİNİ
Hayalini gerçekleştirmek isteyip bir türlü harekete geçemeyenler için bir başlangıç rehberi... Okul yıllarında defalarca deneyerek, kimileyin duvarlara toslayarak, sonunda ilginç bir şekilde yeteneğini ve hayalini bulan yazar; yaşadığı tökezlemeleri, çıkardığı dersleri, tanık olduğu başka örneklerle harmanlıyor. Hayallere ve hedefe giden yolda nasıl hazırlık yapılacağı, muhtemel aksiliklerin çözümü, ne zaman mola verileceği gibi öneriler, 7 başlık altında, yolculuk metaforu kullanılarak ele alınıyor. Okuyucunun kendini ve hayalini tanımlaması, yol haritasını çıkarması için kendine sorması gereken soruların yer aldığı uygulama bölümü de bulunuyor.
Yazar: Asuman Korugan
Editör: Didem Tekin
Resimleyen: İlke Arseven
Yayınevi: Luna Yayınları
Yayım Tarihi: 2019-09-11
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 116

İÇİMDEKİ KAKTÜS
Bir iç dökme, sessiz bir ortaklık ve farkındalık serüveni... Kendinize giden yolda bir arkadaş. Alışılagelmiş motivasyon klişeleri vadetmiyor; aksine bazen keskin taşlı yollardan geçmenin ve belirsizlik fobisinin bile birer şükür kapısı olacağını söylüyor. Okurken omzunuzda bir el hissi duyacağınız “Takım Oyunu” ‘Hepimiz insanız’ diyor. Korkularımızın, gülüşlerimizin, hüzünlerimizin var olduğunun altını çiziyor. Bize dayatılan -her koşulda doğruyu yapan- her ortamda kabul gören “harikulade insan” olmak zorunda olmadığımızı anlatıyor. Özgürleşmenin sadeliğini ve kendinize seslenmenin dinginliğini yaşayacaksınız.

NOT: www.tarakitap.com adresinden satışların yazar geliri Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV)’a bağışlanacak.
Yazar: Zeynep 
Albaraz Gençer
Yayınevi: Tara Kitap
Yayım Tarihi: 2019-09-23
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 120

AMAÇ SAHİBİ İNSANLAR
Paul Drechsler, Britanya Sanayi Konfederasyonu Başkanı: “Bu kitap; amaç, liderlik, bağlılık yaratma ve performans konusunda ‘iyiler arasındaki en iyileri’ bir araya getiriyor. Başarılı bir işletme yaratmak açısından amacın kıymeti ile esin verici liderliğin önemi ve değerler üzerine yazılmış bir şaheser. Kevin, bize cüretkâr hedeflerin muazzam gücünü ve ayakta kalmakla yetinmeyip gelişmeye çalışmanın inanılmaz çekiciliğini anımsatıyor. Harika fikirler, nefis örnekler ve pratik tavsiyelerle dolu.” Yüksek performans sergileyen ve verimli işlere imza atan liderlerin ortak bir noktası var: “Güçlü bir amaç duygusuna sahip olmak ve bunu birlikte çalıştıkları insanlara aşılamak.”
Yazar: Kevin Murray
Çevirmen: Ümit Şensoy
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Yayım Tarihi: 2019-09-03
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 352

VERİMLİLİK SAVAŞLARI
“Sürekli İyileştirme” sürecinin kaynağı Kaizen felsefesi, kısa vadede ülke ve toplum olarak refahımızı artırabilmemiz için elimizde olan yegâne silahtır. Bunu çok iyi kullanmalıyız. Kaizen, firmalarımızın hayatını kurtarabilecek, işsizlik sorunumuzu çözebileceğimiz, daha fazla kazançlar sunabileceğimiz tek araçtır.
Dünyanın başka yerlerindeki uygulamaları Türk şirketlerine aynı şekilde adapte etme düşüncesi, başarısız olmayı tamamen garanti altına almak demektir. Türk çalışanlar neden farklıdır? Onlara nasıl yaklaşılmalıdır? Ümidini kaybetmiş kurumlarda neyi farklı yapınca bir anda radikal ve kalıcı başarılar elde edilmeye başlandı?
Yazar: Hakan Cengiz Yayınevi: Optimist Yayınları
Yayım Tarihi: 2019-09-13
Baskı Sayısı: 1. Baskı Sayfa Sayısı: 272

MÜŞTERİNİZ NE İSTER?
İyi bir firmanız var, nitelikli çalışanlara ve iş disiplinine sahipsiniz, gece-gündüz çalışıyorsunuz, orijinal fikirleriniz var ve bunları hayata geçiriyorsunuz; ama bir şeyler hep yanlış gidiyor sanki! Aksaklıklar ve hesapta olmayan harcamalar, işleri sürekli sekteye uğratıyor olabilir. İş yönetimiyle alakalı sıkıntı yaşıyor veya müşterilerinizle istediğiniz diyaloğu bir türlü sağlayamıyor olabilirsiniz. Ya da ürün ve hizmetlerinizi tam olarak anlatamadığınızı düşünüyorsunuz. Belki de artık meseleye “müşterinizin” gözüyle bakmanın zamanı gelmiştir.
Yazarlar: Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
Çevirmen: Cem Özdemir Yayınevi: Timaş Yayınları Yayım Tarihi: 2019-09-17
Baskı Sayısı: 1. Baskı Sayfa Sayısı: 312

CEVAPLAR ŞİRKETİN İÇİNDE
Bu eser, aile şirketlerinin yapısını ele almayı amaçlıyor. Profesyonel olarak 2 yıl dışarıda çalıştıktan sonra aile şirketindeki yönetici yetiştirme programına davet edilen bir aile bireyinin, şirketi ve şirketteki kültürü iyileştirme hikâyesini okuyacaksınız. Yazar hâlâ çalışmakta olduğu grup şirketlerine adım attığı ilk günden beri ne hatalar yaptığını, karşılaştığı problemleri nasıl çözdüğünü ve bu süreçte yaşadıklarını samimiyetle anlatıyor. Genç bir iş insanının kendi değişim ve dönüşüm yolculuğuna şahit olacaksınız.
 Yazar: Feyyaz Ünal Yayınevi: Elma Yayınları
Yayım Tarihi: 2019-09-03
Baskı Sayısı: 1. Baskı Sayfa Sayısı: 152

HASTA ŞİRKETLER
Tam 25 yıl olmuş çalışma hayatına başlayalı. Kapalıçarşı’da ve sonrasında turizm sektöründe edindiğim tecrübelerin, kurumsal hayatta bana müthiş bir katkı sağladığını fark ettim. Teknoloji ve telekomünikasyon alanında geçirdiğim uzun yıllar, bana harika bir laboratuvar ortamı yaratmıştı. Aslında bu kitap, hepinizin farkında olduğu ya da olmadığı deneyimlerden izler taşıyor. Mümkün olduğunca sade ve anlaşılır bir akış olmasına özen göstersem de algınızı daha da yükseğe çıkarmak için “hastalıklar” metaforunu kullandım. Sizi “Evet işte tam da böyle olmuştu!” diyebileceğiniz kısa metrajlı bir filme götürüyorum. 
Yazar: 
Ferhan Köksal
Yayınevi: 
Cinius Yayınları
Yayım Tarihi: 2019-09-24
Baskı Sayısı: 
1. Baskı
Sayfa Sayısı: 110

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HUKUKUNDA ENDÜSTRİ 4.0 PROBLEMLERİ VE ÇÖZÜMLERİ
Endüstri 4.0 olarak adlandırılan yeni sanayi devrimi, insanların ihtiyaçlarında ve günlük yaşamlarında birçok değişikliğe neden olacak. Tüketiciler ihtiyaçları olan ürünleri artık bizzat kendileri, istekleri doğrultusunda tasarlayarak, daha ucuz, kaliteli ve hızlı bir şekilde temin edebilecek. Akıllı fabrikalar hammadde ve enerji tasarrufu gibi etkileriyle çevreye de faydalı olacak. 
Bu değişim; geçiş sürecinin nasıl olacağı, nitelikli iş gücünün sağlanması, işçilerin eğitimleri, işsizlik sorunu, makinelerin maliyeti, siber güvenlik gibi birçok konuda problemler getirecek. Bu kitapta ise iş sağlığı ve güvenliği konularına değiniliyor.
Yazar: Nuray Çelik
Yayınevi: 
On İki Helva Yayıncılık
Yayım Tarihi: 
2019-09-24
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 135

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.10.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları