TEKNOLOJİ, KADIN ELİYLE BÜYÜYOR

"Eş Başkanlık" görevini üstlendiğim Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), yarısından fazlası global kurumsal şirketler olmak üzere 150 üyeye ulaştı. "Yılın Teknolojide İlham Veren Kadın Ödülü"nün ilki de sahibini buldu.

TEKNOLOJİ, KADIN ELİYLE BÜYÜYOR
Dijital içerik üreticileri ve sektör profesyonellerini bir araya getiren “INFLOW Summits Ödülleri”, pek çok farklı kategoride sahiplerini buldu. Ocak 2019 itibariyle faaliyetlerine başlayan Teknolojide Kadın Derneği (Wtech), “Yılın Teknolojide İlham Veren Kadın Ödülü”nün ilkini, Insider’ın Kurucu Ortağı Hande Çilingir’e verdi. Insider, AR (Artırılmış Gerçeklik) tabanlı algoritmalar üzerinden markalara dijital pazarlama çalışmalarında daha fazla verimlilik ve başarı sunuyor. İlk kez verilen bir ödülü almanın gururunu taşıdığını belirten Hande Çilingir, Wtech’e teşekkür etti. Çilingir, kadınlara teknoloji sektöründe rol model olmaktan mutluluk duyduğunu vurguladı.

TEKNOLOJİDE KADIN DERNEĞİ (WTECH) BAŞKANI / 360+ MEDIA INTERACTIVE KURUCU BAŞKANI ZEHRA ÖNEY:
KADINLAR, TEKNOLOJİ ALANINI SAHİPLENMELİ

Henüz çok yeni kurulan bir dernek olmamıza rağmen yarısından fazlası global kurumsal şirketler olmak üzere 150 üyeye ulaştık. Daha kapsayıcı ve toplumun her kesimini kucaklayacak teknolojik toplumsal dönüşüm için “teknoloji insan işidir” düsturuyla çalışıyoruz. Kadınların teknoloji alanını sahiplenmesini, bu alanda gösterdiği cesareti, motivasyonu ve yaktıkları ışığı çok önemsiyoruz. Bu alanda diğer kadınlar için rol model olan, ilham veren, yol açan kadınlara ilk kez bu sene başlayarak “Yılın Teknolojide İlham Veren Kadın Ödülü”nü verdik. İlk ödülümüzü, WPP gibi, dijital dönüşümü benimsemiş ve dönüşümün markalar tarafındaki pazarlama ve iletişim liderliğini üstlenmiş ve çok büyük bir oluşumun uzun yıllardır başkanlığını yürüten Demet İkiler gibi öncü bir isim verdi. Kadının farkındalığını ve motivasyon artırmak ve kadınları teknoloji sektöründe görünür ve aktif rol alır hale getirebilmek adına büyük çaba sarf ediyoruz.


WTECH NEDEN KURULDU?
Ocak 2019 itibariyle faaliyetlerine başlayan Teknolojide Kadın Derneği (Wtech)’in 1. Olağan Genel Kurulu, 3 Mayıs’ta, StartersHub’da gerçekleştirildi. Wtech, bilim ve teknoloji dünyasında kadının kendi potansiyelini keşfetmesi ve fırsat eşitliğini sağlayarak toplumsal kalkınmayı destekleyici çalışmalar yapmayı amaç ediniyor. Teknolojide kadın çeşitliliğini artırmak için STEM (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) alanında okuyan genç kızları ve teknoloji sektöründe çalışan kadınları destekliyor. Teknolojiyle kadın arasındaki bağı güçlendirerek akıllı teknoloji toplumu yaratma hedefiyle çalışıyor. 

TEKNOLOJİ, ERKEK İŞİ MİDİR?
Sigorta brokerliği ve risk yönetimi alanında dünyanın lider markası Marsh’ın, 5 ülkede eş zamanlı gerçekleştirdiği ‘Hackathon’un (kodlama yarışması) Türkiye ayağına, 19-20 Ekim tarihlerinde İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi ev sahipliği yaptı. Marsh Türkiye’ye, Teknolojide Kadın Derneği (Wtech) de destek verdi. 2 ile 6 kişi arasından oluşan ekipler, teknoloji alanında yeteneklerini sergileyerek yeni nesil sigorta ve risk çözümleri oluşturma konusunda çaba gösterdi. Etkinliğin amacı ise kadınların kariyerlerini desteklemek, donanımlı kadın profesyonelleri iş hayatına kazandırmak...


TEKNOLOJİDE KADIN DERNEĞİ (WTECH) BAŞKANI / 360+ MEDIA INTERACTIVE KURUCU BAŞKANI ZEHRA ÖNEY:
TEKNOLOJİDE KADIN ÇEŞİTLİLİĞİNİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Marsh Hackathon etkinliğinin bir parçası olmaktan dolayı çok mutluyuz. Avrupa’nın pek çok kentiyle aynı anda İstanbul’da da farklı özelliklere sahip kadınların gelişen teknolojileri kullanarak farklı konularda çözüm üretecek olması önemli. Wtech olarak “Teknoloji erkek işidir” algısını yıkmak istiyoruz. Kadınsız teknoloji seferberliği yapamayız. Dolayısıyla kadınlara fırsat eşitliği sunan her platforma tüm gücümüzle destek olacağız. Hackhathon’a katılan farklı birikim ve özelliklere sahip kadınların, gelecek için büyük umut verdi. Teknolojide kadın çeşitliliğini çok önemsiyoruz. Ancak sadece kadın değil, elbette insan odaklıyız. İnanıyorum ki, bu etkinlikler, kadınlarımızın teknoloji dünyasında olması gereken noktaya gelmesi için büyük katkı sunacak.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları