'BEST MANAGED COMPANIES TURKEY 2019'DA ÖDÜL VAKTİ

"Best Managed CompanIes 2019"da (En İyi Yönetilen Şirketler) kazananlar, İngiliz Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde yapılan juri toplantısıyla belirlendi. Ödül töreni, 11 Kasım gecesi yapılacak.

“Best Managed Companies” programın ikinci yılında, 95 şirket sürece katıldı. Başvuru kriterlerini sağlayanlar, yaz aylarında Deloitte koçlarının eşliğinde derinlemesine değerlendirildikleri bir süreçten geçti. Programa gönüllü olarak katılmak isteyen firmaları, bu program için özel olarak eğitilmiş Deloitte koçları; “strateji”, “yetkinlik ve inovasyon”, “kültür ve adanmışlık” ve “yönetişim ve finansal” performans olmak üzere, 4 kritere göre değerlendiriliyor.    

23 ŞİRKET KOÇU 1.000 SAAT ÇALIŞTI 
Deloitte’un farklı iş birimlerinden müdür ve üstü seviyedeki 23 şirket koçu, proje kapsamında yaklaşık 1.000 saat çalıştı. Koçlar ile görüşmelerini tamamlayan ve detaylı başvuru formlarını dolduran 37 şirket, finalist olarak jüri değerlendirmesine alındı. Değerlendirme sürecine katılan iş ve akademi dünyasının değerli temsilcileri; Ümit Boyner, Ali Sabancı, Batu Aksoy, Logo Grup CEO’su M. Buğra Koyuncu, Ebru Özdemir, Hamdi Akın, Orhan Turan, Umran İnan ve Zeynep Bodur Okyay, programa değer kattı.
Logo Yazılım’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen programa, Koç Üniversitesi akademik destekçi, BCCT, TAİDER, TİDE, Türkonfed ve TKYD, iş ortakları olarak destek veriyor. 

İYİ YÖNETİLEN ŞİRKETLERİTİBARLI BİR İŞ PLATFORMUNDA, BİR ARADA
Deloitte Private uzmanları “Best Managed Companies” programı ile, ülkemizde başta aile şirketleri olmak üzere, türk şirketlerinin iyi yönetimin unsurları konusunda farkındalık seviyelerini artırmayı ve iyi yönetilen şirketleri itibarlı bir iş platformunda bir araya getirmeyi hedefliyor. Kazananlar; kimya, tekstil, taşımacılık, otomotiv yan sanayii, üretim, biyoteknoloji, beyaz eşya, küçük ev aletleri, hukuk alanlarında faaliyet gösteren firmalardan oluşuyor. 


ÖDÜLE HAK KAZANANLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ…

Sektörlerinde öne çıkan veya farklılık yaratan, Ar-Ge ve inovasyona yatırım yapan, ihracat tarafında vizyoner yatırımlar yapan, sürdürülebilirlik adına adımlar atan, topluma geri verme, stratejinin varlığı ve bu stratejiyle uyumlu hedeflerin belirlenmiş olduğu, stratejinin şirketin her kademesine yayılacak şekilde takip ediliyor olduğu ve performans değerlendirme sistemlerinin varlığı, çalışan deneyimine ve şirket kültürüne önem verilmesi, aile şirketi olarak nitelendiren firmalarda aile üyeleriyle birlikte profesyonellerin de dahil edildiği kapsayıcı bir yönetim yapısının varlığı, iyi yönetimin olmazsa olmazı olan güçlü bir finansal performans ve finansal raporlama alt yapısı…

2025 YILINA KADAR 50 ÜLKEDE UYGULANACAK
Deloitte’un 20 ülkede başarıyla uyguladığı ve 2025 yılına kadar 50 ülkede uygulamayı hedeflediği program, uluslararası kimliğiyle de global bir program olarak Türk firmalarını destekliyor. Kendi ülkelerinde bu unvana hak kazananların, diğer ülke kazananlarıyla rekabet edeceği “Global Best Managed Companies” programının da 2022’de hayata geçirilmesi planlanıyor. Global bir iş platformunda, kendini tanıtma fırsatı yakalamayı başaran firmalar, global ölçekte kendilerini tanıtmak için önemli bir fırsat yakalayacak. 


Dipnot: 
Deloitte olarak, izleyen yıllarda bu programa yatırım yapmaya ve daha fazla firmayı koçluk sürecinden geçirmek için çalışacağız. Ülkemizin iyi yönetim konusunda değerli firmalarına destek veren bu proje, Deloitte için marka bilinirliğini artırmanın ötesinde aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesi.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları