EZBER BOZAN GİRİŞİMLER

2013'ün sonunda kurulan Revo CapItal, 66 milyon dolarlık fonuyla, Türkiye'nin ön büyük girişim sermayesi fonlarından.... Revo CapItal Yönetici Ortağı Cenk Bayrakdar, geçen 6 yıldaki yatırım dönemini anlatırken, önümüzdeki sürecin yol haritasını çizdi.

Revo Capital; Türkiye, Doğu Avrupa ve Baltıklar’da, çekirdekten erken ve büyüme aşamasındaki girişimleri seçiyor. Revo Capital’in bugüne kadar yaptığı 19 yatırım arasında Paycore (uçtan uca ödeme çözümleri sağlayıcısı), Capturefast (RPA odaklı bulut tabanlı doküman ve data yakalama uygulaması), V-Count (fiziksel mekanlar için ziyaretçi analitiği platformu), Getir (anında sipariş uygulaması), Onedio (Türkiye ve Rusya’nın lider dijital medya platformu), Zizoo da (Avrupa’nın lider, SaaS destekli yat kiralama pazaryeri) bulunuyor. 

İKİNCİ FON DÖNEMİNDE HEDEF, 90 MİLYON EURO
İkisi (Foriba ve Paraşüt) 2019 yılında olmak üzere toplam üç girişimden çıkan Revo Capital’in yatırımcıları arasında Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) gibi kurumlar yer alıyor. Hazırlıklarına hız kesmeden devam edilen ve 90 milyon Euro’ya ulaştırılması amaçlanan ikinci fon döneminde, Avrupa Yatırım Fonu’nu (EIF) da katıyor. “Kurumsal Girişim Sermayesi” kuran ve bunu hedefeyen bazı şirketler ile önde gelen bazı bankalar da Revo Capital ile birlikte hareket ediyor.

REVO CAPITAL YÖNETİCİ ORTAĞI CENK BAYRAKDAR:
PORTFÖYÜMÜZDEKİ ŞİRKETLERİN 10’U, SEKTÖRLERİNDE LİDER

-Revo Capital’in ilk 6 yılını nasıl değerlendirirsiniz?
Çok başarılı bir yatırım dönemini geride bıraktık. Toplam 19 şirkete yatırım yaptık. Foriba’nın kurduğu Figopara’nın da dahil olmasıyla bu sayı 20’ye çıktı. Bu yılın ortalarında, aynı hafta içinde imzalanan Foriba ve Paraşüt sözleşmeleriyle iki girişimden çıkış yaptık. Bu başarılı çıkışların yanı sıra, diğer yatırımlarımızdaki büyüme hızı da doğru alan ve girişimlere yatırım yaptığımızı gösteriyor. Hâlâ portföyümüzdeki şirketlerin 10’u, sektörlerinde lider. 


Örneğin; Zizoo, Avrupa’nın en büyüğü ve çok hızlı bir büyüme ivmesine sahip. PayCore, ilk temassız kredi kartı, akıllı telefonla ödeme, ulaşımda temassız kredi kartı uygulaması gibi 20’yi aşkın global ilke imza atmış bir şirket. Onedio, Türkiye ve Rusya’nın lider dijital medya platformu konumunda. Veri odaklı yenilikçi iş modeliyle, bir dünya markası olacağına inandığımız Getir ve üzerinden geçen yıllık fatura tutarı 400 milyon TL’ye yaklaşan tedarikçi finansmanı platformu Figopara gibi ezber bozan girişimlerimiz de büyük başarılara imza atıyor.

‘ANINDA TESLİMAT’ PAZARINDA DEV OYUNCULAR
- 2010’dan bu yana, anında teslimat girişimlerinin sayısı ve bu alana yapılan yatırımlar da istikrarlı bir artış gösteriyor... 

Bu alan, finansal teknoloji girişimlerini (fintech) dahi geride bırakarak, en fazla yatırımı alıyor. Genel eğilim, pazarın giderek dev oyuncular tarafından konsolide edilmesi yönünde. 2010 başlarında 10 milyar dolar seviyelerinde olan bu alandaki yatırımlar, 2019 ikinci çeyreği itibarıyla 3 bin 855 işlemle 52.7 milyar dolara ulaşmış durumda. 

GETİR’İN BİR DÜNYA MARKASI OLACAĞINA İNANIYORUZ
- Yatırım yapacağınız girişimlerde aradığımız unsunlar neler?

Bunlardan ikisi, işin sürdürülebilirliğini sağlayacak güçlü bir takım ve farklı bir iş modeli yaratılması. Aralık 2017’de yatırım yaptığımız Getir’in kurucusu Nazım Salur ve ekibi bizi çok etkiledi. Çok yetkin ve azimli bir ekip olarak, bambaşka bir bakış açısıyla yaratıcı bir iş modeli geliştirmişlerdi. En fark yarattıkları alanlardan biri “Günümüzün en büyük değeri” diyebileceğimiz, veriyi çok etkili kullanmaları. Müşteri deneyimini iyileştirecek çok güzel işler yapıyorlar. Ayrıca, global anlamda uygulanabilir ve büyük pazarlara hitap eden çözümlere yatırım yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde Getir’in ciddi bir dünya markası olacağına inanıyoruz.

ETKİNLİKLERLE STARTUP EKOSİSTEMİNİ BESLİYORUZ 
- Türkiye’de ekosistem görece küçük olsa da son dönemde gelecek konusunda umutlu olmamızı gerektirecek hangi gelişmeler var?

Türkiye’de StartUp ekosistemi, son 10 yılda, 20 kat büyümeyle 205 milyon dolara ulaştı. Getir gibi yenilikçi girişimler, itici güç oldu. Her şeyden önce 80 milyonluk genç nüfusumuz, ekonomik büyüklüğümüz ve eğitimli insan kaynağımız güçlü bir temel oluşturuyor. Buna 40’ı aşkın melek yatırımcı ve girişim sermayesi sayısı, devletin “exit”lerde varlık vergisi muafiyeti, vergi ve diğer alanlarda ayrıcalıklar sunan melek yatırımcı lisansları ve Ar-Ge harcamalarındaki teşvikleri gibi pozitif gelişmeler de eklendiğinde girişim ekonomisinin büyüyeceğine eminiz. Girişimcilerin yatırımcıların radarına girmesini destekleyecek ‘Revo Start-up Camp’ gibi etkinliklerle StartUp ekosistemini besliyoruz.

YURT DIŞI YATIRIMLARA AYRILAN ORAN ARTIRILIYOR
- Yatırımlarınıza, hangi vizyon doğrultusunda devam ediyorsunuz?

Yatırımlarımızı, ülkeyi StartUp dünyasında bölgenin “hub”ı haline getirme vizyonuyla sürdürüyoruz. İki yönlü düşünüyoruz. Bir yandan Türkiye’de, global arenada başarı elde edebileceğine inandığımız girişimlere yatırım yapıyor ve bu yolculuklarında onları destekliyoruz. Bu kapsamda, ilk dönemde yatırım yaptığımız StartUp’lardan 7’sinin, ABD’ye taşınmasına destek verdik. Örneğin; V-Count şu anda Miami, Londra, Dubai ve Hong Kong’da ofislere sahip ve gelirinin yüzde 60’ını yurt dışından sağlıyor.


İkinci odağımız; Doğu Avrupa’da yenilikçi işlere imza atan başarılı şirketleri Türkiye pazarıyla buluşturarak destek olmak. TransferGo da bu anlamdaki başarılı örneklerimizden biri. 47 ülkede, yurt dışına ücretsiz para gönderimi sağlayan TransferGo, Türkiye en hızlı büyüyen (ayda % 150’yi aşan) pazarlardan biri. Aktif kullanıcı sayısı 1 milyona ulaşan şirketin üzerinden geçen fatura tutarı yıllık bazda 1 milyar pound. Yeni dönemde, yurt dışındaki girişimlere yapacağımız yatırımın oranını artırıyoruz.

B2B BULUT, FINTECHLER VE SAĞLIK TEKNOLOJİLERİ ODAKTA 
m İlk fonu kurarken, “E-ticaret”e yatırım yapmayacağınızı belirtmiştiniz. Bu yaklaşımımızı yeni fonda da sürdürüyor musunuz? 
Evet... KOBİ’lerin ekonominin belkemiğini oluşturduğu Türkiye’de, B2B bulut teknolojilerinin geleceğine inanıyoruz. İlk fonda bu kapsamda yatırım yaptığımız Foriba ve Paraşüt’teki başarılı çıkış süreçlerimiz, bu inancımızı destekliyor. Yeni fonda yine bu alanda girişimleri desteklemeyi sürdüreceğiz. 

Özellikle bireysel bankacılıkta, Türkiye’de, çok üst düzeyde teknolojik çözümler geliştiriliyor. Kurumsal bankacılık ve KOBİ bankacılığında da “fintech”lerin fark yaratan ürünler ortaya çıkarabileceği öngörümüzü koruyoruz. Sektörün güncellenen Avrupa Birliği Ödeme Hizmetleri Yönergesi’ne (PSD2) uyum sağlamasıyla birlikte bu alandaki hizmet çeşitliliğinin çok artacağını düşünüyor;

Bu kapsamda ürün ve hizmet geliştiren “fintech”leri yeni fonda da odağımızda tutuyoruz. 
Radarımıza girecek yeni bir alan ise sağlık teknolojileri olacak. Sağlık turizminde Türkiye, önemli bir merkez haline geliyor. Geçen yıl Türkiye’ye sağlık amaçlı gelen yaklaşık 470 bin turist, yaklaşık 12 bin dolar bıraktı. Bunun, ortalama bir turistin harcamasının çok üzerinde bir rakam olduğunu düşünürsek, sektördeki ilerlemenin, ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu olumlu gelişmeyi, teknolojik alanda da desteklemenin önemli olduğuna inanıyoruz.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları