SANAT ESERLERİ HOBİ Mİ, YATIRIM ARACI MI?

DeloItte'un, bir yatırım aracı olarak yüksek gelir grubundaki kişilerin eğilimine yönelik araştırması, çarpıcı sonuçlar içeriyor. 2019 yılı sanat ve servet yönetimi incelemesine, 54 özel bankacılık ve 25 aile ofisi katıldı.

Dünyada yüksek gelirli bireylerin serveti, 2008-2018 yılları arasında iki katından fazla arttı. Her geçen gün sanat eserlerine yapılan yatırımın artması, bizlere sanat eserlerinin sadece bir hobiden öte, bir yatırım aracı olarak da karşımıza çıktığını gösteriyor. Bu anlamda aile ofisleri, yüksek gelirli şahısların, servetlerini yönetenlerin yatırım perspektiflerini gözden geçirmesinde fayda var. 

SANAT ESERLERİ, SERVET YÖNETİMİ AÇISINDAN ZEKİCE
Sanat eserleri, piyasasının sunduğu fırsatların, servet yönetimi alanında faaliyet gösteren herkesin kayıtsız kalmaması gereken bir alan. Deloitte’un bu alandaki müzayede bilgilerini baz alarak yaptığı araştırmalar, sanat eserlerinin zaman içerisinde değerleri korunduğu için uzun vadede servet yönetimi açısından zekice bir seçenek olduğunu gösteriyor.

Deloitte’un bir yatırım aracı olarak yüksek gelir grubundaki kişilerin eğilimine yönelik araştırması, son derece çarpıcı sonuçlar içeriyor. 2019 yılı sanat ve servet yönetimi araştırmasında, 54 özel bankacılık ve 25 aile ofisi katılmakla kalmamış, aynı zamanda global ölçekte 105 koleksiyoner ve 138 sanat profesyoneli de bu çalışmaya dahil edilmiş. Sanat eserleri konusunda geleceğe dair öngörülerini ve görüşlerini paylaşan katılımcılar, bu piyasada yatırımcıları bekleyen zorlukları da kendi perspektiflerinden paylaşmış.

SADECE DEĞERLİ BİR RESİM ALMAK, TATMİN EDİCİ DEĞİL
Araştırmanın önemli bulgularından biri, günümüzün yüksek gelirli bireylerinin yatırım motivasyonları ve davranışları, kendi anneanne ve babaannlerinden hatta kendi ebeveynlerinden farklılaşıyor. Bu anlamda bu alana yatırım yapan bireyler, sadece finansal geliri değil, duygusal bir tatmin, gelir adaletsizliği konusunda farkındalık ve geleceğe bırakacakları miras gibi daha sosyal unsurlarını öne çıkartıyor. 

Günümüzün bu modern yatırımcıları için sadece değerli bir resim almak, tatmin edici bir yatırım değil. Bu yatırımcılar, sanat teknolojisi (arttech) StartUp’lar, ticari olmayan sanat, kültürel organizasyonlar ve projelerle ilgileniyor ve bu projelerin inovatif finansman araçları ile finansman programları tarafından nasıl finanse edileceklerine kafa yoruyor.

ŞEFFAFLIK KONUSUNDAKİ FARKINDALIK ARTIYOR 
Yolsuzluk ve piyasa şeffaflığı konularında global piyasalarda artan farkındalık ile sanat eserleri piyasasındaki yatırımcılar da çok daha bilinçli hareket etmeye başlıyor. Yatırımcının kararları, piyasanın şeffaflığından etkileniyor. Araştırmanın sonuçları, yatırımcının, şeffaf olmayan bir piyasadan sanat eseri almak istemediğini gösteriyor. Avrupa ve Amerika’da kara para ile mücadeleye ilişkin çıkan regülasyonlar ile bu piyasadaki şeffaflık konusundaki farkındalık her geçen gün artıyor.

Deloitte’un hızlıca okunabilecek bu araştırmasına, akıllı telefonlardan Deloitte Insights aplikasyon ile ulaşılabilir. Araştırmanın, sanat eserleri piyasası konusunda daha geniş bir perspektife sahip olmak isteyen yatırımcılar ve sorumlu sanat eserleri piyasası inisiyatifi hakkında daha fazla bilgi için iyi bir kaynak olduğunu düşünüyorum, tavsiye ederim....


‘EN İYİ YÖNETİLEN ŞİRKETLER’ ÖDÜLLERİNE KAVUŞTU 
Deloitte Private Türkiye, Best Managed Companies (En İyi Yönetilen Şirketler) programını, Logo Yazılım'ın sponsorluğunda, Türkiye’de ikinci kez hayata geçirdi. 23 Deloitte koçunun “strateji”, “yetkinlik ve inovasyon”, “kültür ve adanmışlık”, “yönetişim ve finansallar” olmak üzere 1.000 saat boyunca dört ana başlıkta incelediği 37 şirketin 15’i ‘En İyi Yönetilen Şirketler’ unvanını aldı. Ödül töreni, Shangri-La Bosphorus İstanbul’da gerçekleştirildi. 

Kazananları; Ümit Boyner başkanlığında, Ali Sabancı, Batu Aksoy, Ebru Özdemir, Hamdi Akın, M. Buğra Koyuncu, Orhan Turan, Umran İnan ve Zeynep Bodur Okyay’dan oluşan jüri belirlendi. 15 şirket; 2M Kablo, Arzum Elektrikli Ev Aletleri, Ege Kimya, Ekin Kimya, Epsan, Gün+Partners Avukatlık Bürosu, Kırpart A.Ş., METYX Composites, Onurcan Ambalaj, Petroyağ Endüstriyel Yağlar, Sönmez Transformatör, Sun Tekstil, Transorient, Turaş Gaz Armatürleri, VSY Biyoteknoloji ve İlaç oldu.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.12.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları