TEKNENİ VE TEKNENE BİNENLERİ ÇOK SEVECEKSİN

Gelecek gele dursun... Biz, geçmişe saygılı, kaidelere itaatkâr, birkaç titrek çizgiden ibaret ufak bir resimden feyz almaya devam edeceğiz...


Bu resme bakınca bir şey anlamadınız değil mi? Ama benim için çok anlamlı. Bu satırlarda, birine hürmetin merhalesini ve aşıladığı ümidi nakletmeye çalışacağım. Anlatayım o halde; Yaklaşık 20 yıl oldu resim çizmeyeli. Bunu çok özlediğim merhum Huvzullah amcam için karaladım. 
     
Bu minibüs onundu. Sabahları okula onunla giderdik. Akşamları da gelişini dört gözle beklerdik. Bütün yolcularına hitaben "Bu benim yeğenim, Seyfi Baba. Okuyacak ve büyük adam olacak" derdi. Her sabah ve her akşam çok iyi motive ederdi beni. Arabadan her indiğimde "Yeğenim harçlığın var mı?" diye sorardı. Ben de her defansında "Var amca" diye cevap verirdim. Onun her kelimesi ve her hitabı en güzel harçlıktı benim için zaten. Onun kadar yapıcı bir iletişime sahip kişiyi çok az tanıdım. Amcamın "Ekmek tekneni seveceksin. Ve bu tekneye binenleri daha çok seveceksin" nasihati, iş hayatımda hep kulağıma küpe oldu. Bir keresinde "Amca minibüsü kullanabilir miyim?" diye sorduğumda "Sen şoför değil, büyük adam olacaksın" deyip ricamı onore ederek geri çevirmişti.
     
İşine aşık iyi bir şofördü. Öyle kelamları vardı ki, nice yüksek ehliyetli edebiyat profesörlerine ve filozoflara hikmet niteliğindeydi. Hayat beni daha tesirli ve başarılı bir noktaya getirdiyse, onun sıhhatli düşünceleri sayesinde... Dudaklarından dökülen sözlerin içeriği, derin ve samimiydi. Hakkı Bulut şarkıları dinlemeyi çok severdi. Ancak bu zevki, ben minibüse binene kadar sürerdi! O müziğin benim zihnimde türlü tahribatlar açmaması, pozitif duygularımın zayıflamaması için hemen teybi kapatırdı.

RUHUMU VE İDEALLERİMİ ŞEKİLLENDİRDİ     
Basit üslup kaideleriyle, henüz bıyıkları bile terlememiş bir gence iradesiyle hükmetme becerisi kazandırmak için, kelime girdabından soyutlanmış öğütler verirdi. "Ekmek tekneni seveceksin. Ve bu tekneye binenleri daha çok seveceksin" ifadelerinin bugün ufkumda nasıl şafaklar söktürdüğünü, ruhumu ve ideallerimi nasıl aydınlattığını daha iyi anlıyorum.
     
Onu o kadar çok özledim ki... Merhum babama çok düşkündü. Babamdan sonra amansız bir hastalığa yakalandı. Vefatından birkaç gün önce, hastanede elimi sıkıca tutup bırakmamıştı. Ağlamaklı bir şekilde "Gitme" demişti. "Kantinde bir kahve içip gelirim" diyerek ancak öyle İstanbul'a dönebilmiştim. Oysa ben ona "Amca gitme" demek istemiştim... 
Özetle: Geçmişin izleriyle gelecek şekilleniyor. Şimdi onun bu minibüsünü bulup aile müzemize koymak istiyorum.
     
İş dünyasında da, göğe havalanışın ya da yere çakılışın sırlarını, geçmişimizde bize basit gibi görünen öğütlerin satır aralarında aramamız gerekli. Bu devasa vadide ayaklar altına alınmamış ve özü çiğnenmemiş hasletlerimizi, geçmişimize yaptığımız seyahatler esnasında elimize geçirdiğimiz kıymetli kırıntılara borçluyuz. 

İŞ DÜNYASININ KURALLARINA RİAYET ETTİK     
Business Life ailesi olarak, dokuz yıllık seyrü seferimizde yüzlerce şirket, binlerce iş insanımızla kader birliği yaptık. Bunca yılın faziletinin bilincinden hareketle, teknemizi çok sevdik. Ancak koltuğuna oturttuğumuz misafirlerimize de asla can sıkıcı bir müzik dinletmedik. Yol boyunca, onların ruhuna sıkıntı verecek, zihinlerini bezgin bir ahvale sokacak kasislerden kaçındık. 
     
İş dünyasının trafik kurallarına azami derecede uymaya çalıştık. Dostlarımızın ulaşım yollarını tıkamadan, rakip yayaların faaliyet hareketlerini de kısıtlamadık. Hatta geçiş üstünlüğüne bile özen gösterdik. İlişkilerimizde, kısa seyahatler ile macera peşinde koşmadan, uzun yol seferlerini tercih ettik. Teknoloji değişti, segmentler çoğaldı, hybritler piyasaya sürüldü lakin, bizim yol tutuşumuzda en ufak bir sapma yaşanmadı. 
Gelecek gele dursun... Biz, geçmişe saygılı, kaidelere itaatkâr, birkaç titrek çizgiden ibaret ufak bir resimden feyz almaya devam edeceğiz...

SEYFETTİN BAYRAM
BUSINESS LIFE GENEL YAYIN YÖNETMENİ

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.12.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları