CİNSİYET KOTASI UYGULAMASI FAYDALI MI?

Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) "İş Dünyası Tartışıyor! Kotayla Mı? Kotasız mı?" başlıklı bir münazara düzenledi. Toplantı, Avrupa Birliği (AB) "Yerel STK'lar Hibe Programı" kapanış etkinliği kapsamında gerçekleştirildi.


Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) Eş Başkanı Burçak Güven’in moderatörlüğündeki oturumda, iş dünyasının önde gelen isimleri münazara masasına oturdu. Pek çok ülkede yönetim kurullarında cinsiyet eşitliği yolunda başarı getiren kota uygulamasının Türkiye için de bir çözüm olup olmayacağını sorgulandı. “Karar mekanizmalarında eşit cinsiyet temsiline en kısa zamanda ulaşabilmek için neler yapmalıyız?” sorusunun cevabı arandı.


YKKD DANIŞMA KURULU DÖRDÜNCÜ DÖNEM BAŞKANI, FİBA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI MURAT ÖZYEĞİN:
BU İLERLEME PERFORMANSI KABUL EDİLEMEZ

8 sene önce %11 olan yönetim kurulunda kadın oranı, bugün %15.9. Bu ilerleme performansı kabul edilemez. İş dünyasının en üst düzey yöneticilerine bir çağrıda bulunmak istiyorum. Bugün bu ufuk turu sonrasında kendi kurumlarımızın doğrularını bulalım ve bu konuya artık bir performans kriteri konusu olarak yaklaşalım. Elimizi taşın altına koyalım. Bu bir kadın meselesi değil ekonomik, toplumsal ve insani bir meseledir.


YÖNETİM KURULUNDA DAHA ÇOK KADIN İÇİN AVRUPA ÇIKARMASI
Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) olarak Avrupa Birliği Yerel STK’lar Hibe Programı “Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın Projesi” kapsamında, Brüksel ve Londra’da ziyaretler gerçekleştirdik. Avrupa’daki, kadın ve iş dünyası temsilcilikleri, kamu ve özel sektörden kurumlarla bir araya geldik. Türkiye ve Avrupa’da ortak proje ve iş birliği fırsatlarını değerlendirdik. 

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), TÜSİAD AB Temsilciliği ev sahipliğindeki ilk Avrupa temasımızda, Brüksel’deki Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’nda cinsiyet eşitliği çalışmaları yürüten ekiplerle, Avrupa’daki kadın, iş dünyası oluşumları ve temsilcileriyle buluştu. Başkan Hande Yaşargil, Genel Sekreter Selen Okay Akçalı, Yönetim Kurulu Üyesi Hande Ocak Başev, Professional Women International Brüksel, KAGIDER Brüksel Temsilciliği, Türkiye AB Büyükelçiliği, Avrupa Komisyonu Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakereleri Genel Müdürlüğü Türkiye Bölümü ve AmCham EU gibi kurumlarla bir araya geldi. Brüksel ziyaretinin ardından 25-26 Kasım 2019 tarihinde Londra’ya geçildi. YKKD Yönetim Kurulu Üyesi olarak şahsım ve Eş Başkanımız Burçak Güven’in katılımıyla T.C. Londra Büyükelçiliği, EBRD, Yüzde30 Kulübü İngiltere, Women on Boards UK ile çeşitli görüşmeler gerçekleştirdik.


YÖNETİM KURULUNDA KADIN DERNEĞİ (YKKD) BAŞKANI HANDE YAŞARGİL:
2010’DE YÖNÜMÜZÜ HEM AVRUPA’YA HEM DE ANADOLU’YA ÇEVİRDİK 

“Avrupa Birliği (AB) Yerel STK’lar Hibe Programı”ndan yüksek oranda faydalanıyoruz. Bu temaslar ile gördük ki, güçlü kasımız olan “Şirketlerarası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programımız” Brüksel ve Londra’da büyük bir memnuniyetle takip ediliyor. Özellikle AB’ye aday ülkelere yön verebileceğimize dair görüşler almak bizi oldukça memnun etti. Ek olarak, ülkemizde ve pek çok Avrupa ülkesinde sadece özel sektörde değil, kamuda da yönetim kurulunda kadın oranı konusunda gidilecek yol olduğunu anladık. 2020’de yönümüzü hem Avrupa’ya hem de Anadolu’ya çevirdik. Güçlü AB fonları kurgulayarak ülkemizde kamu ve Anadolu’da yapılmamış olanı yapmak, Türkiye’de, yönetim kurulunda kadın oranını önemli ölçüde artırmak ve dolayısıyla toplumsal ve ekonomik gelişmeye katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

PROJENİN 3 ANA HEDEFİ NE?
“Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın” projesi; Dış İşleri Bakanlığı, AB Başkanlığı ve Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından fonlanıyor. 2 Ocak-31 Aralık 2019 tarihleri arasındaki 12 aylık süreyi kapsıyor. YKKD'yi 3 ana faaliyet unsuru içerisinde geliştirmeyi hedefliyor: 1. İdari 2. Savunuculuk 3. İletişim.


T.C. DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, AVRUPA BİRLİĞİ BAŞKANLIĞI, MALİ İŞBİRLİĞİ VE PROJE UYGULAMA GENEL MÜDÜRÜ V. BÜLENT ÖZCAN:
BU TARTIŞMA, CİDDİ BİR YOL HARİTASI ÇIKARACAK

Bu proje ile Avrupa’da savunuculuk ve kamuda farkındalık yaratma anlamında sağlam çıktılar elde edildi. Biz de bakanlık olarak, yönetim kurulunda kadın meselesinin savunucusu olduk. Bugün bu tartışma bizlere ciddi bir yol haritası çıkaracak. Proje kapsamında Avrupa’daki benzer derneklerle başlatılan ilişkinin sürdürülebilirliği çok kıymetli. Önümüzdeki dönemde bu programı Türkiye’de yaygınlaştırmak da bir diğer ana odak olmalı. Anadolu’daki şirketler, kamu kurumları, oda yönetimleri, STK’lar, belediye meclislerinde daha çok kadın yönetici için gidilecek yolumuz var.

KOTA SAVUNUCULARI: YKKD Başkanı, Insead Business School Yönetici Koçu Hande Yaşargil, YKKD Danışma Kurulu Üyesi, YKKD Danışma Kurulu Üyesi, Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü ve YKKD Yönetim Kurulu Üyesi, İBB Başkan Danışmanı, Duman Yönetim Danışmanlık Kurucusu Yiğit Oğuz Duman.
KOTA KARŞITLARI: YKKD Danışma Kurulu İkinci Dönem Başkanı, MV Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Muzaffer Akpınar, YKKD Danışma Kurulu Üyesi, MY Executive Yönetici Ortak Müge Yalçın ve YKKD Danışma Kurulu Üyesi, ARGE Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı, ARGÜDEN Yönetişim Akademisi Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Yılmaz Argüden.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.01.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları