OTO YEDEK PARÇAYA KADIN ELİ DEĞDİ

Kadın girişimci Ebru Özülkü "erkek işi" olarak görülen oto yedek parça satma işini, e-ticaret ile gerçekleştirdi. Birçok tabuyu yıktı ve zorlu engelleri aştı. İki erkek çocuğu sahibi bir anne olarak, henüz 34 yaşında iken sektörün alışagelmiş kurallarını değiştirdi. 2013 yılında kurduğu aloparca.com bugün, 48 farklı otomobil markası için 245 bin adet orijinal ve yan sanayi alternatifi sunuyor...

2001 yılında MBA için Avusturalya Victoria Üniversitesi’ne gitti. Bu ülkede reklam ve pazarlama alanında çalıştı. İstanbul’a döndükten sonra birçok uluslararası şirkette, çeşitli üst düzey görevler üstlendi. Aynı zamanda, doktora eğitimi için Yeditepe Üniversitesi’ne devam etti. Aklında her zaman bir internet girişimi vardı....

ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BU SEKTÖRDEYİM
Böyle bir iş fikri nasıl aklınıza geldi?

Ailem uzun yıllardır oto yedek parça işiyle uğraşıyor. Ben de üçüncü kuşak olarak bu işle ilgileniyordum, niş bir sektörde yapabileceğimin en iyisini yapmak istedim. Bu sektörün içinde doğdum, çocukluğumdan beri her masada konuşulan konu buydu. ABD’de okuduğum dönemde Amazon ve eBay’in kurulması, kafamdaki bu işin daha da netleşmesini sağladı. O günden beri bu işi kurma fikri, vazgeçilmez bir istek halini aldı. Eğitim hayatım boyunca aklımda hep yedek parça işini teknolojiye dönüştürmek vardı ve bunu 2013 yılında hayata geçirdim. 


AYLIK 1.5 MİLYON ZİYARETÇİMİZ VAR
Fikri bulduktan sonra nasıl hareket ettiniz?

İşe ilk olarak yazılımla başladık. Bu, 1 yıl kadar sürdü ve www.aloparca.com ’u yerli yazılımla hayata geçirdik. Bu süreçte ürün tedariğindeki anlaşmalarımızı yaptık. Aile mesleği olduğu için ve yıllardır sektörün içerisinde bulunduğumdan çok iyi bağlantılara sahiptim. Buna karşın, yine de “e-ticaret” dediğimizde, insanlar bunu anlamadı ve algılaması uzun zaman aldı. Başta çok zorlandık; ama işi ilerledikçe ve ilgi gördükçe, çevremizdeki pek çok insan bize bunu nasıl başardığımızı sordu. Başarmanın iki kısmı var; duygusal ve mantıksal. Duygusal tarafta; motivasyonu yüksek tutmak, işi sevmek, doğru sabrı göstermek yani zamanlama, inanmak, sadakâtli olmak, ekibine karşı vicdanlı ve adaletli olmak var ki bu iş, tek başına yapılabilecek bir iş değil. Mantıksal boyutunda ise; çalışmak, ekip yönetmek, disiplin, finansmanı sağlamak ve bütçeyi doğru yönetmek. 

Girişimlerin kapanmasının en önemli nedenleri; finansman yetersizliği, zamanlamanın doğru olmaması ve işe yeterince sabrın gösterilmemesi. Yapacağınıza inanmak ve çok çalışmak her daim başarıyı getirir. Felsefem “hayatta ne yaparsan yap, fark yarat ve değer kat.” Çok zorluk çektik ama başardık. www.aloparca.com Türkiye’nin en fazla tercih edilen yedek parça e-ticaret sitesi oldu. 48 farklı otomobil markası için 245 bin adet orijinal ve yan sanayi yedek parça alternatifi sunuyoruz. Aylık 1.5 milyon ziyaretçi sayımız ve 100 binden fazla üyemiz var. Her ay çağrı merkezimiz, 20 bine yakın telefon alıyor. 

FİKİR BANA AİT
Kimlerden akıl aldınız, kimlere danıştınız?

Fikir tamamen bana ait. Etrafımda bu konuyu danışabileceğim ve akıl alabileceğim kimse yoktu. Bu öyle bir iş ki, sektörde neredeyse ilk olabilecek bir yeniliği yapıyorsunuz. Öncelikle insanların bunu algılaması ve olabilirliğine inanması gerekiyordu. Dolayısıyla bu işe girişirken yalnız olduğumuz ve çok çalışmam gerektiğini biliyordum. 

BAŞARIYI EKİBİMLE BİRLİKTE YAKALADIK
Aileden ve çevreden gelen tepkiler neydi? 

2014 yılında, www.aloparca.com'u ilk kurduğumuzda, bu işte bariyerler çok fazlaydı. Kimse bu işin bu kadar büyüyeceğini tahmin etmiyordu. Çok büyük zorluklarla karşılaştık. Bir kadının ‘mekanik malzeme, aydınlatma veya kaportadan’ anlaması hayâl edilemiyordu. 6 yıldır aynı kişilerle çalıştığım için onların teknik yeterlilikleri ve konularında uzmanlıkları çok gelişti. Bu sayede, ekibimle birlikte başarıyı yakaladık. Arkamda duran kocaman bir aileyle çok çalıştık ve amacımıza ulaştık. 

BAŞARISIZ OLMA GİBİ BİR LÜKSÜM YOKTU 
“Ya başarısız olursam” diye endişeniz oldu mu?

Tabii ki oldu. 2 çocuk sahibi, 34 yaşında birisiydim ve ikinci oğlum daha yeni doğmuştu. Gerekli finansmanı sağlamak için senelerce çalışıp birikim yapmıştım. Ancak o dönemde babam, kanser tedavisi görüyordu. Her zaman doğru zamanı ve koşulları bir arada yakalayamayabiliyorsunuz. Üçüncü kuşak temsilcisi olsam da ailem, bu işi yapmamı istemiyordu. Geleneksel bir yapıdan geldiğimiz için, erkek egemen bir işin bayan tarafından hem de hiç alışılmadık şekilde yapılması çok kabul edilir bir durum değildi. O gün ya bu işi hemen yapıp, hayâllerimin peşinden gidecektim ya da vazgeçecektim. Ama biliyordum ki, vazgeçseydim bir daha bu şansı yakalayamayacaktım. Önümde çok çalışmam ve çok fazla emek sarf etmem gereken yıllar vardı ve başarısız olma gibi bir lüksüm yoktu. 


YENİLMEMEK VE SABIRLI OLMAK ÇOK ÖNEMLİ
Bu yolda sizi en çok kim teşvik etti?

Beni en çok teşvik eden ve destekleyen; eşim ve annem oldu. Onlar başaracağıma her zaman inandı. Ancak yine de belli maaşlarla çalışmış ve çalışabilecek olan bir insanın, çok daha fazla kazanması gerektiğini düşünüyorlardı. Türkiye’de girişimlerin sürdürülebilir olamamasının en önemli nedenlerinden biri, genç girişimcilerin hemen bir yatırımcı alıp, para kazanmayı beklemesi. Böyle örnekler elbette var; ama bu tarz girişimlerin bir süre sonra da yok olduğunu görüyoruz. 
Özellikle dijitalde olan bir girişim için ilk aşamalarda para kazanmayı beklemek hayâl kırıklığı yaratabilir. Yenilmemek ve sabırlı olmak çok önemli. Bir de 35 yaşından sonra girişimci olmuş bir insan olarak fark ettiğim ve bence çok önemli olan bir husus var. Girişimci olmadan önce mutlaka iş deneyimi ve tecrübesi kazanmış olmak gerekiyor. Genç girişimciler, çalışan olmadan patron oldukları için çalışanları veya iş disiplini konusunda sıkıntı yaşayabiliyor. Empati kurmakta güçlük çekebiliyor. Tavsiyem; mutlaka profesyonel hayatta bir süre çalışmaları... 

TEKNOLOJİYE SÜREKLİ YATIRIM YAPIYORUZ 
Şirketi kurarken en çok nerede zorlandınız?

Bir e-ticaret sitesi kurmak ve dijitalde bir iş yapmak gerçekten çok zor ve uzun bir süreç. Yazılım kısmı bizi en çok zorlayan kısım oldu. Ancak ilk günden beri teknolojiye sürekli yatırım yapan bir anlayışımız oldu. Sitemiz çok yeni olmasına karşın 2015 yılında “Altın Örümcek Web Ödülleri”nde “Yılın En İyi E-Ticaret Sitesi” ödülünü aldık. Son teknolojiler ile her gün kendimizi yeniliyor ve geliştiriyoruz. Örneğin; yakın zaman önce oto yedek parça e-ticaret alanında Türkiye’de ilk olarak Aloparca.com aplikasyon uygulamasını başlattık. Yakında B2B toptan alım-satım platformu açıyoruz.

EN ÇOK TERCİH EDİLENİZ, 1 NUMARAYIZ
İlk büyük işinizi nasıl bitirdiniz?

E-ticaret sektörünün dinamiklerinden ötürü “ilk büyük iş” diye bir tanımlama yapmamız zor; ancak, sektörde en çok tercih edilen ve 1 numara olduğumuzu ziyaretçi sayılarımızdan anladık. Ve bu her geçen gün biraz daha artıyor. Otomobil parçası satan bir e-ticaret sitesi olarak, bugün yüzde 40 sabit müşterimiz var ve bu bizim gibi spesifik alanda satış yapan bir site için çok iyi bir rakam. 

DAHA GİDECEĞİM ÇOK YOLUM VAR
Ve ne zaman “Tamam işte başarıyorum galiba” dediniz?

Aslında hiçbir zaman bunu demedim. Daha gideceğim çok yolum ve başarmak istediğim çok şey var. Dijital dünya her gün yeniliklerle büyüyor ve buna adapte olmak, işini geleceğe taşımak için her zaman yenilenmeli ve yatırım yapmaya devam etmelisiniz. 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.01.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları