YENİ DÖNEM YENİ HEDEFLER

Yönetim Kurulu Üyesi olduğum Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) Sertifika ve Mentorluk Programı'nın 4. dönemi, "Danışma Kurulu Başkanlığı"nın devri ve mentor-menti eşleşmelerinin açıklanması ile resmi olarak başladı.


Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD) mentorluk programının 4. Döneminin lansman toplantısı, Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleşti. Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve YKKD Başkanı Hande Yaşargil ev sahipliğinde, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri katılımı sağladı. YKKD 3. Dönem “Danışma Kurulu Başkanı” olan Suzan Sabancı Dinçer, bu yıl görevini Murat Özyeğin’e devretti. YKKD'nin 2011'den bu yana gelenekselleşen törende, en önemli kararların imzasında daha çok kadını görme amacını sembolize eden kırmızı dolmakalem, Dinçer tarafından Özyeğin’e teslim edildi.

MENTİ-MENTOR SAYISI ARTIYOR 
YKKD mentorluk programının 4. döneminde; 60 menti, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak, iş dünyasının birbirinden yetenekli, deneyimli patronları ve üst düzey yöneticileri olan mentorlarıyla eşleşti. İlk üç dönemde 137 üst düzey kadın yönetici menti olarak katılmıştı.


YKKD 4. DÖNEM DANIŞMA KURULU BAŞKANI MURAT ÖZYEĞİN:
KADINLARIN YER ALDIĞI KURULLAR, DAHA BAŞARILI

Fiba Group olarak kurumsal destekçi, bireysel olarak yıllardır mentorlük yaparak katkı sağladığım Yönetim Kurulu’nda Kadın Derneği’nde, onur duyduğum bir görevi devralmanın heyecanını yaşıyorum. Türk şirketlerinin sosyal ve finansal performanslarının artmasına katkıda bulunmak, Türkiye ekonomisini ve toplumunu daha güçlü bir geleceğe hazırlamak hepimizin ortak sorumluluğu. İyi yönetişim ilkelerin uygulandığı ve kadınların yer aldığı kurullarının daha başarılı olduğu birçok araştırma ile saptandı. Bu nedenle bu girişimleri desteklemek hepimizin faydasına olacaktır. Her zaman söylediğim gibi, yönetim kurulunda kadın meselesi, bir kadın meselesi değil. Ekonomik bir mesele, toplumsal bir mesele ve insani bir mesele.


YKKD 3. DÖNEM DANIŞMA KURULU BAŞKANI SUZAN SABANCI DİNÇER:
CESARETİMİZ ÇOK BÜYÜK ÖLÇÜDE ARTTI 

Geçtiğimiz dokuz yıl içinde, mentorluk programımız beklediğimizden de başarılı oldu, tüm Türkiye’ye yayıldı. Avrupa Birliği Yerel STK’lar Hibe Fonu’ndan aldığımız kaynak, derneğimizin kapasitesini ve etki alanını genişletti. Hem Türkiye içinde hem de AB nezdinde derneğimizin itibarını yükselten bir dönüm noktası oldu. Bilinirliğimiz, etki alanımız ve en önemlisi cesaretimiz çok büyük ölçüde arttı. Bizi yalnız bırakmayan, yoğun ajandalarına rağmen mentorluk yapan tüm iş insanlarına teşekkür ederim.


TEK EKSİĞİMİZ TALEP
8 yılda değişimin önünde teknik bir sorun olarak duran eğitimli, donanımlı ve hevesli “yönetim kurulu” adayı eksikliğini kapattık. Şimdi tek eksiğimiz talep, tek ihtiyacımız bunu değiştirmeye karar vermiş erk! Yönetim Kurulunda Kadın Programı, ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkânı tanıyan şirketlerarası mentorluk sistemidir. Aynı zamanda; yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, iş birliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarımızı hayata geçiriyoruz.

YKKD KURUCU EŞ BAŞKANI BURÇAK GÜVEN:
EN BÜYÜK ENGEL ÖNYARGILAR 

Kadınların karar mekanizmalarında yer alabilmesinin önündeki en büyük engel, tahmin ve fark ettiğimizden daha derin ve bilinçaltlarımıza yerleşmiş önyargılarımız. Yönetim kurullarına çeşitlilik getirebilmemiz için önce kendimizdeki bu önyargılarla savaşarak işimizin, ülkemizin, dünyanın ihtiyacı olan akılcı yapıya kavuşabilmek için tüm iş liderleri olarak derhal harekete geçmeliyiz.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.02.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları