'CİNSİYET EŞİTLİĞİ ERKEKLERİN ATATÜRK'E BİR BORCU'

Yönetim Kurulu'nda Kadın Derneği (YKKD), kadınların şirket, dernek ve STK'lardaki temsilinin artırılması ve yönetim kurullarında daha fazla yer alması için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. "Yönetim Kurulu Üyesi" olduğum YKKD, "8 Mart Dünya Kadınlar Günü" dolayısıyla iş dünyasına bir kez daha "eşitlik" çağrısı yaptı. YKDD Başkanı Hande Yaşargil'in sözleri dikkat çekiciydi.


YÖNETİM KURULUNDA KADIN DERNEĞİ (YKKD) BAŞKANI  HANDE YAŞARGİL:
ERKEKLER, KADINLAR İÇİN AYAĞA KALKMALI
Türkiye, cinsiyet eşitliği konusunda 147 ülke arasında 130’uncu sırada. Bu, asla içimize sindirdiğimiz, kendimize yakıştırdığımız bir durum değil. Bunu değiştireceğiz...

Kadınlardan çok, erkeklerin hareketine ihtiyacımız var. Çünkü rakamlara baktığınızda, bugün itibariyle hem iş dünyasında hem karar merciinde hâlâ büyük çoğunluğu erkekler oluşturuyor... Esasında onların kadın hakları ve kadının yerini değiştirmek için ayağa kalkması gerekiyor. Biz, bunu gerçekleştireceklerine inanıyoruz. Bunun, her eğitimli erkeğin Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e bir borcu olduğunu düşünüyoruz.


YKKD KURUCU EŞ BAŞKANI  BURÇAK GÜVEN:
MENTORLARIMIZ ÇOK ETKİLENDİKLERİNİ SÖYLÜYOR

İlk başta bazen bu işe “Böyle bir kadın rüzgârı var, biz de yapalım” diye bakılıyorlar. Pek çok mentorumuzdan da duyduğumuz bir şey. Ancak kadınları tanıdıkça ve yönetim kuruluna neler kattıklarını gördükçe, oradaki eksik yeteneği ve görüş açısını fark ettikçe, çok etkilendiklerini söylüyorlar.


YKKD BAŞKAN YARDIMCISI  ARZU ASLAN KESİMER:
ERKEKLER İLE KARŞILAŞTIRILMAYA HAZIRIZ 
Toplumun yüzde 50’sini oluşturan ve tüketim kararlarının %70’ini veren kadınlar, yönetim kurullarında yok! Mentorların en büyük desteği, sayısının artırılması için YKKD’nin önemini her fırsatta dile getirmek olacak. 

YKKD’nin 1. dönem mentisiyim. İlk üç dönemde 137 kadın aday hazırladık. “Yönetim kuruluna üye olacak kadın çok aradık; ancak bulamadık” yanıtını alıyoruz. Biz varız, buradayız. Erkeklerin özgeçmişleriyle, yaptıkları işlerle, başarılarıyla, sertifikalarıyla, programlarıyla, okullarıyla; kısacası tüm yetkinlikleriyle karşılaştırılmaya hazırız.


YKKD YÖNETİM KURULU ÜYESİ  MURAT YEŞİLDERE:
KADINLAR BOY ÖLÇÜŞMEYİ BEKLİYOR

Kadın liderlerin donanımları, erkeklerle boy ölçüşmeye hazır. Kadınlar, erkek yönetim kurulu üyeleri ile hiçbir yetkinlikte geride kalan bir noktada değil. Görev almada güçlü bir istekleri var. Türkiye’de yönetim kurulunda kadın konusu bir arz değil, talep konusu. 

4. DÖNEM, OCAK 2020’DE BAŞLADI

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), Ocak 2017’de kuruldu. YKKD 3. Dönem “Danışma Kurulu Başkanı” olan Suzan Sabancı Dinçer, bu yıl görevini Murat Özyeğin’e devretti. Daha önce 137 üst düzey kadın yöneticinin menti olarak katıldığı YKKD mentorluk programının 4. dönemi, Ocak 2020’de başladı. 60 menti, 18 ay boyunca kendilerini yönetim kurullarında göreve hazırlayacak olan iş dünyasının birbirinden yetenekli, deneyimli patronları ve üst düzey yöneticilerinden oluşan mentorları ile eşleşti. 


TEKNOLOJİDE KADIN DERNEĞİ (WTECH) KURUCU BAŞKANI  ZEHRA ÖNEY:
KADINLARIMIZ TEKNOLOJİDE ÜRETEN OLMALI
COVID-19 Türkiye'de yaygınlaşmadan önce “Teknolojide, İnsan ve Kariyer Buluşmaları” ile, 15 farklı üniversitede toplam 500 öğrenciye ulaşıldı. STEM (fen, matematik, mühendislik, bilim) bölümlerinde olanlara, gelecek yolculuklarında yalnız olmadıkları söylendi.

“Şimdi Tam Zamanı” diyoruz. STEM öğrencilerini hayata ve istihdama hazır hale getirmeliyiz. Lider ülkelerden biri olmak, felaketlerden sağlam çıkmak ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak için öncelikle insanımıza yatırım yapmalıyız. Bu sadece gençlerimizi değil; üreten, yaratan, bulan, fikri olan herkesi kapsıyor. Bilhassa kadınlarımız teknolojide üreten olmaları ve sayıca artmaları şart. Türkiye'nin yüksek bilgili, özgüvenli, pes etmeyen, bilim insanlarına ihtiyaç var.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.04.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları