PANDEMİDEN SONRA SANATTA FESTINA LENTE*

Bu dönem geçince nasıl olacak? Herkes müzelere, galerilere akın mı edecek, yoksa sosyal alanlara mesafeli kalmaya devam mı edecek? Bu soruların cevaplarını net olarak kimse bilmemekte. Tek gerçek; kriz dönemlerinin ve zorlu süreçlerin sanatçıları daha üretken yaptığı ve insanların kendilerini daha iyi hissetmek için sanatla ilgilendiği.

İçinde bulunduğumuz dönem; kontrollü, önünü görerek yaşamayı seven, sürekli planlı hareket etmekten hoşlanan insanlara çok şey öğretti. Belirsizlik ve bir sürü farklı konudaki koskoca bilinmeyenli denklemler bize, akışta kalmanın önemini hatırlattı. Herkesin endişe eşiği ve tepkileri farklı olduğu için kimi içine kapandı, kimi sosyal medya kullanımını arttırdı, kimileri de hayatını sorgulamaya başladı. 

BİZ SANATSEVERLER EVLERDE SANATA SIĞINDIK
Ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli’nin, koronavirüs salgınından en çok etkilenen yerlerin başında gelen Milano'da verdiği ve YouTube'dan canlı yayınlanan konserini, sadece Türkiye'den 100.000'den fazla kişi seyretti. Dünyaca tanınmış besteci Andrew Lloyd Webber’in efsanevi müzikali “Operadaki Hayalet”i (The Phantom of the Opera) ise 250.000 kişi... Çünkü sanat yatıştırır, iyileştirir, acıları hafifletir. İnsanlar evlerinden çıkamadığı için sanat evlerimize geldi. Amerikalı dansçı, koreograf ve yazar Twyla Tharp'ın dediği gibi “Sanat evden çıkmadan evden kaçmanın tek yoludur.” Biz de bunu sıkça yaptık.


SONRA NASIL OLACAK? 

Peki! Bu dönem geçince nasıl olacak? Herkes müzelere, galerilere akın mı edecek, yoksa sosyal alanlara mesafeli kalmaya devam mı edecek? Bu soruların cevaplarını net olarak kimse bilmemekte. Tek gerçek; kriz dönemlerinin ve zorlu süreçlerin sanatçıları daha üretken yaptığı ve insanların kendilerini daha iyi hissetmek için sanatla ilgilendiği. 
Diğer taraftan, bu konunun ekonomik boyutları ise galerileri, müzeleri, konser salonlarını yani bu sektörün emekçilerini zorlamakta. Şu an online yapılan müzayedeler, internetten gezilebilen müzeler, teknolojinin önemini daha da ön plana çıkardı. Dijitalleşme ve uzaktan erişim, sanatı ulaşılabilir kıldı ve bundan sonrası için de sanatta teknolojik trendlerin daha da yükselişine tanık olacağız. Bu da sanatçıları ve sanat sektörünü yeni çözümler bulmaya ve işlerini daha görünür kılmaya zorlayacak.

İÇERİK ÜRETME, ÇOK DAHA ÖN PLANA ÇIKTI
Bununla beraber salgın ve karantina süreci herkesi yeni fikirler ve projeler bulmaya yöneltmekte. İçerik üretmenin çok daha ön plana çıktığı bir dünyaya geçiş yaptık, aynı şekilde üretim biçimleri de farklılaşmakta. Sosyal medya ise görünürlülük açısından sanatın vitrini haline geldi. Özellikle "Instagram" sanatçılar ve galeriler için interaktivite ve etkileşim açısından çok kıymetli. Bu mecraların doğru kullanılması hem sanatçı hem de sanat piyasasındaki diğer aktörler için olmazsa olmaz konumda. Bu süreçlere her anlamda en hızlı adapte olabilenler en kazançlı çıkacaktır. 

KOLEKSİYONERLER İÇİN DURGUN BİR DÖNEM... 
Bugünkü ortamda, sanat birincil yatırımlardan biri değil. Her zaman lüks olarak görülen, hızlı değiş tokuşu yapılmayan bir emtia. Bu sepeble koleksiyonerler açısından durgun bir dönem olacak. Salgın sonrası muhtemel yaşanacak olan küresel ekonomik krizinse ilk vuracağı sektörlerden biri, sanat piyasası olacaktır. Ekonomik anlamda can yakıcı bir süreçle beraber, alım satımlarda buna paralel azalacaktır. Bütün bunların hızla toparlanması, sektördeki tüm oyuncuların aynı yöne bakıp, birliktelik ve kolektif bilinçle hareket etmesiyle mümkün. Kapanan kurumlar, dijitalleşmeyle yıldızı barışmayanlar, malesef bu sürecin negatif çıktısı olacaktır.


VAROLMAYA DEVAM...

Güzel sanatlara olan ilginin artacağı, dokunma, görme ve hissetme ihtiyaçlarının tavan yaptığı bir süreçte hızla ilerlemekteyiz. Bir müze gezmenin keyfi, sinemada film izlemenin zevki, hepimizin özlemini çektiği şeyler. Sanat bu zamanda değişime girse, ekonomik açıdan örselense de çok daha güçlenip, varolmaya devam edecektir. Kâr-zarar matematiği yapmaksızın ruhumuza iyi gelen sanatı daha da kucaklamanın tam zamanı... 
*Festina Lente: Ağır ağır acele etmek

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.05.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları