İŞ'TE KİTAP

Ölümcül pandemiler, insanlık tarihi boyunca tüm dünyayı sarıyor. Bugünlerde de yeni tip koronavirüs ile karşı karşıyayız. COVID-19 hepimizin hayatını olumsuz etkiledi. Ne olduğu ve tedavisi henüz belli değil. Biz de salgınlarla ilgili kitaplardan bir okuma listesi derledik. Belki merak ettiklerinizi bu listede bulabilirsiniz...


VEBA

- Camus adı, çoğu okur için “Yabancı” romanıyla özdeşleşir. En önemli yapıtı aslında “Veba”dır. Keskin bir gözlem gücünün desteklediği arı bir bilinçle “Veba”, yalnızca çağımızın değil, tüm insanlık tarihinin ortak bir sorununa değinir: Felaketin yazgıya dönüşmesi. 
“Veba” insanın ve ışığın şiiridir. Renkler alabildiğine koyu; ancak yazarın sesi o denli umut doludur. Beklenmedik bir boyuta ulaşan veba salgını, tüm Oranlıları ilkin umutsuzluğa boğar, ardından Doktor Rieux, Tarron ve Grand'ın gösterdikleri dayanışma örneği, başta yetkililer olmak üzere herkese bir güç ve umut kaynağı olur. İşte Camus'nün insana bakışı ve inancı bu noktada karşımıza çıkar.
Yazar: Albert Camus
Çevirmen: Nedret Tanyolaç Öztokat
Yayınevi: CAN YAYINLARI
Yayım Tarihi: 2019-07-25
Baskı Sayısı: 38 Sayfa Sayısı: 303


KÖRLÜK

- (...) Arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör olur. Karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Ardından, “körlük salgını” kente yayılır. Ülkede ne yönetim kalır ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık.    
Roman, akıl hastanesinden kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk 7 kişiye odaklanır. Aralarında, bütün şehirde gözleri gören tek kişi olan bir kadın da vardır. Körlük, beklenmedik bir felaketi yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi... Olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış, yazarın belki de en etkileyici yapıtı.
Yazar: Jose Saramago
Çevirmen: Işık Ergüden
Yayınevi: KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ
Yayım Tarihi: 2019-10-11
Baskı Sayısı: 18
Sayfa Sayısı: 336


SALGIN VE MADALYONUN TERS TARAFI

- “Salgın”; Cumhuriyet’in ilk yıllarında, Anadolu'nun bir ilçesinde geçiriyor. İlçeye bağlı; ama ondan uzak bir köyde tanımlanamayan bir salgın hastalık baş gösterir. Bunu önceleri çok umursamayan kaymakam ve yardımcısı, koltuk kaygısına düşünce duruma müdahale etmek isterler.
“Madalyonun Ters Tarafı” ise, “Salgın”ın tam tersine, bir insan öyküsü anlatıyor. Sessiz, sakin bir kimyager olan profesör Celil Hıfzı Bey, dırdırcı ve gösteriş düşkünü eşi Sadiye Hanım ve Celil Hıfzı Bey'in adeta bir kopyası olan oğulları Rıfkı'nın hikâyesini...
Yazar: Reşat Nuri Güntekin
Derleyici: Tahsin Yıldırım
Yayınevi: İNKILAP KİTABEVİ
Yayım Tarihi: 2010-10-01
Baskı Sayısı: 2
Sayfa Sayısı: 135


KOLERA GÜNLERİNDE AŞK

- Bırakılmış bir sevgilinin, yeniyetmelik yıllarından başlayarak yaşlılığın alacakaranlığına dek süren yarım yüzyıllık aşkının öyküsü... Gabriel Garcia Marquez'in ustalığı, bu hikâyeyi bir destana dönüştürüyor. Aşkın, deli-akıllı, yabanıl-evcil, tensel, romantik tüm biçimlerinin pastoral bir şiirin büyüsüne büründüğü... 
19. yüzyılın 20. yy.’a dönüştüğü bir zaman dilimini kapsayan bu bitmeyen aşkın gerisinde, çağdaşlaşma çabası içindeki bir toplumun çeşitli yönlerini, özellikle taşra kentsoyluluğunun saçmalıklarını ince bir alayla “insancıl mizahı” ile eleştiriyor yazar... Gabriel Garcia Marquez'in başyapıtı sayılan “Yüzyıllık Yalnızlık”ın yanında tartışılmaz bir biçimde yerini alıyor.
Yazar: Gabriel Garcia Marquez
Çevirmen: Şadan Karadeniz
Yayınevi: CAN YAYINLARI
Yayım Tarihi: 2019-04-25
Baskı Sayısı: 41 Sayfa Sayısı: 396


KIZIL VEBA

- “Kızıl Veba”, medeniyeti dünya üzerinden silip süpüreli 60 yıl olmuştur. Bir avuç insan, vahşi yaşamın ortasında, kabileler halinde toplumsal sınıflarını oluşturmuştur çoktan. Ancak sanattan bilime kadar her türlü bilgiden yoksundurlar. İlkel zamanlara geri dönülmüş, yaşam yine “yemek-çoğalmak-hayatta kalmak” üçgenine hapsedilmiştir. 
Profesör James Howard Smith’in tek umudu; yetişecek neslin barbarlığı, cehaleti ve umursamazlığı aşmasıdır. Yaşlı adama kulak verin, o geçmişi sadece torunlarıyla değil, sizlerle de paylaşıyor. “Kızıl Veba” gibi baş edilemeyen bir mikrop, uygurlığın sonunu getirirse, geriye insanlığa dair ne kalır?
Yazar: Jack London
Çevirmen: Büşra Balcan
Yayınevi: ZEPLİN
Yayım Tarihi: 2018-04-26
Baskı Sayısı: 1 Sayfa Sayısı: 80


MAHŞER

- The New York Times Book Review: Macera, aşk, kehanet, alegori, fantezi ve realizm öğeleriyle harmanlanmış harika bir roman.... 
Biyolojik denemeler yapılan bir kuruluştan kaçan biri, kısa süre sonra domino etkisiyle insanların yüzde 99’unu yok edecek mutasyona uğramış ölümcül bir grip mikrobunu yaymaya başlar. Hayatta kalmayı başaran korku ve şaşkınlık içindeki bir avuç insan, kendilerini kurtaracak bir lider arayışı içine girer. Ve iki aday ortaya çıkar... Colorado’da bir halkevi kurmakta ısrar eden 108 yaşındaki hayırsever rahibe Abagail ve kötülükten başka bir şey düşünmeyen, kargaşadan mutlu olan şiddet yanlısı “kötü adam” Randall Flagg... Yalnızca düşlerde var olabileceğini sandığımız karanlık bir hikâye...
Yazar: Stephen King
Çevirmen: Canan Kim
Yayınevi: ALTIN KİTAPLAR
Yayım Tarihi: 2017-01-24
Baskı Sayısı: 3 Sayfa Sayısı: 1080


MAHŞERİN DÖRDÜNCÜ ATLISI

- Veba, kızıl, kızamık, çiçek gibi salgın hastalıklar ve kıtlık, kuraklık gibi felaketler tarih boyunca milyonlarca kişinini ölümüne neden olmuş, yenilmez sanılan orduları durdurmuş, toplumsal ilişkilerimizi, yakınlarımıza, sevgilimize karşı davranışlarımızı biçimlendermiştir. 
Ne var ki, bu kitlesel ölümler durduk yerde, kendiliğinden başlamamış, salgın hastalıklar davetsiz misafir gibi aramıza girmemiştir. Mikropların “canavar” rolünü üstlenmesi için insanlar ellerinden geleni yapmışlar. Andrew Nikiforuk, toplumsal hayatın hastalıklarla yakın ilişkisini çevreci bir bakışla inceliyor, dünyamızın en eski sakinleri olan mikro-organizmalarla barışmamızı öneriyor.
Yazar: Andrew Nikiforuk
Çevirmen: Selahattin Erkanlı
Yayınevi: İLETİŞİM YAYINLARI
Yayım Tarihi: 2018-04-10 
Baskı Sayısı: 8
Sayfa Sayısı: 286


VEBA YILI GÜNLÜĞÜ

- Daniel Defoe’nin 1722’de yazdığı, 1665’te Londra’da yaşanmış  veba salgınını anlattığı kitabı, doğal afetler hakkında kaleme alınmış en etkileyici edebi ürünlerden biridir. İnsan doğasını çok iyi tanıyan, güçlü kalemi ve yalın üslubuyla pek çok konuda ilgi çekici eserler veren Defoe, İngiliz romanının kurucuları arasında yer alır.
Yazar: Daniel Defoe Çevirmen: 
İris Kantemir Yayınevi: TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI 
Yayım Tarihi: 2018-02-21 
Baskı Sayısı: 3 Sayfa Sayısı: 264

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.05.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları