YENİ DÜNYA DÜZENİ KURULUYOR STARLINK ve ELON MUSK

StarlInk, yeni bir dünya düzeni oluşturmak için sistemi yönetmeyi amaçlayan dev bir projenin küçük bir parçası. Bilgi yönetimini, enerjiyi, savunmayı, ekonomiyi ve insanı değiştiriyorsun... Bunların hepsini de Starlink ile kontrol ediyorsun...

Dünyanın neresine gidersek gidelim; internetsiz kalmayacağımız, üstelik bunu hayli ucuza temin edebileceğimiz bir döneme hazırlanıyoruz. En güzel tarafı ise kesintisiz ve hızlı olması. Bazılarımız için bu, kaçacak yer kalmaması anlamına gelebilir; ancak birçok insan için bu yenilik, devrimsel bir nitelikte. 


İNTERNET, TEMEL BİR İNSAN HAKKI MI?

Aslında dünyanın, uzun süredir tartıştığı bir soru var? Dünyada 4 milyar insanın kullandığı internet iletişimi, temel bir insan hakkı mı? Şayet “Evet” ise, durum pek adil değil. Güney Kore’nin yüzde 90.6’sı internete girebiliyor. Afrika’da bu oran, %5 seviyelerinde. İşte tam da bu aşamada, çağımızın dahi çocuğu Elon Musk, 2015’te SpaceX’in bir iletişim uydusu üzerinde çalıştığını açıkladı. Ardından, yine aynı aynı yıl “Amaç: Hızlanmak ve Bilgi Sahibi olmak” mottosuyla Starlink yani ‘Uydu Takım Yıldızı’ projesini kamuoyuna duyurdu. SpaceX Başkanı Gwynne Shotwell ise “2022 sonuna kadar isteyen herkesi dünyanın her yerinde internete bağlayacağız” dedi. 

NEDİR BU STARLINK?
Starlink, adını, John Michael Green tarafından yazılmış ‘The Fault in our Stars’ (Aynı Yıldızın Altında) adlı romandan esinlenlerek alan bir uydular zinciri projesi. Gezegenin en izole yerlerine yüksek kalitede interneti düşük gecikmeyle -ortalama 30 ms gecikmeyle– ulaştırmak hedefiyle yola çıkan Starlink projesi, dünyanın küresel, en hızlı ve en ekonomik geniş bant internet hizmetini sağlamak üzere inşa ediliyor. 

Veri yani bilgi, yeryüzünden uzaya, oradan yerdeki en yüksekteki kulelere, buradan alçaktaki çanaklara gönderilerek cep telefonumuza ulaşır. Bu kulelerden uzaklaştıkça bağlantılar kötüleşmekte. Issız bir bölgede az sayıda insan olduğu için telekomünikasyon firmalarının buralarda yatırım yapmadığı da aşikâr. 20 Nisan 2020 itibariyla, Birleşmiş Milletler veri tabanına göre; 9 bin 447 araç, uzayda yörüngeye yerleştirilmiş ve görevdeki aktif uydu sayısı 2 bin 860. Farklı kurumlara ait, Ulusal İletişim Komisyonu (FCC) onaylı 4.400’ün üzerinde uydu yörüngeye yerleştirilecek ve 7 bin 500 uydu izin için sırada bekliyor. 
Nisan 2019’da Starlink, 12 bin uydusunu yörüngeye yerleştirmek için izin aldı. 24 Mayıs 2019’da SpaceX, 60 uydu ile dolu bir Falcon9 roketiyle ilk üretim uydularını yörüngeye yolladı ve projeyi başlattı. Böylece Starlink uydu sayısı 422’ye ulaştı. Düzenli olarak her ay, 2 kez fırlatılacak roketler ile 60-120 tane uydu gönderilmesi planlanıyor; çünkü uzayda kurulan internet ağının hızlı ve stabil olarak çalışabilmesi için ilk etapta 10 yıl için 12 bin, 2'nci etapta 30 bin, toplamda 42 bin uydu gerekiyor. 60 uydulu bir fırlatmanın maliyeti 80 milyon dolar... 


ELON MUSK’IN ÇOK İYİ BİR NEDENİ OLMALI

Bilgi, günümüzün öncelikli maddesi, para birimi ve gücü... Kuşkusuz, gelecekte daha da ön plana çıkacak. Dünyanın en uzun data hattı olan, Londra’yı New York’a bağlayan 12 bin 800 km uzunluğundaki fiber optik kablo, data transferinde 62.7 ms’lik gecikme yaşatıyor. Atlas Okyanusu’nun zemininde çeşitli altyapılar olmasına rağmen güçlendirme çalışmalarına sürekli milyarlarca dolar kaynak aktarılıyor. Borsa yatırımcıları için, her milisaniye çok ehemmiyetli. İletişimin hızı finansal olarak bu kadar önemli ise, neden uydular kullanılmıyor? 

36 bin km yükseklikteki haberleşme uydularıyla, gecikme tahminen 240 milisaniye olacaktı. Starlink uyduları 550 km gibi alçak bir yörüngeye yerleştirildikleri için bu rakamı 25-35 ms’ye çekmeyi hedefliyor. “Bu, dünyanın en hızlı ve aynı zamanda en pahalı interneti mi olacak?” diye gelebilir akıllara: ama öyle değil! Proje interneti hızlandırırken, maliyetleri radikal biçimde düşürecek. Starlink için 10 milyar dolar, büyük bir yatırım tutarı gibi gözüküyor. 7 yılda okyanusların altına döşenecek optik kablo maliyeti bu projenin 15 katı, yani 150 milyar dolar!  İnternet hizmetleri devletlerin tekelinde olduğu için çıtayı yükseltmek yerine kontrol edilebilir bir bilgi akışı istiyorlar. Bu yüzden gelişme biraz yavaş oluyor. Elon Musk, bu boşluğun farkında ve SpaceX’i kurarak uzaya uydu fırlatma giderlerini yüzde 400 düşürdü. 

GEZEGENİ KABLOLARLA DÖŞEMEK ÇOK MALİYETLİ! 
Kıtaları birbirine bağlayan data hattının okyanuslar altında döşenenlerinde yaşanan gecikmelere, özellikle zamana duyarlı endüstrilerin her bir milisaniye için ödeyebilecekleri parayı düşünün! ABD’de 4 ve 5G bağlantılarını tüketiciye taşımak için 7 yıl boyunca 150 milyar dolarlık fiber kablo yatırıma ihtiyaç var. Bunu tüm evrene uyarladığımızda karşımıza, 240 milyar dolarlık bir tutar çıkıyor. Starlink ise 10 milyar dolar! Starlink, önümüzdeki yıl AB’ye, 2022 itibariyla tüm gezegene aynı hızda internet sunmayı amaçlıyor. Dünyada uzay harcamalarına toplam 38 milyar dolar ayrılırken, SpaceX tek başına 125 milyar dolarlık bütçeye sahip. Bununla, Mars ve Ay projelerinin kaynağını yaratmayı planlıyor. 

PROJENİN AMACI...
Elon Musk’ın, projesini, bütün dünyaya internet erişimi sağlamak amaçlı yürüttüğünü düşünür müydünüz? Kimilerine göre yüzyılın en dahi, bazılarınca en çılgın girişimcisinin diğer ortaklıklarına bakalım... Starlink projesiyle SpaceX, bilgiye ulaşabilecek ve bilgiyi yönetebilecek. OpenAI; transhumanizm, yani otonom makineler ile, yarı makineleşmiş, çipli insanları hedefliyor. The Boring Company & Hyperloop, tüm kara ve deniz yollarının kontrolünü GPS ile bağlayacak, yeni nesil insanların ev ve iş lojistiğini, mimarisini gerçekleştirecek. Tesla, dünyadaki enerji kullanımını değiştirecek. Neuralink; askeri, medikal ve robotik çalışmalar ile “süper insan” (dijital insan) projesini yönetecek.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.07.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları