COVID-19 İLE SANAT SOKAKTA

Sanatçılar, Almanya'dan İtalya'ya, Amerika'dan Londra'ya birçok ülkede boyayabildikleri duvarları boyadı. Evde kalınmasını hatırlatan mesajlar, maske ve eldivenlerin eserlerde konu olmasıyla, sanatın ekseni yön değiştirdi...


Aira Ocrespo’nun resimleri, Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’nun sıra dışı politikasının dünya tarafından nasıl algılandığını, harika bir şekilde ifade ediyor. 
“İki temel sorunu var insanlığın. Adaletsizlik ve anlamsızlık. Birine karşı hukuku bulduk, diğerine karşı sanatı. Ama insanlar hukuka ulaşamadı. Ve sanat insanlara...” Nietzsche'ye nedir bunu düşündürten ve söyleten bilmiyorum; ama bu sözleri, şu an yaşadığımız döneme çok uydu. 

İNSANLIK İÇİN ÇOK BÜYÜK BİR SORGULAMA DÖNEMİ 
Bir taraftan tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi, diğer yandan ABD’deki ırkçılık ve toplumsal eşitsizliğe karşı sokaklara dökülen insanlar ve gösteriler. Covid-19 salgını hayatın anlamını sorgulatırken, eşitlik için adalet arayanlar da var. İnsanlar duygularını dışa vurmakta zorlanmakta; çünkü belirsizliği, korkuyu, endişeyi ifade etmek her zaman kolay değil. “Neyin içindeyiz, bu nereye gidiyor, ne zaman bitecek ve biz ne kadar dayanacağız?”, herkesin aklındaki sorulardan sadece birkaçı. Bu, bütün insanlık için çok büyük bir sorgulama dönemi, anlamlandırmaya çalışma, içe dönme, kendi kendine yetinme, korunmaya çabalama ve belirsiz bir düşmanla baş etmeye uğraşma... 

BİLİNMEZLİK VE KARAMSARLIKLA BAŞ EDEMEYEN DUYGULARIMIZ 
Evde otururken her şey çok anlamsız ve günlük hayatımızdaki alışkanlıklarımız çok uzak gelmekte. Ruhumuzun o, kaba sığamayan halini, evin bir duvarından diğerine çarpa çarpa değişmesini umduğumuz: ama yine de bilinmezlik ve karamsarlıkla baş edemeyen duygularımız; ancak ve sadece sanatla teskin olacaktı: ama bu sefer tek bir farkla; biz hasta olmamak için evimizde kalırken, sanat sokaktaydı.


Ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy, ‘Çığır Açan’ (Game Changer) adını verdiği resmini, Southampton Hastanesi’ne hediye tti. Bir çocuk, ‘Batman’ ve ‘Örümcek Adam’ gibi figürler yerine salgınla savaşan bir hemşireyi yüceltiyor.

HİSSETTİĞİNİZİ BİR RESİMDE ANTALABİLMEK
Ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy'nin, Mayıs ayında yaptığı ve bütün dünyanın konuştuğu, doktorlar ve hastane çalışanlarına ithaf ettiği ‘Çığır Açan’ (Game Changer) resmi, yıllar sonra da çok konuşulacak eserlerden biri. Küçük bir çocuğun sepetindeki “Örümcek Adam”, “Batman” gibi süper kahramanların yanına ağzı maskeli hemşireyi koyması o kadar dokunaklı, anlamlı ve düşündürücü ki... İşte sanat bu yüzden güçlü. Hissettiğini bir resim, bir nota veya bir cümlede anlatabiliyor. Brezilya'lı sokak sanatçısı Aira Ocrespo'nun Brezilya Başbakanı Jair Bolsonaro'yu hicvettiği resim ise günlerce konuşuldu. Ocrespo; Başbakanın hastalık sorulduğunda verdiği tepkiyi eleştirmişti.


Fransız sokak sanatçısı Ender, koronavirüs krizinin ortasındaki gezegenin durumunu vurgulamak için Paris'teki 107 rue Oberkampf'ta bulunan duvarı, "kırılgan" çıkartmalardan oluşan dev bir dünya haritasıyla kapladı. 

DIŞAVURUM...
Sokak sanatçılarının genelde, sosyal sorunları, söylentileri alıp biraz abartarak sanata dönüştürdüğünü düşünecek olursak, pandemi döneminde bu sanatçıların neden bu kadar gündeme geldiğini anlamış oluruz. Bu sanatçılar herhangi bir kontrol ve otorite izni olmadan hareket etmekte ve kendilerini ifade etmekte. Bu tarz dışavurumlar, anlık kolektif davranışları bir sınırlama olmadan anlatabildiği için her zaman ilgi çekmekte. Sokaktaki bu yaratıcılık, sosyal medyaya taşındığında bir sürü yorumu da beraberinde getiriyor. İnsanların duygularını az da olsa dışa vurup umudu ve farkındalığı yükseltirken, insani dayanışmayı da artırıyorlar. 
Birçok kentin sokaklarındaki duvarlarda Covid-19 temalı daha çok resim göreceğimizden eminim. Fransız sokak sanatçısı Ender, 'kırılgan' ismini verdiği çıkartmalardan oluşan dev bir dünya haritasıyla, Paris'teki 107 rue Oberkampf'ta bulunan duvarı kapladı. Pandemi insanları evde tutarken, sanatı sokağa taşıdı ve ortaya çok yaratıcı işler çıktı...

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.07.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları