SANAT TERAPİSİ

Sanat ve sağlık ilişkisi, insanlık tarihinin başından beri insanların ilgisini çekmektedir. Bununla beraber, bu bağlantının temelleri ve toplumdaki yeri hâlâ tartışılmaktadır.

Bazıları galeri gezmeyi sever, bazıları resim-heykel yapıp rahatlamayı, kimileriyse “Sanattan hiç anlamam” der. Sanat sadece güzel sanatlar veya herhangi bir aktivite içinde bulunmak demek değildir. 

SANAT RAHATLATIR, İYİLEŞTİRİR, İLHAM VERİR
İster sanatçı olun, ister sadece sanattan keyif alın, sanatın her türlüsü rahatlatır, iyileştirir ve ilham verir. Norobilim ve psikiyatrik araştırmalara bakıldığında ise sanatın; depresyon, endişe, stres gibi, yaşadığımız yüzyılın sık rastlanan sorunlarını iyileştirmeye yardımcı olduğu gözlenmektedir. Bunlar için derinlemesine eğitime de ihtiyaç yoktur. Size iyi hissettiren bir sanat dalını seçmek ve evde denemeye başlamak yeterlidir.


KİŞİ, ESERİYLE DAHA ÖZGÜVENLİ HİSSEDER 

Diğer taraftan, grup çalışmalarında sanat terapileri de önerilmektedir. Herkesin birbiriyle sağlıklı ilişkiler kurduğu, aynı amaç uğruna çalıştığı ve doğru yönlendirildiği sanat çalışmaları oldukça yararlı olmakta. Burada amaç; üzerinde çalışılan sanat eserinin yapım sürecine yoğunlaşmaktır. Harika bir sanatçı olmak veya muhteşem bir sanat eseri yaratmak yerine, kendi hayatınla bağ kurmak ve duygularını doğru ifade edebilmek esas alınır. Kişi, kendi ortaya çıkardığı eserle daha özgüvenli hisseder. Kendi değerini ortaya koydukça, dökülen duygularında kendini keşfeder ve içinde biriktirdiği herşeyi sanat yoluyla ortaya çıkarır.

HAYAT BOYU HOBİ
Sanatla ilgilenmek, bütün bunların yanı sıra, gerçekte insanın kendi yeteneğini keşfetmesi için de önemlidir. Kimi imkânsızlık, kimi ilgisizlikten, çocukluktan beri var olan; ama hiçbir zaman tam olarak keşfedilmemiş ve yönetilmemiş yetenekler, sanatla uğraşmaya başladıkça ve denedikçe ortaya çıkacaktır. Bu da çoğu insan için aslında, hayat boyu bir hobi edinmek anlamına gelmektedir.

SANAT-SAĞLIK İLİŞKİSİ...
Sanat ve sağlık ilişkisi, insanlık tarihinin başından beri insanların ilgisini çekmektedir. Bununla beraber, bu bağlantının temelleri ve toplumdaki yeri hâlâ tartışılmaktadır. Özellikle Amerikan toplumu ve yenilikçi eğitim sistemi, bu konuya çok eğilmekte ve konunun uygulanması için vakıflar ve enstitüler kurulmaktadır. En önemli durum ise bireyin iyileşme sürecinde o sanat eserini ortaya çıkarmak için sarf ettiği yaratıcılıktır. Sanat terapisinin keşfi 1940’lı yıllara dayanır ve profesyonelleşmesi 1960’larda başlamıştır. (Kaynak Wikipedia)

MUTSUZLUK, UMUTSUZLUK, DEPRESYON VE KAYGI... 
Özellikle şu anki salgını düşünecek olursak, dünya genelinde mutsuzluk, umutsuzluk, depresyon ve kaygı baş göstermekte. Geleceğe dair endişeler ve pandeminin meydana getirdiği belirsizlik, bunun en büyük sebeplerinden. Sanat bu dönemde insanlara kendini iyi hissettirmek, tekrar sosyal bağ kurmak ve iletişimi güçlendirmek için yardımcı olmakta. Konser dinlediğinizdeki tatmin olma hissi, bir grup insanla birlikte resim yaparkenki mutluluk, şu anki ruhsal doyum için çok kıymetli. 


KENDİNİZ OLUN VE BİR YERDEN BAŞLAYIN

Sanatla ilgilenmek için herhangi bir kriter veya tahahüt yok. Sadece kendimiz olmamız ve bir yerden başlamamız gerekmekte. Psikolojik sorunlar bir kişinin başedemediği hale geldiğinde, negatif enerjiler tarafından kuşatıldığında sanat sizi yeniden doğru düşünmeye yönlendirir. Yaratıcı olmanın en büyük yardımı da budur. Sanat terapisi eskiden beri var olsa da, Covid-19 pandemisiyle, birçok kişinin daha çok ihtiyaç duyacağı bir konu ve dışavurum şekli olacak. Belki bu şekilde birçok yeni sanatçı, müzisyen ve ressamlar çıkacak.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.08.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları