SANAT AYI: EYLÜL!

Hayatımız biraz daha böyle geçeceğe benziyor. "Yeni Normal"e ayak uydurarak sanatı seyretmeye, kutlamaya, sevmeye devam...


2020, dünyanın son yüzyılda geçirdiği en kötü yıl olmaya aday! Salgından sadece birkaç ülke veya bölge değil, neredeyse dünya üzerinde var olup da etkilenmeyen hiçbir yer kalmadı. Bu zor yıl hâlâ bitmedi ve ne yazık ki, salgınla ilgili haberler iç açıcı değil. 


ONLINE SERGİ GEZMEK VEYA KONSER DİNLEMEK

Bu hastalığın, insan davranışlarında da yarattığı karamsarlık ve geleceğe dair bilinmezlik duygusu ise devam ediyor. “Sen plan yaparsın, kader gülermiş” lafı, tam da 2020’yi anlatıyor. Aralık 2019'da, 2020’de açılacak yeni sergilerin, harika müzelerin, insanlara sunulacak koleksiyonların haberlerini verirken, ilkbaharda dünyanın hemen her yerinde sokağa çıkılamadı. Dolayısıyla panemi, sanatrı da online’a dönmesine sebep oldu. İlk günler bütün bunlar çok keyifli gelirken, zaman geçtikçe, en azından benim için online sergi gezmek veya konser dinlemek, heyecansız olmaya başladı.


SAATCHI GALERİ’DE SERGİ

Eylül; açılışlar, sergiler, kitaplar, sanata dair yeni ne varsa o demektir. Dünyanın her yerinde sanatseverler o ay içindeki sanat olaylarını takvimlerine işaretler, işlerini ona göre ayarlar. Her şey görücüye çıkar, sergilerden sonra partiler olur, o yılın sanat olayları konuşulurdu. Eylül demek, “heyecan” demektir. 2020 Eylül'ü ise hiçbir senenin eylülüne benzememekte. Galerilerin çoğu açılışlarını iptal etti. Bazı müzeler, daha önceden açılacaklarını anons etseler de gezilebileceklerin sayısı fazla sayılmaz. Londra'da, Saatchi Galeri, yeni sergisinin başlayacağını duyurdu. Bu oldukça iyi bir haber sayılırken, Paris ve New York'taki bazı galeriler de açılacaklarını duyurdu.


BROADWAY’DE, 3 OCAK 2021’E KADAR BİLET SATIŞI YOK 

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi de açılacaklardan biri. New York Halk Kütüphanesi ise sadece al-götür ve kitap iadeleri için açılacak. The Metropolitan Museum of Art (MoMA) 29 Ağustos itibarıyla, yeni sosyal mesafe kuralları, güncellenen açılış ve kapanış saatleriyle sadece haftanın beş günü açık olacak. Whitney Amerikan Sanat Müzesi ise girişte ziyaretçilerin ateşlerinin ölçüleceğini ve daha az saatlerde hizmet vereceklerini bildirdi. Carnegie Hall’da ise 6 Ocak’a dek hiçbir gösteri sahnelenmeyecek. New York Filarmoni Orkestrası’nın tüm konserlerinin iptal oldu, tekrar ne zaman başlayacakları belli değil. Broadway’de, 3 Ocak 2021’e kadar bilet satışı yok. 


MÜZE ZİYARETİ VE KONSER İÇİN BİRAZ DAHA VAKTİMİZ VAR

New York’taki sanat ortamı temkinli ve dikkatli şekilde sonbaharı karşılarken, ABD’de sanatın kalbinin ağırlıklı NY’de attığını düşünecek olursak, gönül rahatlığıyla müze gezmek ve konser seyretmek için biraz daha vaktimiz var! Japonya da eylüldeki bütün sanat etkinliklerini iptal etti. Kendi kültürlerine dair yemek yemekten spora değin birçok farklı yarışmanın da oldugu etkinliklerin ne zaman yapılacağı da bilinmiyor.

ŞANSLIYIZ...
Kendi topraklarımıza baktığımızda, daha şanslı olduğumuzu söylemek mümkün. İstanbul’da Pera Müzesi, İstanbul Modern, Deniz Müzesi ve daha birçok müze açıldı. Sosyal mesafe kurallarıyla gezilebileceği gibi, açık havadaki kafeleri de hizmet vermekte. Avrupa’da ise durum, şehirden şehire değişmekte. İsviçre’de müze ve galerilerin çoğu açılırken, Paris yeni yeni toparlanmaya ve açılmaya başladı. 19-20 Eylül tarihleri ise Paris’te bulunan sanatseverler için unutulmaz iki gün. European Heritage Days’te (Avrupa Miras Günleri) Paris’teki 60’dan fazla müze, anıt ve halka açık yerlerde, gizli ve özel alanlara girilebilecek. Normalde halka kapalı olan bu alanlara giriş ücretsiz olacak.


YA BUNDAN SONRASI?

Dünya genelinde, müzelerdeki ziyaret durumları benzerlik gösteriyor. Elbette maske takmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek, en önemli konulardan biri. Diğer taraftan online müzayedeler ve galerilerin yeni koleksiyonlarını sergilemesi, son hızla devam etmekte. Ama artık sergi sonrası parti kalabalıklarının, uzun sohbetlerin, her zamanki alışkanlıkların olamayacağı net. Bu da şartlara ayak uydurmamız ve başka çaremiz olmadığı anlamına geliyor. Peki! Ya bundan sonrası? Açılmayan müzeler veya açılma kararı alıp sonradan kapananlar... Hayatımız biraz daha böyle geçeceğe benziyor. “Yeni Normal”e ayak uydurarak sanatı seyretmeye, kutlamaya, sevmeye devam...

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.09.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları