ÜLKELERİNİ VE DÜNYAYI DEĞİŞTİREN KADINLAR

Suna Kıraç'ı kaybettiğimiz evrede; dünyanın bir başka kıtasında, bir başka ülkede, bir başka kadının, kendi ülkesinin kaderini değiştirecek nitelikte kilit bir rol üstlenmesi de rastlantı değil şüphesiz.

“Benim hayâllerim ülkem için, çocuklarımız için. O çocukların, anne ve babalarının huzur ve mutlulukla yaşayacağı çağdaş ve uygar bir ülke için. İmkânsız mı? Tabi ki hayır! Hep birlikte başaracağız.
Hayâlleri ve idealleri olan insanlar varsa umut da vardır. Umudun yeşermesi için ömrümüzden uzun ideallerimiz olmalı. Benim ideallerim var ve onlar gerçekleştikçe duyduğum mutluluk...”
SUNA KIRAÇ

Eleştiren değil, eleştirilen olmayı, sorumluluk alıp hayâl ettiği ülke için emek vermeyi seçen saygıdeğer Suna Kıraç’ı, geçtiğimiz ay yitirdik. Bundan sonra fani olan bedeniyle değil; ama ömründen uzun idealleri, diğerkâmlıkla hayata geçirdiği projeleri, harcında maddi manevi desteği olan eğitim kurumları, dönüştürdüğü sayısız hayat, kazandırdığı bilimsel çalışmalar, kültür ve sanat alanındaki katkıları ile bizlerle ve bizlerden sonra da yaşayacak. 


CUMHURİYET KADINI...

Bir Cumhuriyet kadını olarak, erkek egemen anlayışı ve toplumsal kalıpları değiştirmesi, Koç Topluluğu’nun kurumsallaşmasında ve büyümesinde yapı taşı olması, evladına verdiği sözle sürdürdüğü emsalsiz yaşam mücadelesi, bu ülkenin harcına kattığı sayısız inisiyatif ile çok özel ve ayrıcalıklı bir yeri olacak. 

“Yaşam tecrübelerim bana sadece para ve sadece projenin yeterli olmadığını gösterdi. İnanmak da var. İnanmak ve yapmak. Gücünü inancına yansıtmak. Adım adım inşa edilen iyiliğe bir bebek gibi ihtimam, bir öğretmen gibi yol göstermek. Yılmamak, kararlı olmak ve hedefe odaklanmak. Evlatlarımız, yurttaşlarımız ve insanlık için çalışmak. Çalışmak ve yine çalışmak.” 
SUNA KIRAÇ

ÜLKEMİZİ DEĞİŞTİRDİ, DÖNÜŞTÜRDÜ
Ülkemizi değiştiren, dönüştüren kıymetli Suna Kıraç’ı kaybettiğimiz evrede; dünyanın bir başka kıtasında, bir başka ülkede, bir başka kadının kendi ülkesinin kaderini değiştirecek nitelikte kilit bir rol üstlenmesi de rastlantı değil şüphesiz. Görünmez bağlarla birbirimizle bağlı olduğumuz, her coğrafyada öne çıkan insanlık, adalet ve hak mücadelesi verenlerin, özellikle sesini, gücünü bulan kadınların, aydınlık bir gelecek yaratma hikâyelerinin birbirini tamamladığı ve ilham verdiği bir gerçek. 


RUTH BADER GINSBURG...

ABD’de de efsanevi Yüksek Mahkeme Yargıcı Ruth Bader Ginsburg’un vefatının da yaşamı kadar büyük etki yaratma potansiyeli var gibi görünüyor. Yılmaz bir kadın hakları ve cinsiyet eşitliği, azınlık hakları savunucusu, çifte standart karşıtı ve silah yasası gibi toplumsal sağlığı ilgilendiren konularda çıkar lobilerinin muhalifi Notorious RBG, yaşadığı toplumdaki düzeni dönüştürerek hepimize rol model oldu. Seçim öncesi yerine atanabilecek yeni üyeyle yüksek mahkeme dengesinin muhafazakârlaşacağını ve belki de yapılacak seçim sonucunu etkileyebileceğini öngördü; ama maalesef engelleyemedi. Bütün bu kayıplar ve elde olmayan gelişmeler; mücadeleyi sürekli kılma gereğini, ömürlerimizden uzun ideallerimiz olmasını ve eleştirilmeyi göze alarak hep çalışmak ihtiyacını hatırlatıyor. 

“Kurşun öldürmez, asıl insanların sessizliği öldürür.” 


ALAA SALAH...

Başka bir nesil, bambaşka şartlarda; ama benzer bir irade ve cesaretle mücadele eden ve ülkesinin kaderinde kilit rol oynayan 24 yasındaki Alaa Salah’ın sembolü olduğu devrim ve sonrası da sanki aynı enerji ve odağı gerektiriyor. Halen sancılı bir geçiş sürecinde olan Sudan’ın hayâl edilen refah seviyesine, laik ve adil düzene ulaşabilmesi için toplumsal uzlaşma ve ortak bir iradeye ihtiyaç olduğu görünüyor. Kadın sünnetine zorlanan, giyimine, yaşam şekline müdahale edilen, çocuk yaşta evlilikler ile evlilik içi tecavüzün meşrulaşmasını kabullenmeyen, özgürlüklerini talep eden kadınların sesleri temelde karşılık bulmuş olsa da, zihinlerdeki ve toplumsal dokudaki yerleşik kalıpların kırılması için umutla, inancı yitirmeden çalışmak gerekiyor.

İNANIYORUM Kİ...
Bütün kalbimle inanıyorum ki, daha iyi bir gelecek; eşit, adil ve hakça bir düzen için yılmadan, kararlılıkla, cesaretle verilen her türlü mücadelenin zaman içinde daha fazla karşılık ve destek bulacağını, kadınların bu dönüşümde kilit rol üstleneceğini, yalnızca içinde bulundukları toplumu değil, coğrafi sınırları aşarak dünyamızı da dönüştüreceğini göreceğiz. Ve bu yolu açan yüreği, emeği büyük kadınların da ideallerini yaşatacağız... 

“Sizi huzur ve dinginlikle izliyorum. İdeallerimi paylaşan sizlere sesleniyorum. Ülkemiz, evlatlarımız, yarınlarımız için elini taşın altına koyan, zamanını, parasını ve yaşamını bu uğurda geçiren sizler, mutlulukla sizleri izliyorum.Bu uğurda attığınız her adımda, çizdiğiniz her hedefte ben de varım. Ördüğünüz her tuğlanın harcında, yarattığınız her eserde, yaptığınız her araştırmada ben de varım. Çocukların mutluluğu için unutmayın hep yanınızda olacağım.” 
SUNA KIRAÇ

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.10.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları