BIDEN KÜRESELCİLERİN ZAFERİ OLUR

ABD'de, BIden'ın seçilmesi durumunda, Obama döneminin Türkiye politikalarının yeniden canlanacağını düşünüyorum. Ocak 2020'deki yemin töreni sonrasındaki 3 ay, iki ülke ilişkileri açısından çok zorlu geçecek. Doların 8 TL'yi aşması ise Biden etkisiyle değil, Merkez Bankası (TCMB)'nin (ekim ayının üçüncü haftası) sürpriz kararıyla oldu.

Demokrat Parti’nin başkan adayı Joe Biden’ın seçilmesiyle, Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşlarında yumuşama gerçekleşmesi bekleniyor. Doların diğer paralara karşı kısa vadede değer kazanacağı düşünüyoruz. Bununla birlikte, hangi aday seçilirse seçilsin, uzun vadede Euro’nun dolar karşısındaki yükselişi sürecek. 

AMERİKAN DERİN DEVLETİNİN POLİTİKALARINI UYGULAR...
Biden’ın zaferi, olumsuz sonuçlar doğurmaya aday. Biden’ın, Beyaz Saray’a gelmesi halinde, Türkiye’ye yönelik Amerikan derin devletinin ajandasını uygulayacak. Obama döneminde Washington’ın, Ankara politikaları yeniden canlanacak.

Donald Trump, Türkiye karşıtı politikaları engellemeye çalıştı. Biden ile bunlar ortadan kalkacak. Trump’ın, Türkiye-ABD arasındaki gerginlikleri gidermeye, Halkbank davasıyla ilgili çözüm bulmaya çalıştığını biliyoruz. Biden kazanırsa, Ocak 2021’deki yemin töreninin ardından gelecek 3 ayda gerginliklerin yaşanacağını öngörüyoruz. Bununla birlikte, iki ülkenin tarihten gelen stratejik ittifak geleneğiyle, ilerleyen zaman diliminde uzlaşma sağlayacağına inanıyorum.

Demokratların hem “Senato” hem “Temsilciler Meclisi”nde çoğunluğu sağlaması, en riskli senaryo. Böyle olursa, Türkiye’ye dair yaptırımların gündeme gelebileceği ve iki ülke ilişkilerinin 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrasındaki silah ambargosundan bile daha soğuk bir döneme girebileceği fikrindeyim.

DOLARDA, BIDEN ETKİSİ YOK!
Dolar / TL kurundaki tırmanış, Biden’ın seçilme ihtimalinin artmasıyla alakalı değil. Merkez Bankası (TCMB)’nin politika faizini yüzde 10.25’te sabit tutmasından kaynaklanıyor. Böylece, TL’ye dönen yatırımcılar, yeniden dolara yöneldi. Zamanında alınmayan kararların maliyeti, uzun vadede daha fazla olacak. Denizi doldurmak için 10 kamyon çakıla ihtiyacınız varken, “Bugün 4 kamyon atayım, yarın da 6 kamyon atarım” derseniz, sabah denizin, döktüğünüz çakılları götürdüğünü görürsünüz. Ve, toplam 14 kamyon çakıl atmak zorunda kalırsınız.

“GÜVENİMİZİ YERLE BİR ETME” MESAJI!
“Faiz 200 baz puan artırıldı da ne oldu? Döviz yine yükseldi” diyenlerin sayısı çoğalıyor. Bu görüştekiler TCMB’ye “Sana olan güvenimizi yerle bir etme” mesajı verdi. TCMB’nin de bu sözleri dikkate aldığı anlaşılıyor. Ne yapılırsa yapılsın, beklentim, faizlerin yeni yılda %15-20 seviyesini göreceğiydi. Buraya doğru gidiyoruz. 


FAİZ, HER HASTALIĞIN ÇARESİ DEĞİL

Faiz, her kötülüğün anası olmadığı gibi, her hastalığın da çaresi değil. 300-350 baz puan isteyenlere de bir cevabım var. Kurların yükselişini durdurmak ve TL'nin istikrarını sağlamak, siyasi ve diplomatik istikrara, TCMB’nin rezervlerinin gücüne, yatırım ortamının iyileşmesine, daha yüksek katma değerli ihracata, döviz kazandırıcı faaliyetlerin cesaretlendirilmesine bağlı. Elbette pandemiden kaynaklanan olumsuz etkiler de azalmalı.
Özetle; bazı işleri biz yapmalıyız, bazı işler de kendiliğinden düzelmeli. Bunu anladığımızda meseleye daha rasyonel bakmayı öğreneceğiz. Hem faizi hem dövizi hem de kambiyo rejimini kontrol etmeye çalışmanın vahim bir hata olduğunu hâlâ anlamadığımızı görüyorum.

EN ÖNEMLİ HEDEF PİYASA KURALLARINA UYMAK
Faiz artırımının amacı, kurdaki yükselişi durdurmak olmamalı. Piyasa kurallarına uymak en önemli hedefimiz olmalı. Dövizin faizlerle değil, yatırımcıların ve tasarruf sahiplerinin güven duymasıyla düşeceği de bilinmeli. Yüksek faiz isteyenlerin içi boş yorumlarına karşı, bir kesim de yine boş değerlendirmeler ile “Faiz böyle kalsın” diyor. Bir ülkede faiz geliri, herhangi bir yatırımın kârından daha fazlaysa, bunu düzeltmenin yolu kamu zoruyla faizi düşürmek değil! Yatırım ortamını iyileştirecek altyapı yatırımları yapmak, bu yolla mal ve hizmet üretenlerin maliyetini düşürmek...

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları