SEÇİM SANATI

Sanatın politika, politikanın sanat üzerindeki etkisi çok büyük ve önemli. Kendini sorunsuzca ifade etmenin bittiği yerde özgürlük de bitmiş demektir.

Özgürlük; kendini rahatça dışa vurmak, duygularını dile getirmek ve bunlardan dolayı eleştirilip yargılanmamak anlamına geliyor. Tüm dünya nefesini tuttu, 3 Kasım'da gerçekleşecek ABD’deki seçimlere kilitlendi. Demokratlar ve Cumhuriyetçiler kendilerini farklı ifade etmekte. Kim hangi tarafta olursa olsun, kitleleri tek birleştiren şey yine sanat oluyor. 


SHEPARD FAIREY’NİN, TIME’IN KAPAĞINDAKİ SANAT ESERİ 

Time dergisinin 2 Kasım 2020 tarihli, seçime özel sayısının kapağına baktığımızda, ABD’li sanatçı Shepard Fairey tarafından dizayn edilen, bandanasında “Oy ver” yazan kadın figürünü görmekteyiz. Bandana diğer taraftan da maske olarak kullanılmış ve içinde bulunduğumuz dönemin en kritik gündemi olan pandemiyi temsil ediyor. Aynı zamanda ABD’nin son aylarda yaşadığı siyahi vatandaşların gösterileri ve sokaklardaki ırkçılığa da çağrışım yapmakta. Bandana, sokak direnişinde sivil inisiyatif asi sembolü olmuştu. Bununla beraber konu korona olduğunda, maske tüm dünya için güvenlik, diğer insanların haklarına saygı ve insanların bilime olan inancı anlamına gelmekte.


SNOOP DOGG'UN PORTRESİ...

Elbette ki, seçim sandıkta kazanılır; ama bir oy insanların daha iyi, daha adil bir dünyada yaşaması için kendi kaderleriyle ilgili yapabilecekleri en önemli tercihlerden biri. İşte bu mantıkla Time için üçüncü kez tasarladığı kapakla yine çok konuşulan Shepard Fairey, Instagram paylaşımlarıyla da ön plana çıkıyor. Hayranı olduğu rap şarkıcısı Snoop Dogg'un portresini yaparak her kesimden insanın oy kullanmasının önemine işaret eden Fairey; sanat, müzik ve politikayı bir araya getirmiş oldu. Sanatı sadece göze hitap eden zevk için değil, çeşitli sorunları aktarmak için kullanmak, 3 Kasım seçimlerinin en iddialı ve merkez konulardan biri halini aldı. 

OY KULLANMANIN ÖNEMİ
İnsanların kendi geleceklerini inşa etmek için, farklı eyaletlerde, birçok yerdeki siyahi halkın yürüyüşleri karşısında bu şekilde dikkati çekmek veya yağmalar ile adaleti sağlamaya çalışmak yerine yapılabilecek en doğru hareketin oy kullanmak olduğu üzerinde ısrarla duruluyor. Sadece görsel basın veya sosyal medya gönderilerinde değil, sokaklarda, açık alanlardaki duvar resimlerinde de oy kullanmanın ehemmiyeti vurgulanıyor. Alkol kutularında, tişörtlerin, eşarpların üzerinde bile oy vermeye dair mesajlara, fotoğraf baskılarına rastlamak mümkün. 


NEW YORK MAGAZİN’DEN 48 SANATÇIYA STICKER DİZAYNI

New York Magazin, 48 sanatçıyı bir araya getirip oy kullanmaya teşvik etmek için sticker hazırlattı. Amy Sheppard, KAWS, Barbara Kruger gibi değerli isimlerin dizayn ettiği her 12 sticker, her derginin farklı sayısının kapağında... Bu limitli olarak üretilen özel sayıların amacı, insanların oy kullanarak kendi gücünü ve potansiyellerini açığa çıkarması ve geleceğine yön vermek için kendi sorumluluğunu alması. 

PLAN YOUR VOTE İNİSİYATİFİ 
Amerika'da müzeler, galeriler ve sanatçılar arasında oy kullanmanın önemine yönelik yapılan çağrılarda da yeni bir inisiyatif oluşturuldu. Vote.org adresindeki sanatçılar kendi mesajlarını vermek için sanata başvurdu. Patti Smith, Denrich Adams, Michael Stipe ve Sally Marin gibi sanat dünyasının önde gelen isimleri, Guggenheim Müzesi ve New Museum gibi müzelerle iş birliğinde. Plan Your Vote isimli bu inisiyatif, nasıl doğru oy kullanılacağına dair seçmenleri bilgilendiriyor. Eyaletten eyalete farklılık gösteren sistemleri ve bitiş sürelerine kadar detaylı bilgiler veriyor. Toplumsal sinerjiyi destekleyen mekânları ve resimleri, protestoların fotoğraflarını web sitesine yükleyip birlik olmanın ayrıcalığının altını çizdiler. Farklı sanatçıların farklı eserlerine yer verilen sitede herkes kendi iletisini de ayrıca postlarının altına veya içine eklemekte... 


ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ!

Sanatın politika, politikanın sanat üzerindeki etkisi çok büyük ve önemli. Kendini sorunsuzca ifade etmenin bittiği yerde özgürlük de bitmiş demektir. “Özgürlükler Ülkesi” olarak bilinen Amerika'da, bunun en iyi dışa vurum yolu tabiki sanat olmakta. Siz bu satırları okurken seçim bitmiş ve taraflardan biri kazanmış olacak. Sonucun tüm dünyaya ve özgürlükler adına hayırlı olmasını dilerim...

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2020 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları