SPECTRUM

OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk, çevreye ve doğaya olan tutkusunu, fotoğrafçılık sanatında da sürdürüyor.


3 kişisel sergisi bulunan Nurten Öztürk “fizyogram” tekniği ile çektiği fotoğrafları “Spectrum” adını verdiği kitapta topladı.
Çağdaş sanatçı Kirkor Sahakoğlu danışmanlığında hazırlanan “Spectrum”da; Öztürk’ün bakmak ile görmek arasındaki farkı, görünenin ötesindeki gizemi, karanlığın esrarını yansıttığı çalışmaları, görsel şölene dönüşüyor. Başarılı iş insanımız, doğadan karelerle başlayan fotoğraf yolculuğu sırasında keşfettiği “fizyogram” tekniğiyle ilgili "Kara deliğin sırrını keşfettim. Ve tutku ile bağlandım" diyor.

Yazar: Nurten Öztürk
Baskı: OFSET YAPIMEVİ
Yayım Tarihi: 2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 232

ENSTİTÜ (THE INSTITUTE)
“Yeşil Yol”, “Hayvan Mezarlığı”, “Mahşer”, “O” ve “Yabancı” gibi kitaplarıyla okurların gönlünde taht kuran usta yazar Stephen King, durmaksızın üretmeye devam ediyor. “Enstitü”, Goodreads Awards 2019 “En İyi Korku Kitabı” ödülünü aldı.
Gerilim-Korku romanında, üzerlerinde deneyler yapılıp sonrasında acımasızca ortadan kaldırılmak üzere ailelerinden koparılarak gizli bir yere hapsedilen, telekinezi, telepati gibi özel yeteneklere sahip bir grup çocuğun hikâyesini anlatıyor. “Korkuyu yaratma, onu yok et!” temasını son yıllarda daha fazla vurgulayan Stephen King, Enstitü ile ilgili “Zayıf insanların güçlü olabildiklerini yazmak istedim” yorumunda bulunuyor.
Yazar: Stephen King
Türkçesi: Doğanay Banu Pinter
Yayınevi: ALTIN KİTAPLAR
Yayım Tarihi: 12.01.2021
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 616

KARİYER OYUNLARI
Söz konusu kariyerimiz olduğunda; kuralları, oyuncuları, rekabeti, ritmi, stratejisi ve ödülleri olan bir oyunun içinde olduğumuz çok açık. Ancak kariyer oyununda da sıradan dünyanın kısıtlamalarına uymak zorunda değiliz. İstersek, hiç fark edilmemiş yeteneklerimizin tanınabileceği ve ödüllendirilebileceği kendi kurallarımızı oluşturabiliriz. 
Bunu başarmak için karar vermeniz gereken tek şey; internet, sosyal medya ve iş dünyasının 7/24 devam eden baş döndürücü değişiminde, bu oyunun herhangi bir oyuncusu mu olmak istiyorsunuz, yoksa kuralları belirleyen tasarımcısı mı? “Kariyer Oyunları” kazanmanız için size yeni kurallar veriyor ve kariyerinizle ilgili en acil sorularınızı cevaplıyor...
Yazar: Murat Koçyiğit Yayınevi: 
İKİNCİ ADAM YAYINLARI
Yayım Tarihi: 2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 262

YÜZLEŞME
Başarılı iş insanımız Adnan Dalgakıran, Türkiye’nin gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşma yolunda üç yüzyıldır sürdürdüğü koşuyu, sadece ekonomik bir perspektifle sınırlı kalmadan; eğitimden hukuka, yönetimden tarihe ve kültüre kadar, vasatlık tuzağına sebep olan bütün faktörlere değinerek kapsamlı bir yordamla ele alıyor.
Aynı zamanda Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı da olan Dalgakıran; hukuki, yapısal ve sistemsel bazı kronik açıklarımızın nasıl verimlilikten ve gelişmeden uzak kalmamıza yol açtığını grafiklerle, sayılarla gösteriyor. İş dünyasının, sivil toplumun ve devlet kurumlarının son yıllardaki performansını anlaşılır biçimde ve roman akıcılığında analiz ediyor. Pek çok fikir ve çözüm önerisi ile Türkiye’yi bir an evvel kendisiyle yüzleşmeye davet ediyor.
Yazar: Adnan Dalgakıran
Yayınevi: KRONİK KİTAP
Yayım Tarihi: 19.01.2021
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 232

KÜLTÜRÜMÜZDE KADIN GİRİŞİMCİ
Yüzyıllara dayalı kültürümüzde “Yuvayı dişi kuş yapar” sözü meşhurdur. Kültürel derinliklerimizden gelen bu ruhun, kadın girişimcilik anlayışına yansıması ise merak edilen bir konudur. Mahallemizdeki iş yerlerinden gazetelerin sayfalarına kadar, hayatın her yerinde kadın iş gücünün giderek arttığı ve iş yaşamının vazgeçilmez bir aktörü haline geldiği görülmektedir.
Bu çalışma, ülkemizde de dinamik bir alan olan girişimcilik konusunu kadın girişimciler açısından ele almaktadır. Tarımdan turizme dek pek çok alanda, gelenekselden moderne farklı yaklaşımlara sahip pek çok girişimcinin faaliyet gösterdiği Batı Akdeniz Bölgesi’ndeki kadın girişimciler mercek altına alınmıştır.
Yazar: Dr. Öğr. Üyesi Ümmü Gülsüm Kahraman
Yayınevi: GECE KİTAPLIĞI
Yayım Tarihi: 25.01.2021
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 185

EYVAH ''İŞ HAYATI''
İş Hayatı oyununu –etik kurallara göre- doğru oynamak. Bu iş yaşamı -jungle- ında ayakta kalabilmek, var olabilmek, ekmek paranı alın terin ile namusunla kazanabilmek. Karşınıza çıkan değil taşları, tüm kayaları parçalayacak, tüm ejderhaları öldürecek, tüm o dipsiz kuyulardan sizi çıkaracak bir donanım ile girmelisiniz bu iş hayatı oyununa...
Yetmez öyle tek bir diploma! Ne gibi evrakların ne gibi çalışmaların, sizi aslında -zırh gibi- koruyabileceğini önceden fark etmelisiniz. Ve bu iş yaşamında -kalıcı olabilmek için- atmanız gereken tüm adımları önceden çalışmalısınız. Ekmek paranızı kazanmak, gayeniz; bir şeyler öğrenmek, hedefiniz: kariyer de yapsak, fikriniz ise...
Yazar: Z. Pınar Sevinç
Yayınevi: PELİKAN YAYINLARI
Yayım Tarihi: 27.01.2021
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 256

BİZ SİZİ ARARIZ
“Hay Allah, ne yapmalıyım? ‘Biz Sizi Ararız’ dediler; ama ne ses var ne seda. Aslında çok da güzel geçti görüşme; ama bir aksilik mi çıktı acaba? Vaz mı geçecekler yoksa! Başka bir işe daha baksam mı acaba beklemek yerine? Genel Müdüre kadar çıktım görüşmeye, olumsuz kanaat olsaydı çıkarmazlardı beni kendisinin yanına değil mi?”
(...) Bu, bir işe alım hikâyesidir. Zira, her görüşmenin arkasında bir hayat vardır, çocuklar vardır, şehir vardır, dostlar vardır… Ama en önemlisi, kulağı telefonda gözü e-mail’lerde bir bekleyen vardır heyecanla... Çünkü “Biz Sizi Ararız” denmiştir ve o beklemektedir! Hem de neler pahasına… Yönetici, iş görüşmesi yapan, iş görüşmesine giden, çalışan.. her kesimin kendisinden bir parça bulacağı hikayedir ‘Biz Sizi Ararız’...
Yazar: Hilal Mungan  
Yayınevi: CERES YAYINLARI
Yayım Tarihi: 28.07.2020
Baskı Sayısı: 1. Baskı
Sayfa Sayısı: 120

HALİT ÜNLÜ: ZİRVEDE BİR YAŞAM USTASI
1971 yılında Manisa'da faaliyetlerine başlayan Ünlü Ziraat’in kurucusu Halit Ünlü’nün hayatı kitaplaştırıldı. Bugün 27 ülkeye tarım makineleri ihraç ederek Türkiye’ye değer kazandıran duayen iş insanının hayat hikâyesi, dünyanın 4 kıtasına ulaşmayı başarmasına ithafen Türkçe, İngilizce, Almanca ve Rusça olmak üzere 4 dilde yayımlanacak.
Röportaj türündeki kitap, 1940’larda Yunanistan’dan Türkiye’ye göçen çiftçi bir ailenin oğlu olarak başlayan öykünün, iş dünyasına örnek olacak bir öyküye evrilişini konu alıyor. Ülkemizdeki tarım makineleri pazarının %65’ine sahip olan Halit Ünlü, zorlu geçen çocukluk yıllarıyla yoktan var etmenin nasıl mümkün olabildiğini okuyuculara anlatıyor.
Yazar: İletişim Uzmanı Dr. Lale Şeyda Gülsoy & Dünya İşleri PR Ajansı Kurucusu Çiğdem Özcan
Yayım Tarihi: 2021
Baskı Sayısı: 1. Baskı

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.02.2021 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları