FİYAT GÜNCELLEMELERİ (!) İLE KALİTEMİZİ DÜŞÜREMEZSİNİZ; AMA...

Gazeteler, okurlarına müşteri gözüyle bakıp fikrin sütunlarını yıktıktan sonra, mecmualar daha bir önem arz eder hale geldi. Ayrıca, hem ekonomik hem de siyasi saikler ile hareket kabiliyetleri kısıtlanınca bütün yük, bizim gibi tarafsız yayın çizgisine sahip ekonomi ve iş dünyası dergilerinin omzuna kaldı.

"İş Dünyasına Yön Verenlerin Dergisi" mottosuna sahip BUSINESS LIFE olarak yıllar boyunca, edit edilen yazıdan, tashih ve tasarıma kadar, göz alıcı olmayı şiar edindik. Dünya standartlarının altına düşmeden, şan ve şerefle sadece işimize baktık. Baskı ve kâğıt kalitesi konusunda çok seçici davranıp, en nitelikli baskıya ve ürün yelpazesine odaklandık. 

ARŞİVLİK SAYILAR ÇIKARIYORUZ
İş dünyamızın duayenlerinin, kitap okuma alışkanlıklarını dergi formatında da sürdürdüğünü bildiğimizden, arşivlerine kaldırabilecekleri standartlarda sayılar çıkardık. Zira, dijital içeriklerin kolayca kaybolup gittiği günümüzde, arşiv niteliği taşıyan BUSINESS LIFE gibi sektörünün öncüsü konumundaki yayın organları, başarılı iş insanlarımızın masalarının üzerini süslemeye devam ediyor. Kâğıt israfının tartışıldığı ortamda biz de satış rakamları ile dengeli olarak baskı sayısına dikkat etmeyi, kendimize bir görev addettik. 

KÂĞIT FİYATLARI UÇTU GİTTİ
Ekip olarak, her ay büyük özveriyle çalışıp, ardından koştuğumuz matbaada, sürekli yeni sürprizlerle karşılaşmak, son dönemde çok fazla yordu bizi... Ülkede, tüm ürünlere yapılan zam üstüne zamlar, aklımızla alay edenlere göre nam-ı diğer fiyat güncellemeleri (!), kâğıdı da ulaşılamaz bir hale getirdi. Eskiden birinci kalite kuşelerin fiyatına; en az üç, dört kalite daha düşük kâğıtlar önerilir oldu. Onu bulabilmek de şans işi! Reklam gelirlerimiz ve satış rakamlarımızın tamamına yakını, matbaa masraflarına gitmeye gitmeye başladı. Üretim ve Planlama Direktörümüz Aydın Araz'ın üstün gayretleri ve bütün ekibiyle birlikte Plusone Basım'ın fedakârlıklarına rağmen... 

DAĞITIM BEDELİ VE RAF KİRASI DA ARTTI
Fabrikalarımızın kapısına kilit vurunca artık kâğıdın ara mamulü selülozun neredeyse tamamı ithal ediliyor. Sonuç itibarıyla; taşıma maliyetinin yanı sıra, kâğıt dövize endeksli olduğundan, yükselen kurlardan fazlasıyla etkilendi. Günbegün katlanan dağıtım giderleri ve seçkin satış noktalarındaki raf kiraları da işin cabası... İş ortaklarımız ve okurlarımızın hatrı, bizim için âlî. Bu uğurda her güçlüğe katlanmaya razıyız. Biz şartlarımızı zorlayıp dergimizi yayımlarız; ama bu çöküş nereye kadar gidecek? Hiçbir şeyimiz kalmayınca; ceketimizi, pantolonumuzu mu satmak zorunda kalacağız? Bizler gazeteciyiz ve birilerinden ayrılıp (!) onurlu bir mesleği icra ediyoruz. Hiç kimsenin hem ülkemizi hem de bizi bu kadar zor duruma düşürmeye hakkı yok!.. 

ERKENCİ CEO’LAR...
Bu can sıkıcı ruh halinden uzaklaşıp, biraz da güzel şeylerden, işimizden, emeğimizden bahsedelim... Liderlik, CFO, CMO, İK ve Kurumsal İletişim alanlarında olduğu gibi bu ayki özel araştırmalarımızdan bir diğeri de CEO’larımıza yönelik. “İş Dünyası Saat Kaçta Uyanıyor?” başlığı altında onların anlatımlarına kulak verdik. Uyanma saatiyle başlayan tempoyu nasıl delege ettiklerini, tüm detaylara hâkim olmalarının ve işten boğulmamayı başarmalarının sırrını öğrendik...

GECE GİRDABI
Haber çalışmamızın da sonuçlarına yansıdığı üzere, zihnin aradığı çözümlerin “Gün Doğumu”nda bulunacağı aşikâr... Sıkıntıyı çokça düşünmek, odaklanmayı engeller. Ben buna “Gece Girdabı” diyorum. Çünkü burada önemli olan, karanlığın çetinliği değil, sizin kararlılığınız.

SORUNUN İÇİNDEN "GÜN DOĞUMU" GİBİ ÇIKMAK
Bence çözüm; probleme çok fazla kafa yormak yerine, gerçeği iyice hissederek içine dalmak. Yani, kararlı bir şekilde karanlığı dağıtmak. Ve böylece, sorunun içinden “Gün Doğumu” gibi çıkmak. 
“Gün Doğumu”, problemleri bertaraf etmenin yanı sıra, en hayati kararları almak için de çok değerli saatler. Tanıdığım pek çok başarılı duayen iş insanımız ve CEO, ritüel olarak sabahları erkenden uyanıyor. Asıl nedenleri ise darboğazdaki çözümler ve zamandan tasarruf...
Benjamin Franklin’in ünlü bir sözü vardır: “Erken yatıp erken kalkmak, bireyi sağlıklı, varlıklı ve akıllı yapar.”
Daha mutlu ve umutlu sayılarda buluşmak üzere.
Keyifli okumalar...

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2021 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları