60 LİDER KADIN DAHA 'YÖNETİM KURULLARI'NA HAZIR

"Yönetim Kurulu"nda yer aldığım Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), toplumsal cinsiyet eşitsizliğini gidermek için birçok proje gerçekleştiriyor. YKKD, "yönetim kurulları"nda daha fazla kadının yer almasını amaçlıyor.

60 LİDER KADIN DAHA ‘YÖNETİM KURULLARI’NA HAZIR
Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD) 2012’den bu yana yürüttüğü “Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı”nın Ocak 2020’de başlayan 4’üncü dönemi sona erdi. Lider kadınlar için Özyeğin Üniversitesi’nde mezuniyet töreni düzenledi. Yaklaşık iki yıl boyunca Türkiye’nin önde gelen iş liderlerinden mentorluk alan ve eğitim modüllerini tamamlayan mezunlara sertifikaları takdim edildi. 5’inci dönem, Ocak 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında planlanıyor.

Ykkd Danışma Kurulu Başkanı & Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı & Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi  MURAT ÖZYEĞİN:
Hedeften hâlâ çok uzağız
Törene ev sahipliği yapan Özyeğin Üniversitesi’nde bulunmaktan mutluluk duyuyorum. “Yönetim Kurulunda Kadın” meselesi çok önemli. Hedeften hâlâ çok uzağız; ancak buradaki enerji ve birlikteliği gördükçe hedefe hızlanarak yaklaştığımızı hissediyorum.

Buradan çıkacak ciddi bir çarpan etkisi var. Çarpan etkisini en çok girişimcilikte yaşadım. Nasıl ki, girişiminizden elde ettiğiniz geliri yine aynı ekosisteme fayda olarak geri döndürüyorsunuz, burada da aynı enerjiyi gözlemliyorum. Sizler şirketlerin karar kademelerinde yer aldıkça, kurumlar da bu katkıyı hissettikçe işimiz daha kolaylaşacak. Danışma Kurulu Başkanlığı nedeniyle geçtiğimiz dönem ara verdiği mentorluk sürecine yeni dönemde geri döndüm. Bu karşılıklı öğrenme yolculuğundan mentorlar da en az mentiler kadar faydalanıyor.

YKKD Başkanı, INSEAD Business School Yönetici Koçu  Hande Yaşargil:
Kenetlenen bir kız kardeşlik ruhu yarattık

Bugün, 200 kadının bir arada olduğu, en küçük başarı ve zorlukta dahi inanılmaz bir güçle kenetlendiği bir kız kardeşlik ruhu yarattık. Bunu beraber oluşturduk, hep birlikte büyüteceğiz. Hepimizi bu davanın savunucuları olarak görüyorum. Bir aradayız, bu uzun yolu kol kola yürüyoruz. Ülkemizin ekonomisini şekillendiren şirketlerimizin karar mercilerinin en tepe noktası olan “yönetim kurulları”nda yeterince kadın görene kadar durmayacağız. Bu yolculukta birlikte yürüdüğümüz, en büyük destekçilerimiz mentorlara ve Danışma Kurulu’na teşekkür ederim. Mezun olan Dördüncü Dönem YKKD Mentilerimizi de kutlarım. 

135 KADIN, ÖNEMLİ GÖREVLERDE
Programın ilk üç döneminde 137 üst düzey kadın yönetici mezun oldu. 4’üncü dönemde katılan 60 yeni lider kadın ile birlikte YKKD Menti ağı 197 kişiye ulaştı. 135 lider kadın, Türkiye’nin önde gelen kurum ve STK’larının yönetim kurullarında yerini aldı.

ETKİN İŞ İNSANLARI İLE  18 AY SÜREYLE 9 GÖRÜŞME
Türkiye’nin ilk ve tek “Yönetim Kurulunda Kadın Programı”nda her dönem 18 ay sürüyor. Bu kapsamda; mentiler, mentorların tavsiye ve rehberlikleriyle hem “Yönetim Kurulu” üyeliğine hazırlanıyor hem de network ağını genişletiyor. Program ayrıca, Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ile 18 ay süreyle ortalama 9 görüşme; Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı; iş ve akademik dünyadan tecrübeli isimler ile farklı konularda eğitim, seminer, panel ve konferanslara katılım gibi fırsatlar da içeriyor.

PROGRAMIN HEDEFLERİ
- Türkiye'de yönetim kurulu üyesi olmaya uygun yetkinlik ve tecrübeye sahip üst düzey kadın yönetici aday havuzu büyütmek
- Yönetim kuruluna üye seçen/atayan karar vericiler ile yüksek potansiyelli kadın yöneticileri bir araya getirmek
- Mentorların tavsiye ve rehberlikleri ile kadın adayların yönetim kurulu üyeliğine doğru donanımları güçlendirmek
- Ülkemizin önde gelen şirketlerinin yönetim kurulu başkanlarının farklı özelliklerdeki kadın yöneticileri yakından tanıyabilmesini ve onları uygun pozisyonlara tavsiye etmelerini sağlamak.

İŞTE ÖDÜL TAKDİMLERİ
YKKD Mezunları sertifikaları, YKKD Danışma Kurulu Başkanı & FİBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk, YKKD Başkanı Hande Yaşargil, YKKD Eş Başkanı Burçak Güven ve YKKD Başkan Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer’den teslim aldı.

YKKD Başkanı Hande Yaşargil

YKKD Eş Başkanı Burçak Güven

YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin

YKKD Başkan Yardımcısı Arzu Aslan Kesimer

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk

AKREDİTE EDEN KURUMLAR
YKKD’nin özgün programını; İstanbul Bilgi Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi ve Argüden Yönetişim Akademisi akredite ediyor.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.11.2021 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları