SELÇUK YAŞAR'DAN YAŞAMA DAİR ÖĞÜTLER...

İş dünyasının duayeni Selçuk Yaşar; 94 yıllık yaşamını, hatıralarını, edindiği tecrübeleri ve öğütlerini paylaştı. Yaşar Topluluğu?nun kurucusu ve onursal başkanının, 1994-2012 arasında kaleme aldığı 6 kitap derlendi. ?Selçuk Yaşar | Yaşamı Hatıraları Öğütleri? Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yayımlandı."

Selçuk Yaşar... Türkiye’de her eve girmeyi başaran, Cumhuriyet tarihinde doğan herkesin hayatında en az bir kere deneyimlediği markaların kaşifi… Türkiye’deki pek çok haneye resimle, sanatla, sporla, tarihle ve eğitimle adım atmanın da en az ticari ürünleri kadar başarı olduğunu bilen biri… Türkiye’de boya, tarım ve gıda sektörünün öncüsü olan Yaşar Topluluğu’nun kurucusu ve onursal başkanı Selçuk Yaşar, bugüne kadar yazdığı birçok kitapta yaşamını anlattı, profesyonel ve kişisel gelişimleri destekleyecek görüşlerini iletti, sektörlerin sorunlarına değindi, çözüm önerileri üretti. Tüm bunları ülke yönetiminden iş dünyasına kadar geniş bir kitleye hediye etti.

94 YILLIK ENGİN TECRÜBE…

17 Ocak 1925 Rodos doğumlu Selçuk Yaşar’ın 1994-2012 arasında kaleme aldığı; Hayat Okul Gibidir, Hayatım, Yöne
tim Kuralları, Başarmak Hem Kolay Hem de Zordur, Gençlere Sevgilerimle ve Söz Uçar ve Yazı Kalır’ın derlenmesiyle hazırlanan “Selçuk Yaşar | Yaşamı Hatıraları Öğütleri” Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yayımlandı. Kitapta, duayen iş insanı Selçuk Yaşar’ın 94 yıllık hayatı, hatıraları, edindiği tecrübeleri ile sadece iş insanlarına değil, insana dair öğütleri yer alıyor.

‘YAŞAM BİR HEDİYE, ŞÜKRETMELİ…’

Deneyimli lider, yaşamı bir hediye olarak gördüğünü her fırsatta vurgularken, sahip oldukları için her zaman şükrediyor. Selçuk Yaşar | Yaşamı Hatıraları Öğütleri”nde ise yönetim sanatından işletmede başarının sırlarına; birlik ve ahenkten müsrifliğe ve ziyankarlığa yer vermemeye; iyi eleman seçmekten müşteri değerine kadar geniş bir konu içeriğinde görüşlerini ve nasihatlarını aktardı.

***

'AYRICALIKLI ROTALAR TÜRKİYE' İLE ÜLKEMİZİ YENİDEN KEŞFEDECEKSİNİZ! 

Tarihçi, seyahat yazarı, profesyonel rehber ve konuşmacı Saffet Emre Tonguç, 7 bölgeden seçtiği birbirinden özel noktaları, bilinmeyen detaylarıyla paylaştı. Çok yönlü kişiliğiyle Türkiye’de turizm sektörünün gelişmesinde gönüllü elçilik yapan Tonguç’un ‘Ayrıcalıklı Rotalar Türkiye’si, Hürriyet Kitap etiketiyle okuyucuyla buluştu.

Bugüne kadar “En sevdiğim şehir” diyerek nitelendirdiği İstanbul’un yanı sıra gezi ve seyahat hakkında toplam 16 kitap kaleme alan Saffet Emre Tonguç, bu kez dümeni Türkiye’nin farklı bölgelerine kırdı. Türkiye’nin 7 bölgesinden en özel varış noktalarının aktarıldığı ‘Ayrıcalıklı Rotalar Türkiye’, Türkiye’yi yeniden yaşamanın muhteşem bir rehberi… Ülkemizi yeniden keşfedeceksiniz.

‘ÖYLE AYRICALIKLI BİR ÜLKEYİZ Kİ…’

32 yıllık profesyonel kariyerinde 134 ülke, 1.500’e yakın şehir gören 1966 Çorlu doğumlu Tonguç, vizyonu ve deneyimleriyle kaleme aldığı ‘Ayrıcalıklı Rotalar Türkiye’de yine üslubunu konuşturdu. Kendisini ‘Türkiye aşığı’ olarak tanımlayan Tonguç, “Bunu herkes duysun, bilsin, anlasın diye yazdıklarıma bir yenisini ekledim. İstanbul aşkımı 10 farklı kitapla anlattığımdan, bu kez 7 tepeli kent yok” dedi.

Tonguç, ‘Ayrıcalıklı Rotalar hazırlarken kendisini en çok heyecanlandıran şeye de açıklık getirdi: “Türkiye öyle ayrıcalıklı bir ülke ki bunu başkalarına anlatabilmenin yolu, ortak hazinemizin farkına varmaktan ve kıymetini bilmekten geçiyor. Yetişen her çocuğun bu farkındalığı kazanması gerek.” ‘Ayrıcalıklı Rotalar Türkiye’, Anadolu’nun kilidi olarak yorumlanan Afyon’dan, saklı miras Amasra’ya, Baksı Müzesi’yle keşfedilmeyi bekleyen Bayburt’tan insanlık tarihini mistik bir yolculuğa davet eden Şanlıurfa’ya kadar pek çok ili hem tarihi hem doğal güzellikleri ve lezzetleriyle tanıtıldı. Kars, Kayseri, Kastamonu, Hatay, Mersin, Mardin, Ankara, Balıkesir, Edirne ve Van’ın yanı sıra tatil için de tercih edilen Antalya, İzmir gibi şehirler bilinmeyen yönleriyle anlatılıyor ve bir de mavi yolculuk rotası verildi.

‘BU TOPRAKLAR, 30’DAN FAZLA MEDENİYETİN EV SAHİBİ’

Saffet Emre Tonguç, Türkiye içindeki ayrıcalıklı rotalara yoğunlaşmasının sebebini şöyle açıkladı: “Bu topraklar, 30’dan fazla medeniyete ev sahipliği yapmış. Burada, dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’den başlayan 12 bin yıllık bir geçmiş var. İstanbul ise üç imparatorluğa başkentlik yapmış, iki kıta üzerine kurulmuş ve içinden deniz geçen yegâne kent. 134 ülkeye rağmen favorim hâlâ Türkiye!”
 

YAŞAR’DAN İNCİLER...

- Hayatta her şey girişimcilikle başlar. Girişim varsa, hayat vardır. m Eğitim, vefa, dürüstlük, çalışkanlık asla kafi değildir. Üstün zeka, akıl, beceri, yaratıcılık ve ileriyi görmek gerekir. Sürekli hareket, araştırma, geliştirme ve konsantrasyon şarttır.

- Hayatta başarının sırrı tehdit ve hücum değil, tam tersine sevgi ve geçimdir. Her adımı atarken dikkatli ve itinalı olacaksın.

- Doğru kararlar istikbalde doğru neticeler doğurur.

- Çalışanlarınız için mutlu çalışma ortamı yaratmanın yollarını bulun. Mutlu çalışma ortamının sevgiden geçtiğini, çalışanları sevmenin önemini unutmayın.

- Daima ileriyi yani yarınları planlayacaksın. Bugün kafi değildir, veya hiç bir şeydir. m Dürüstlük ve akıl her başarının şartıdır.

- Başarı bir yolculuğun son noktası değil; ancak başlangıcı olabilir.

- Kolay hedefi sıradan insanlar da başarır. Gerçek lider zor olanı başarandır. 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 24.01.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları