EQ'SUZ IQ DÖNEMİ BİTTİ!

Artık iş dünyasında başarılı olabilmek için sadece teknik zeka yeterli değil. Teknik ve mesleki anlamda gösterdiğimiz başarıyı sosyal alanda da göstermemiz şart.

Her şey hızla değişiyor. Teknoloji, insanlar, alışkanlıklarımız ve doğal olarak hayata bakışımız. Tüm bu değişimden elbette hayatımızın büyük kısmını oluşturan iş hayatı da nasibini almakta. 

'DİPLOMA NOTUNA GÖRE BAŞARI ELDE ETMEK MÜMKÜN MÜ?'

Elbette iş yaşamındaki başarılı bir kariyer hepimizin hedefi. Fakat bu kadar üniversite varken yalnızca diploma notuna göre bir başarı elde etmek mümkün mü? Diploma iş yaşamında gerçekten önemli fakat en az diploma kadar kişisel özelliklerin de işin içine girdiğini unutmamak gerekiyor. Mesleğinde kariyer yapmış pek çok başarılı ismin geçmişine baktığımızda diploma notunun pek de önem taşı
madığını görürüz. Çünkü IQ seviyesi yüksek birçok insan okul yaşamında başarılı olurken aynı durum iş yaşantısında farklı sonuçlar verebiliyor.

ENTELEKTÜEL ZEKA (IQ) KADAR ÖNEMLİ

Burada duygusal zeka konusu ön plana çıkıyor. Yaşam boyu mutluluk ve başarı denildiğinde duygusal zeka (EQ) en az entelektüel zeka (IQ) kadar önemli. Duygusal zeka sahibi insanlar kontrollü bir şekilde duygularına hâkim olabilen, doğru iletişim kurabilen, organizasyon ve ikna kabiliyeti yüksek bireyler. Bu zeka türü insanların güçlü ilişkiler kurma, başarılı kariyer ve kişisel hedeflere ulaşmasında önemli rol oynamakta. Duygusal zekanın etkileri iş yaşamında kendisini daha çok hissettirmeye başladığı şu günlerde, artık birçok şirket çalışanını seçerken EQ testi uygulamaya başladı. Bu testler sayesinde kişisel özellikler ve stres altında karar alma yetkinlikleri gibi niteliklerin de ölçülebildiği gözlemleniyor.

Duygusal zeka sahibi insanlar kendi duygularını tanıyan ve onları kontrol edebilen, başkalarının duygularını anlayarak davranışlarını şekillendirebilen, gerektiği zaman samimi gerektiği zaman ise mesafeli durmayı becerebilen, yoğun stres altında olsa bile öfkesini baskılayabilen, iç motivasyonunun yüksek tutup içinde bulunduğu gruba liderlik edebilen kişiler. En az teknik ve mesleki bilgiler kadar önemli olan iş uyumu ve karakter özellikleri eğer doğru şekilde kodlanırsa başarılı bir kariyerin kapıları da sonuna kadar açılabiliyor.

DUYGUSAL ZEKAYI YÜKSELTMENİN YOLLARI

Duygusal zekayı etkin bir şekilde geliştirmek için, duyguları anlamak ve yönetmek gerekiyor. Anne, babalar da rol model olarak çocuklarının duygusal zekalarını yükselterek onları geleceğe hazırlayabilirler.

BUNUN İÇİN;

- Stresten ve olumsuz kişilerden uzak durmak,

-Panik yapmadan, olaylar karşısında daha soğukkanlı durmak

- Sözsüz iletişim ve duygusal bağlantı kurmak

- Kendini doğru ifade etmek, net cümlelerle diyaloğu sürdürmek

- Çatışmaları olumlu ve güven verici davranışlarla çözmek

- Empati yeteneğini geliştirmek;
 
gibi ince ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor. Özetle başarının anahtarı artık karşımıza çıkan ve beraber yol yürüdüğümüz insanları anlayabilmekten, onlarla anlaşabilmekten ve hep beraber başarabilmekten geçiyor. Üstelik yöneticilerin bu işi en iyi şekilde başarabilmeleri ise elzem derecede önemli. Unutmayın, çevrenizdekilerle beraber anlaşarak bir işin üstesinden gelmek onlarla ters düşerek başarabilmekten çok daha basit ve kolay çözüm.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.2.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları