KADIN YÖNETİCİ İLE ÇALIŞAN, Y VE Z KUŞAĞINI KAZANIR

Yönetim kurulu üyesi olduğum Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), ikinci yaşını kutladı. Kadının iş hayatında lider olarak temsilinin artmasının kurum çıktıları ve topluma faydalarını anlatmaya devam edeceğim. Maalesef Türkiye'de işverenlerin %8'inin ve her 100 girişimciden sadece 9'u kadın.

Kadının iş hayatında lider olarak temsilinin artmasının kurum çıktıları ve topluma faydalarını anlatmaya devam edeceğim. Maalesef Türkiye’de işverenlerin %8’inin ve her 100 girişimciden sadece 9’u kadın. Şirketlerin, derneklerin ve sivil toplum kuruluşlarının yönetim kurullarına daha fazla kadın üye alınması için çalışan ve yönetim kurulu üyesi olduğum Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), ikinci yaşını kutladı. Ekonomideki kadın-erkek eşitsizliğini gidermek amacıyla çalışan YKKD, bugüne kadar 100’e kadına mentorluk yaptı. 2012’de bir platform olarak başlayan hareket, Ocak 2017’de dernek statüsü aldı. 3. dönem yönetim kurulu kadın adayları Haziran 2019’da mezun olacak.

Özellikle Y ve Z kuşağının iş hayatına katılmasıyla yöneticilik/liderlik anlayışının ciddi anlamda değiştiğine dikkati çeken YKKD Başkanı Hande Yaşargil, “Yeni kuşak, güçlü ilişkiler kuran, hiyerarşi uygulamayan, esnek ve çalışma arkadaşlarını karar sürecine katan yöneticiler istiyor. Açık fikirli, araştırmayı seven, pratik ve sonuç odaklı insanlardan oluşuyor” şeklinde konuştu. 2025’e kadar toplumsal cinsiyet eşitlik sağlanırsa dünya ekonomisine 12 trilyon dolarlık katkının ortaya çıkacağı öngörülüyor. Aksi olan ülkelerde kayıp %30’lara yükseleceği tahmin ediliyor. Yükseköğretim mezunları içerisinde istihdam yüzdelerinde kayda değer fark söz konusu. Erkekler %78.4’te, kadınlar %61’de.

***

TEMSA İŞ MAKİNALARI’NDA YENİ CMO: ZEYNEP ÖZEN 

Sabancı Holding iştiraki olan Temsa İş Makinaları, Pazarlama Müdürlüğü’ne Zeynep Özen’i getirdi. Temsa İş Makinaları’nın distribütörlüğünü yürüttüğü her biri alanında dünyanın lider markası olan Komatsu, Volvo Trucks, Crown, Dieci ve Terex Finlay markalarının iletişimi ve pazarlama faaliyetlerinden Zeynep Özen sorumlu olacak.

EĞİTİM HAYATI

2003’te Marmara Üniversitesi Almanca İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2006’da aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Fakültesi’nde, Almanca Üretim Yönetimi ve Pazarlama Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Akıcı şekilde İngilizce ve Almanca konuşuyor.

KARİYER YOLCULUĞU

Kariyerine 2004’te Tırsan Treyler’de başladı. 15 yıl otomotiv ve ticari araç sektöründe farklı pozisyonlarında çalıştı. DAF, Kaessbohrer, Talson ve Tırsan markalarından sorumlu pazarlama uzmanı olarak görev aldı. 2007’de başladığı Temsa Motorlu Araçlar bünyesindeki Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticiliği’ni 11 yıl sürdüren Özen, Mitsubishi Motors ve Fuso’nun pazarlama ve iletişim faaliyetlerini yürüttü. 

***

BETEK BOYA’DAN ÇİMSA’YA GÜÇLÜ TRANSFER

Çimsa İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı görevine, 2 Ocak 2019 itibariyle Tuğba Çörtelekoğlu getirildi.

EĞİTİM HAYATI

1997 yılında Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını University of Leeds’te İnsan Kaynakları alanında tamamladı.

KARİYER YOLCULUĞU

SAP Turkey, Doğan Yayın Holding, Arthur Andersen, Betek Boya ve Toyota‘da çalıştı. 2013-18 arasında Betek Boya’da İnsan Kaynakları Direktörü’ydü.

***

MELİHA YARDIM, NN GRUP’UN ROMANYA OFİSİNDE

NN Hayat ve Emeklilik’in İnsan Kaynaklarından Sorumlu Üst Düzey Yöneticisi Meliha Yardım, aynı görev için grubun Romanya ofisine transfer oldu.

EĞİTİM HAYATI

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden 2007 yılında mezun oldu.

KARİYER YOLCULUĞU

2008’de profesyonel kariyerine HSBC Bankası İnsan Kaynakları biriminde başladı. Daha sonra Hay Grup’ta danışman oldu. 2012’de 
NN Hayat ve Emeklilik’e katıldı. NN Grup içerisinde diğer ülkelere kıyasla çok daha küçük bir ekiple çalışmasına rağmen İK’yı profesyonelleştirmede üstün başarı gösterdi. Değişim yönetiminde önemli roller üstlendi ve bazı projelerin hayata geçirilmesine katkıda bulundu. Meliha Yardım’dan boşalan koltuğa da NN Grup Genel Merkezi’nde CIO fonksiyonlarından sorumlu İnsan Kaynakları Üst Düzey Yöneticisi olan Hong-Wha Ling getirildi.

***

QNB FİNANSBANK’TA ÜST DÜZEY ATAMA

QNB Finansbank’ta daha önce, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ve Gelir Yönetimi, Özlük ve Sistemsel Yetki Yönetimi Bölüm Müdürü olarak görev yapan Akıncılar, Ocak 2019 itibariyle bankanın İnsan Kaynakları Direktörlüğünden İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcılığına atandı.

EĞİTİM HAYATI

1973 doğumlu Akıncılar, 1996’da Eskişehir Anadolu/Osmangazi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nden mezun oldu. Kısa süre matematik öğretmenliği deneyimi oldu.

KARİYER YOLCULUĞU

İK alanındaki kariyerine 1998-2003 yılları arasında Pamukbank İnsan Kaynakları Ücret ve Endüstri İlişkilerinden Sorumlu Uzman olarak başladı. Mayıs 2003’te QNB Finansbank ailesine katıldı. İnsan Kaynakları İşe Alım Müdür Yardımcısı, Sistem Geliştirme ve Projeler Müdür Yardımcısı, Organizasyonel Gelişim, Performans, Stratejik Raporlama ve Gelir Yönetimi Birim Yöneticiliği, İnsan Kaynakları Yönetim Sistemleri ve Gelir Yönetimi, Özlük ve Sistemsel Yetki Yönetimi Birim Yöneticiliği görevlerinde bulundu.

***

GLOBAL YILDIZ'A YENİ CEO

Yıldız Holding şirketlerinden pladis, A. Salman Amin’in şirket CEO’luğuna atandığını duyurdu. Amin, görevine resmi olarak şubat ayında başladı. Gıda ve içecek sektörünün önde gelen isimlerinden A. Salman Amin, 30 yılı ve 3 kıtayı aşan, derin uluslararası tecrübesini pladis’e taşıyacak.

KARİYER YOLCULUĞU

SC Johnson & Son’da Global Ticari Birim COO (Operasyondan Sorumlu Başkan)’su olarak, şirketin tüm kategorileri ve pazarlarından sorumluydu. SC Johnson öncesinde, PepsiCo’da CMO (Pazarlamadan Sorumlu Başkan) olarak görev yaptı. PepsiCo Birleşik Krallık ve İrlanda Başkanlığı da dahil, 17 yıl boyunca PepsiCo’da önemli roller üstlendi. Procter&Gamble’nin ABD, Almanya, Suudi Arabistan, İsviçre ekiplerinde de 10 senede çeşitli pozisyonlarda bulundu.

***

MURAT ÜLKER - YILDIZ HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI:

GLOBAL BİR DENEYİMİ PLADİS’E KAZANDIRDIK

A. Salman Amin’in atamasını değerlendiren Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker, “pladis, henüz ikinci yılını geride bıraktı; ancak biz şimdiden global arenada hızla büyüyen bir oyuncu konumuna geldik. A. Salman Amin, hızlı tüketim markalarında şirket dönüşümü ve büyümede küresel bir deneyime sahip. Kendisinin, yüksek hedefleri ve girişimci ruhlu şirketimize katılımından, tecrübe ve becerilerini pladis’e kazandırmış olmaktan memnuniyet duyuyorum” şeklinde konuştu.
 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.2.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları