YENİ TOYOTA SINIFININ TAHTINI SALLAMAYA GELDİ

Türkiye'nin üretim ve ihracat devlerinden Toyota Otomotiv Sanayi, ?Made in Turkey? imzalı 12. nesil Toyota Corolla Sedan'ın üretimine Sakarya'daki fabrikasında başladı. Hibrit versiyona sahip yeni model; Volkswagen logolu Jetta & Passat, Honda Civic, Ford Focus ve Renault Megane'ı sollayıp ?Sınıfının En İyisi? unvanı için en kuvvetli aday?

230 milyon Euro ek yatırımla Yeni Corolla Sedan’ın, Toyota C-HR ile aynı bantta üretimine başlandı. Toyota Otomotiv Sanayi’yi, Türkiye’nin hibrit üssü haline getirecek 12’nci nesil Corolla projesiyle şirketin ülkemize toplam yatırımı 2.08 milyar Euro’ya yükseldi. TNGA (Toyota New Global Architecture) platformu ise Japonya dışında ilk kez ülkemizdeki tesislerde uygulanacak.

İKİ FARKLI MOTOR SEÇENEĞİ

Yeni Toyota Corolla Sedan iki farklı motor alternatifiyle üretilecek. Kendi kendini şarj eden 1.8 litre hacimli hibrit sistem 122 HP güç üretiyor. Bu motor, günlük sürüşün %50’sini ‘Sıfır emisyon’ sürüşle tamamlama imkânı sunuyor. İkinci seçenek olan 1.6 litre hacimli benzinli motor ise yakıt verimliliğiyle performansı aynı potada eritiyor. 132 HP güç üreten motor altı ileri manuel şanzıman dışında isteğe bağlı olarak bir CVT otomatik şanzımanla da donatılabiliyor. Model, markanın en güncel aktif güvenlik sistemi Toyota Safety Sense’ye sahip.

SAKARYA’DAKİ ÖYKÜ, 27 YIL ÖNCE BAŞLADI

Toyota'nın Sakarya'daki öyküsü 1992’de temel atmayla başladı. Kuruluşundan sadece 2 yıl sonra, 1994’te iç pazara yönelik 7’nci nesil Corolla üretildi. 2002’te artan talebe paralel olarak Avrupa ihracatına başlayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2007’ye kadar 8 ve 9’uncu nesil Corolla Sedan ve Station Wagon modelleriyle ihracata öncülük etti.

‘ÜLKEMİZİN İKİNCİ BÜYÜK İHRACATÇISI’

Efsane, kısa bir aradan sonra 2013’te Sakarya’daki yuvasına döndü. Bugün gelinen noktada Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 5 bin kişilik istihdamı ve güçlü yan sanayi ağıyla birlikte Toyota’nın en çok talep edilen otomobilleri olan Corolla ve C-HR modellerini üretiyor. 1994’ten bu yana kümülatif üretim 2.4 milyon adede ulaşırken, bunun 870 bini Corolla oldu. Toyota Türkiye, 2017’de 4.4 milyar dolarla “Türkiye’nin ikinci büyük ihracatçısı” unvanını aldı. 

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI FUAT OKTAY:

TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ’NE GÜVENDİLER

Teknolojinin son imkanlarıyla üretilen Yeni Toyota Corolla Sedan, ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı olsun. Böylece Toyota otomotiv Sanayi Türkiye’deki araçların üçte ikisinden fazlası hibrit versiyonlu oldu. Toyota ile önümüzdeki dönemde daha büyük iş birliği imkânlarına sahip olacağımıza inanıyorum. Modelin geliştirilmesi ve üretimi aşamasında emeği geçen Türk ve japon mühendislere teşekkür ediyorum. Türkiye’nin potansiyellerine güvenip Türkiye’ye yatırım yapan Toyota yönetimine de ayrıca şükranlarımı sunuyorum.

TOYOTA MOTOR AVRUPA BAŞKAN VE CEOSU DR VAN ZYI:

BU MODELLERİMİZ, GLOBAL STRATEJİMİZİN MERKEZİNDE

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin tarihinde önemli bir dönüm noktasını kutluyoruz. 12. nesil Yeni Corolla Sedan'ın seri üretimine başlamanın gururunu duyuyoruz. ilk defa hibrit motor seçeneğiyle üretiliyor ki bu modellerimiz Avrupa ve global stratejimizin tam merkezinde yer alıyor. Toyota C-HR'ın yanı sıra, Corolla Sedan'ın da 2020’ye kadar %50 hibrit satış hedefimize önemli bir katkıda bulunmasını bekliyoruz.

TOYOTA OTOMOTİV SANAYİ TÜRKİYE A.Ş. BAŞKAN VE CEO'SU TOSHIHIKO KUDO:

TOYOTA’NIN AVRUPA’DAKİ EN ÜRETKEN FABRİKASI

Türkiye’deki ilk model olan 7’nci nesil Corolla’yı 1994’te üretirken duyduğumuz heyecan ve coşkuyu yine yaşadık. Bu yatırım, Toyota’nın Türkiye’ye güveni yansıtıyor. Hibrit teknolojisi ve TnGA altyapısında C-HR ile elde etmiş olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimi yeni Corolla'ya da başarıyla aktardık. Toyota otomotiv Sanayi Türkiye olarak Toyota'nın Avrupa'daki şirketleri arasında en yüksek üretim hacmine sahibiz. Yıllık kapasitemizin neredeyse tamamı olan 280 bin adedi kullanarak ve %90'ını 150 farklı ülkeye ihraç ederek Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlıyoruz.

SAKARYA’DAKİ TÖRENLE HATTAN ÇIKTI

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Sakarya’daki fabrikasında, 12. nesil Toyota Corolla Sedan için gerçekleştirilen hattan çıkış töreni; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla gerçekleşti. Oktay, yeni Toyota Corolla Sedan’ın direksiyonuna da geçti. 

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.02.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları