GİRİŞİMCİLİKTE ÖNCE KADIN

Üç yıl önce hayata geçirilen "Girişimcilikte Önce Kadın" projesinde bir kez daha yarışma heyecanı yaşanıyor. Girişimcilik ve teknoloji eğitimleri alarak el emeğini kazanca dönüştüren başarılı kadınlara, hayâllerini gerçekleştirebilmeleri için 43 bin 500 TL'lik cansuyu sermayesi sağlanacak. Böylece son 3 senedeki total rakam, 120 bin TL'yi bulacak.

SON KATILIM TARİHİ VE KOŞULLARI NE?
Kadınların ekonomik hayata katılımlarını ve girişimcilik kapasitelerini artırma hedefiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi kapsamındaki yarışmaya, oncekadin.gov.tr adresinden 30 Mart’a kadar başvuru yapılabilecek. Türkiye’deki T.C. vatandaşı, yasal kalış imkânına sahip yabancı, uluslararası koruma başvuru sahibi veya statü sahibi kişiler ya da geçici koruma altında bulunan, Halk Eğitimi Merkezleri’nde ve Olgunlaşma Enstitüleri’nde el sanatları kurslarından birine daha önce ya da şu anda kayıtlı olan ve Kasım 2018-Mart 2019 tarihleri arasında “Girişimcilikte Önce Kadın” mobil uygulaması üzerinden ya da daha önce açılan sınıflarda girişimcilik ve teknoloji eğitimini tamamlayan kadın kursiyerler katılabilecek. 

NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?
Proje katılımcıları, sayısal verilerle değerlendirilecek ve en yüksek puanı alan ilk 5 kadın ödüllendirilecek. Ek olarak bu yıl ilk kez ürünlerin niteliklerine ve farklı şekilde yeniden ele alınmasına bakılarak en yenilikçi ürünü tasarlayan proje katılımcısına “Üründe İnovasyon” ödülü verilecek. Mayıstaki törende, birinciye 15 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye 7 bin 500 TL verilecek. İki kişiye 3’er bin TL değerinde “Jüri Özel Ödülü” sunulacak.

MOBİL UYGULAMAYA YOĞUN İLGİ
“Girişimcilikte Önce Kadın” mobil uygulaması, Kasım 2018’den bu yana yaklaşık 20 bin indirme rakamına ulaştı. Kadınlar bunun üzerinden girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini, Halk Eğitimi Merkezleri’nden de mesleki eğitimlerini alarak proje katılımcısı olabiliyor ve yarışmaya başvurma hakkı kazanıyor. Kursiyerler ayrıca, ürettikleri ürünleri dijital mağazaya yükleyebiliyor ve profil sayfası üzerinden takip edebiliyor. 9 bin civarında kadın da online eğitimini tamamladı.

26 BİNDEN FAZLA KADINA ULAŞILDI
“Girişimcilikte Önce Kadın” projesiyle 2 yılda, 20 ilde 26 binden fazla kadına Halk Eğitimi Merkezleri’nde teknoloji ve girişimcilik üzerine eğitimler verildi. Yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratıldı. oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağazada 35 bin ilan verildi, 210 bin TL’lik satış yapıldı.

KADINLAR ARTIK VERGİ ÖDEMEYECEK!
17 Ocak 2019 tarihinde kadınlarımız vergi muafiyetine kavuştu. Yasa, Sayın Cumhurbaşkanı’nın imzası ve Resmî Gazete’de ilanı ile yürürlüğe girecek. Girişimci kadınlar artık evde imal ettikleri ürünleri işyeri açmadan, vergi levhası olmadan internet üzerinden satabilecek. Yıl içindeki satış tutarı, yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna tutulacak. Böylece yaklaşık 30 bin lira tutarında gelir elde etme imkânına kavuşulacak.

***

Hasan Süel - Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı:
HEDEF, İSTİHDAM OLUŞTURAN GÜÇLÜ KADINLAR

‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesini 3 yıl önce Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Türkiye Bilişim Vakfı ile birlikte hayata geçirdik. İşini kuran, hatta istihdam oluşturan güçlü kadınlar yetiştirmeyi hedefledik. Bugün yaklaşık 43 milyon TL’lik ekonomik değer yaratmanın gururunu yaşıyoruz. 

Kadınların ekonomiye katılımı “güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum” demek. Kadınların girişimciliğe özendirilmesini, kadın işgücünün girişimci olarak ekonomide yerini almasını önemli buluyoruz. Yarışmamıza katılan kadın kursiyerlerin ise girişimcilik potansiyelini ortaya çıkarmayı ve gelecek planlarına destek vermeyi amaçlıyoruz.

Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz

Yazarın 1.3.2019 00:00:00. Tarihinden Önceki Yazıları