LİDERLERDEN 'GENÇ' TAVSİYELER

İş dünyasının liderleri, zirveye çıkmanın ipuçlarını ve deneyimlerini gençlerle paylaştı. Başarı için sahip olunması gereken özellikleri sıralayan duayenler, yaratıcılık kadar anlamlı ve ülkeye yararlı işler yapmanın ayrıcalığına dikkati çekti. Tanınmış iş insanları; bu sayede topluma, insanlığa değer katmanın ve sürdürülebilir yaşama katkı sağlamanın önemini vurguladı.

İş dünyasının liderleri, zirveye çıkmanın ipuçlarını ve deneyimlerini gençlerle paylaştı. Başarı için sahip olunması gereken özellikleri sıralayan duayenler, yaratıcılık kadar anlamlı ve ülkeye yararlı işler yapmanın ayrıcalığına dikkati çekti. Tanınmış iş insanları; bu sayede topluma, insanlığa değer katmanın ve sürdürülebilir yaşama katkı sağlamanın önemini vurguladı. 

HÜSNÜ ÖZYEĞİN - FİBA HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
GELECEK, ETKİN İŞBİRLİĞİ YAPANLARIN OLACAK

Gelecek, iyi, doğru ve etkin işbirliği yapanların olacak. Genç-yaşlı, kadın-erkek, yerli-yabancı, herkes kendi becerisini, yeteneğini, bilgisini katarsa en karmaşık sorunların bile üstesinden gelebileceğimize inanıyorum.

GÜLER SABANCI - SABANCI HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
UMUT KAYNAĞI OLABİLMEYİ ÖĞRENMEK ÖNEMLİ

Genç yeteneklerimizin mutlu ve verimli iş hayatlarının olmasını hepimizin meselesi olarak görüyoruz. Geleceğin liderleri için kariyerlerinde başarılı olmak kadar, doğru insanlardan oluşan bir sosyal çevre de ehemmiyetli. İş birliği ortamı içinde taze bir bakış açısıyla konulara çözüm bulmak, bunun için sorumluluk almak ve bu sayede mutlu olmayı, mutlu etmeyi, çevrelerine de umut kaynağı olabilmeyi öğrenmek de önemli. 

NİHAT ÖZDEMİR - LİMAK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
SOSYAL YÖNLERİNİ GELİŞTİREN, BAŞARILI OLUR

Hep başarmaya ve en iyisine kilitlenin. Ben, üzerime aldığım bir işi zamanından önce, istenilenden daha iyi kalitede bitirmeye odaklanırım. Hayatınızı gerçekten iyi planlarsanız her şeye vakit ayırabilirsiniz. Ben her sabah erken kalkar, 1 saat yürüyüş veya spor yaparım. Bu esnada düşünür ve günü planlarım. Gençler sosyal yönlerini geliştirebilirlerse başarılı olurlar.

ZEYNEP BODUR OKYAY - KALE GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI
HAYATTA MUTLAKA İZ BIRAKIN

İnsan hayatta mutlaka iz bırakmalı. Daha da önemlisi, bunu kendimizden sonraki nesillere aktarabilmeliyiz.  Bir idealin peşinde koşmak, mücadele etmek, daha iyiyi aramak, eskinin esiri olmamak, bizi biz yapan değerlere sahip çıkarak geleceğe odaklanmak, ülkeye hizmet etmek, yeni bir yere taşımak maddiyatın önünde geliyor. Belli değerler olmalı ve bunlar her zaman kısa vadeli çıkarların üstünde yer almalı. Herkesin sorumluluk bilinci ve iddiası olmalı.

ABDULLAH KİĞILI - KİĞILI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
SİHİRLİ ÜÇ KELİMEYİ MUTLAKA KULLANIN

Günlük yaşantınızın içinde üç tane sihirli kelime var. İnsan sabah “Günaydın” demesini bilmeli. Bu söylerken de gülümsemeli. Ben şirketime geldiğimde bunu yapıyorum. Münasebetlerinizde “Lütfen” kelimesini çok kullanın. Ve en son “Teşekkür ederim” demesini bilin. Bu üç kelimeyi muhakkak çokça kullanın. Hayat ve iletişim diyalogda…

ALİ SABANCI - PEGASUS HAVAYOLLARI YÖNETİM KURULU BAŞKANI
DOĞRUYA, DENEYİP YANILARAK ULAŞIN

Hayatınızın belli bir döneminde mutlaka ABD'de okuma ya da çalışmada tecrübe yaşayın. Deneyip yanılın ve bu şekilde doğruya ulaşın. Sektör ayrımı yapmaksızın kodlama öğrenirdim. Pazarlama bilgisi her alanda çok ama çok önemli. Her gün ilginiz olmayan bir konuda bir süre okuma yapın ve networkünüzü sağlam tutun.

CANSEN BAŞARAN SYMES - ALLİANZ SİGORTA & ALLİANZ HAYAT VE EMEKLİLİK YÖNETİM KURULU BAŞKANI
KARARLARINIZI KENDİNİZ VERİN

Seçimlerini yapar, istekleri konusunda kendilerine yeterince güvenirlerse, toplumsal baskıların üzerlerinde yaratacağı negatif etkileri engellerler. Gençler hayallerine sınır koymadan, “Geleceğin mesleği ne olabilir?” diye düşünmeli ve kararlarını bu yönde şekillendirmeli. Farklı konularda da araştırma yapmalı ve farklı sosyal ortamlarda bulunmalılar. İlgi alanları ne kadar geniş olursa, kişisel gelişimleri de o kadar zenginleşir.

MEHMET GÖÇMEN - SABANCI HOLDİNG CEO’SU
SÖYLENENLERİ DİKKATE ALIN; AMA YOLUNUZU KENDİNİZ ÇİZİN

Özellikle 30 yıldan fazladır çok değişmeyen sektörlere dikkat edin. Oralardaki dinamiklerin değişmek üzere olması o alanların başarı potansiyellerini de yükseltiyor. Teknoloji, temel şekillendirici unsur olmaya devam edecek. Gençlere planlarını yaparken ailelerinin ve çevrelerindekilerin söylediklerini dikkate almalarını; ama kendi yollarını kendileri çizmelerini öneririm. Sürekli dikiz aynasına bakarak değil, geçmişteki tecrübelerden ders alıp, öngörüyle hedefleri şekillendirmeliler ve kendi geleceklerini yaratmalılar. 

İZZET GARİH - ALARKO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI
TAKLİT ETMEK YERİNE İLHAM ALIN

Kendinizi başarılı olduğunuz alanlarda keşfetmek konusunda yardımcı olacak geri bildirimlere açık olun. Ailemden ileride akıl danışabilmem için üç alandan insanla tanıştırmalarını isterdim; tıp, hukuk ve muhasebe. Taklit etmek yerine ilham almak üzerine kurulu bir bakış açısına sahip olun. Bu da kendinize has güzel özelliklerinizin ortaya çıkmasını sağlayacak. Milletçe hızla yükselme kararlılığında olan ülkemize geliştireceğiniz projelerle katma değerler sağlamak en büyük hedefiniz olsun. Türkiyemizin büyük değerine ve önemine her zaman sahip çıkın.

TANSU YEĞEN - UİPATH TÜRKİYE GENEL MÜDÜRÜ
DÜZENLİ OLARAK BEYİN ANTRENMANI YAPIN

Düzenli olarak beyin antrenmanı yapın. Mümkün olduğunca gezin, farklı kültürleri görün, değişik insanları tanıyın, tecrübeleri bu şekilde edinin. İletişim becerisi ve özellikle hitabet yeteneği, iş hayatında çok önemli. Zihinleri üretim konusunda çalıştırın, işiniz her ne olursa olsun ona yönelik “Yeni ne üretebilirim?” diye düşünün. Network çok önemli. Arkadaşlık ve dostluğu asla kaybetmeyin. Çalıştıkça işinizi düzgün yaptıkça başarı da otomatikman gelir.

SEYFETTİN BAYRAM - BAYRAM MEDYA YAYIN GRUBU CEO'SU & BUSINESS LIFE GENEL YAYIN YÖNETMENİ
BAŞARININ ANAHTARI, ELEŞTİRİNİN DETAYINDA GİZLİ

Eleştiriler açık arama değil, eksiği ekleme imkânını gösterme şeklinde olmalı. Sadece içindeki mesaja odaklanın. Unutulmamalı ki, başarının anahtarı, detayda gizli. İyimserlik riskleri göz ardı edebilir, pozitif bakış ise tabloyu net gösterir ve ekip ruhunu besler. Duayenlerin sahip olduğu; ama kullanmayı bilmediği her bilgi ise kendisine yük, çevresindekilere maliyettir. Bunu mutlaka aktarmanın yollarını bulmalıdır. Çözüm yolları aranmalı. Hayalsiz ve fikirsiz her çözüm de geçici tedaviden ibarettir. 

HAMDİ ULUKAYA - CHOBANİ CEO’SU
SADECE KÂRA DEĞİL, İNSANA DA ODAKLANIN

Erzincan’ın küçük bir köyünde dünyaya gelen Hamdi Ulukaya’nın ailesi süt üreticisiydi. Cebinde az bir miktar parayla ABD’ye geldi, kardeşiyle birlikte beyaz peynir üreten bir şirketle para kazanmaya başladı. 2007’de Chobani’yi kurdu. 5 yılda 1 milyar dolar ciroya ulaşan Chobani, ABD’nin en hızlı büyüyen gıda firması oldu. Sadece kâra değil, insana odaklanıyor. Dünyayı daha güzel bir yer kılma çabasının, her modern şirketin temelini oluşturması gerektiğine inanıyor. “Bir yerde adaletsizlik gördük mü sesimizi çıkarmalıyız” diyor. 

MUSTAFA KÜÇÜK - LC WAİKİKİ CEO'SU
HEM ÇALIŞIP HEM OKUYUN

Ne öğrendiysem iktisattan öğrendim. En iyi yaptığım şey gece okumak, gündüz çalışmaktı. Bugün kendi çocuklarıma da onu tavsiye ediyorum: Hem çalışıp hem okuyun. Peki! Yöneticilik ve liderlik arasındaki fark nedir? Yönetici insanın zihnine hitap eder, belirli bir kuralı ve sistemi vardır. Liderlik, insanların gönlüne hitap etmektir. Bir lider bir insanın gönlüne inmiyorsa, temas etmiyorsa değişim olmuyor. Söylediği şeyi de önce kendi gönlüne indirmeli. Çünkü gönül, gönülle haberleşir.


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz