BİR FOTOĞRAF MASALI: VAN

Yaz aylarının sıcaklarından kaçan fotoğraf tutkunları, Türkiye'nin doğusundaki güzellikleri keşfediyor. Tarihi ve kendine has kültürel dokusuyla görenleri hayran bırakan Van ve çevresi, video da dahil, arşivini zenginleştirmek isteyen gezgin fotoğrafçıları bekliyor. Mistik bir keşfe çıkan maceraperestler, gördükleri güzellikler karşısında bölgeyi en kısa sürede tekrar rotalarına eklemek isteyecek...

Urartulara başkentlik yapan Van; Akdamar Adası ve kilisesi, Hoşap Kalesi ve Halime Hatun Türbesi’yle tarihin derinliklerine çağırıyor. Van Gölü, Başkale Peribacaları, Bend-i Mahi Çayı, onun üzerindeki Muradiye Şelalesi ve Bend-i Mahi Köprüsü  gibi doğa zenginliklerini de gözler önüne seriyor.

HARİKA BİR ROTA ÖNERİSİ
Yaz aylarıyla birlikte fotoğrafseverlerin gezi rotalarının yönü de daha serin bölgelere dönüyor. Türkiye’nin tarihi ve turistik şehirlerinden Van, sıcak ve nemli havalardan bunalan fotoğraf tutkunlarını bekliyor. Sahip olduğu doğal güzellikleri, kültürel birikimi, adeta görsel bir şölen sunan sofraları ve daha birçok güzelliği ile Van amatörden profesyonele dek fotoğrafa gönül veren maceraperestler için harika bir rota önerisi.

HER KÖŞESİYLE İNSANI BÜYÜLÜYOR
Her köşesiyle insanı büyüleyen Van’da, fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Fotoğraf tutkunlarının yanlarına doğal ışık ortamında şelale ve çay gibi yüksek hızda akan su kütlelerini çekerken odaklanma hızı yüksek bir fotoğraf makinesi bulundurmaları öneriliyor. 

VAN KALESİ’NDEN GÜN BATIMININ TÜM RENKLERİNİ YAKALAYIN
Van’a kadar gidilmişken Van Kalesi’ni görmeden olmaz diyenleri de muhteşem bir keyif bekliyor. Gün batımını fotoğraflamaktan vazgeçemeyenlerin burada enstantaneyi iyi ayarlamaları gerekiyor. Güneş tahmin edilenden daha hızlı bir şekilde battığı için gökyüzündeki değişen renkleri yakalayabilmek, yüksek hızda ve düşük ışıkta yüksek kalitede kareler sunan bir fotoğraf makinesinin uzmanlık alanına giriyor. Ayrıca çekimler sırasında Van Kalesi’nin yüksek hızdaki rüzgârına da karşı koymak ve makinenin titreşimini mümkün olduğunca azaltmak da büyük önem taşıyor. 

URARTULAR’DAN GÜNÜMÜZE ÖNEMLİ BİR MİRAS
Zamanında, Anadolu medeniyetlerinin en önemlileri arasında yer alan Urartu krallığının ilk kalesi, tüm heybetiyle yine Van’ı ziyaret edenleri bekliyor. II. Sarduri tarafından M.Ö. 764- 734 tarihlerinde yaptırılan Çavuştepe Kalesi, Sardur'un şehri anlamına gelen "Sardurihinili" olarak adlandırılıyor. Üzerindeki çivi yazılarıyla dikkat çekici fotoğraf lokasyonları arasında yer alan kale, kendisi kadar engin ve görkemli bir araziye bakıyor. 

SONRAKİ DURAK, HOŞAP KALESİ OLABİLİR
Bir sonraki durak ise yapısıyla Orta Çağ kalelerini andıran Hoşap Kalesi olabilir. Konumu itibariyle yüksek bir noktada kalan bu kalenin geçmişi Urartular’a kadar uzanıyor. Mahmudi Süleyman Bey tarafından 1643’te yaptırılan bu kale, Osmanlı Devleti’ne miras kalan önemli tarihi yapılar arasında.

ÜNLERİ, TÜM DÜNYAYA YAYILAN VAN KEDİLERİ
Ünleri tüm dünyaya yayılan ve farklı göz renkleriyle dikkat çeken Van kedilerinin bulunduğu Van Kedi Evi, çömlek atölyesi eğlenceli kareler yakalamak isteyenleri bekliyor. Muazzam çeşitliliğiyle kafaları karıştıran ve tadına doyum olmayan Van kahvaltısı ise gezi boyunca fotoğraf sevdalılarına herkesi kıskandıracak ve iştah açan kareler sunuyor. 

AKDAMAR KALESİ’NDE ZAMANDA YOLCULUK
Son yıllarda Van’ı gezi rotasına ekleyenlerin popüler noktalarından bir diğeri de Akdamar Adası ve buradaki Akdamar Kilisesi… Ufak bir tekne yolculuğuyla ulaşılan adada yer alan kilise, Vaspurakan Kralı I. Gagik tarafından 915-921 yılları arasında Keşiş Manuel'e yaptırılmış. Üzerindeki figürlerle fotoğraf tutkunlarında görsel bir şölen yaşatan bu kilisede, İncil ve Tevrat’tan alınan bazı sahneler aktarılıyor.

GELMİŞKEN İSHAK PAŞA SARAYI’NI VE AĞRI DAĞI’NI DA GÖRÜN
Van gezi turlarında fotoğrafseverlerin uğrak yerleri arasında Doğubayazıt da yer alıyor. Heybeti ve güzelliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Türkiye’nin en büyük dağı Ağrı, hem gezginleri hem de fotoğrafa gönül verenleri kucaklıyor. Yine bu bölgeye yakınlığıyla bilinen İshak Paşa Sarayı da mutlaka ziyaret edilmesi gereken lokasyonların başında geliyor. 

Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı mimarisinin seçkin ve ünlü eserlerinden biri olan ve yapımı 100 yıl süren İshak Paşa Sarayı, etrafındaki kuş bakışı manzarası ve ince mimari detaylarıyla fotoğraf kareleri için bol kadraj alternatifleri sunuyor. Osmanlı, Selçuklu ve Fars mimari tarzlarından esintiler içeren bu kadim saray, yolu buralara düşen her fotoğrafçının arşivinde bulunmasını isteyeceği bir eser olarak öne çıkıyor.


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz