PICASSO'NUN SALONUNDA 'YOKTUNUZ'!

Dünyaca ünlü ressam Ahmet Güneştekin'in, Viyana'daki ilk kişisel sergisi 'YOKTUNUZ', 3 Ağustos 2019 tarihinde açılacak. Ev sahipliğini üstlenen Bank Austria Kunstforum; İspanyol ressam ve heykeltıraş Pablo Picasso da aralarında bulunduğu pek çok ünlü ismin eserlerini sanatseverlerle buluşturan bir müze...

Serginin merkezinde Ahmet Güneştekin’in yaşadığı coğrafyanın belleğine yerleşmiş yıkımları ve yüzleşmesini yaşamamış bir yakın geçmişi ortaya koyduğu “Yoktunuz” adlı enstalasyonu yer alacak. Ayrıca, renklerin yerleşimi, üç boyutlu iz düşümler, optik bileşenlerin kullanımı, görüntünün çakıştırılması ve katmanlı kurgunun ortaya çıkışına dayanan bir anlayışla mitosları subjektif biçimler olarak çalıştığı işleri de sergilenecek.

‘MİTOS’LAR, UYDURULMUŞ HİKÂYELER DEĞİLDİR
Güneştekin’in, sergi mekanındaki enstalasyonun izleri ile onu çevreleyen işlerin renk topografyası arasında kurgulamak istediği gerilim, mitosların geçmişle birlikte şimdiki zamanın da bir görünümü olduğunu söylemesinin aracı olarak beliriyor. Ona göre; ‘mitos’lar uydurulmuş hikâyeler değildir, olayların fantastik yansımasıdır. Şahsi, subjektif bir kavrayışın sonucu, bilincin mantığı ve diyalektik bir zorunluktur. Sanatçının sergideki işleri, mitosların ve modern algılama biçimlerinin bir sentez içinde olduğunun fark edilmesini sağlamaya yöneliktir.

ULUSLARARASI İŞ BİRLİKLERİYLE GERÇEKLEŞİYOR
Sergi, DAAX Corporation’ın desteğiyle ve Berlin’de bulunan Galeri Michael Schultz iş birliğiyle gerçekleşiyor. Sanatı yaşatan mimari eserler yaratma misyonuyla projeler üreten DAAX Corporation, Irak asıllı İngiliz vatandaşı ünlü mimar Zaha Hadid’in konsept tasarımını yaptığı Bakü’deki Haydar Aliyev Kültür Merkezi projesiyle 2011 yılında Wallpaper Dergisi’nden dizayn ödülü almıştı.

TANINMIŞ VE KABUL EDİLMİŞ BİR MÜZE...
Londra Kraliyet Akademisi dahil olmak üzere Stedelijk Müzesi ve Guggenheim Müzesi gibi önde gelen sanat kurumlarının sergi ortağı olan Bank Austria Kunstforum ise Avusturya’nın uluslararası düzeyde tanınmış ve kabul edilmiş sanat müzelerinden biri. Çağdaş sanatta yeni akımların oluşmasında belirleyici bir rol üstlenen müze, bugüne kadar klasik, modern ve avangart sanatın öncülerinin uluslararası sergilerine ev sahipliği yaptı.

Kuruluşundan itibaren Schiele, Kokoschka, Turner, Van Gogh, Cezanne, Picasso, Miro, Malevich, Schwitters, Kandinsky, Lempicka, Chagall ve Lichtenstein’ın da aralarında bulunduğu pek çok ismin eserlerini sergileyen Bank Austria Kunstforum, 2000’den itibaren çağdaş sanatçıların işlerine ev sahipliği yapmaya başladı.

BAKÜ, MOSKOVA, TİFLİS AÇILIMI
Ahmet Güneştekin’in farklı disiplinlerdeki işlerinin bir bölümü; önümüzdeki dönemde Bakü, Moskova ve Tiflis’te açılacak kişisel sergilerinde de yer alacak. 26 Eylül’de Bakü’de Heydar Aliyev Merkezi’nde, 2020’de Moskova Çağdaş Sanat Müzesi’nde ve Tiflis’te Zurab Tsereteli Modern Sanat Müzesi’nde izleyiciyle buluşacak.

AHMET GÜNEŞTEKİN KİMDİR?
1966‘da, Batman‘da  dünyaya gelen Ahmet Güneştekin; kendi kendi eğitmiş bir sanatçı. Türkiye’nin uluslararası başarıya sahip isimlerinden biri. Güneştekin’in sanatı, başta Anadolu, Mezopotamya ve Osmanlı kültürleri olmak üzere halk öyküleri, mitolojiler ve efsanelerle besleniyor.  Kaligrafiden dokumaya farklı teknikleri de kullanan, detaylara ve geometriye büyük önem veren Güneştekin, aynı zamanda Türkiye’de sanata yoğunlaşan ilk belgesel olan TRT’deki ‘Güneşin İzinde‘nin de yapımcısı. 2013’ten beri, Londra ve New York’ta bulunan Marlborough Gallery tarafından temsil edilen ve bu sayede dünyanın birçok sanat başkentinde sergilenme fırsatı bulan sanatçı, Contemporary Istanbul 2018’deki ‘Ölümsüzlük Odası’ yerleştirmesiyle uzun süre gündemde kaldı.


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz