LİDERLERİN ODAĞINDA NELER VAR?

2020, tüm dünyayı olumsuz etkileyen yeni tip koronavirüs nedeniyle çok zor bir yıl oldu. Her şeye karşın birçok şirket, faaliyetlerini devam ettirebilmek için yoğun çaba harcadı. Farklı alanlara girme yolunda ise yatırımlarına hız kesmeden devam etti. Şimdi de 2021'e yönelik yeni planlar hazırlandı ve hedefler belirlendi. Bu güç dönemde "Liderlik" kavramının da ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlandı. Cesur ve çevik liderler, CovId-19 salgınında kurumlarını ayakta tutmasını bildi. Radikal kararlarıyla da yeni ekonomik düzenin taşlarını döşedi. Peki! Türk iş dünyasının değerli isimlerinin 2021 ajandalarında, yatırım planları da dahil, öne çıkan başlıklar neler? En çok hangi konulara odaklanacaklar? Salgının kısıtladığı "sahada olmak", "insana dokunmak" ve "bire bir ilişkiler" ihtiyacına dair eksiği kapatmak için neler yaptıklarını ve "Uzaktan Yönetim" formüllerini de öğrendik...


Kale Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su ZEYNEP BODUR OKYAY:
En önemli gündemimiz yurt dışı gelirlerimizi artırmak
Bu dönemde dijitalleşmenin yarattığı fırsatları doğru okuyanların, beklenmedik krizler karşısında direnci ve kârlılığı koruduğunu görüyoruz. Biz de uzun vadeli hedeflerimiz doğrultusunda hız verdiğimiz dijitalleşme yatırımlarımız ile çağın ihtiyaç duyduğu yetkinliklerde artış sağlamayı ve bu yetkinlikleri grup genelinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz.

En önemli gündem maddemiz, iş hacmimizi artıracağımız çözümler geliştirerek, özellikle yurt dışı gelirlerimizde artış sağlamak. Şirketlerimizin yapacağı üretim yatırımları ile yurt dışında müşterilerimize daha da yakınlaşmayı ve gelirlerimizi hızlı şekilde artırmayı öngörüyoruz. 

İNOVASYON...
İnovasyon süreçlerimizi yaygınlaştırarak, temassız ekonomiye yönelik ürün ve hizmetlerimizin, iş yapma şekillerimizi daha ileriye taşıyacak yaklaşımların geliştirilmesi de öne çıkıyor. “Küresel Amaçlar” ile paralel şekilde, sürdürülebilirlik hedeflerimizi iş planlarımızla entegre ederek grup faaliyetlerimizin ekonomik, sosyal ve çevresel konuları dikkate alacak şekilde yönlendirilmesine büyük önem veriyoruz. 

GENÇLERİ DİNLERİM
Pandemi, çalışanlarımızla, arkadaşlarımızla bağ kurmayı güçleştirdi. “Kesintiye uğrayan bu bağı nasıl yeniden kurarız?” diye düşündük. Ve iletişimi hiç kesmedik. Hem kulağım, gözüm hep onlardaydı hem de sürekli bilgilendirme yaptık. Kaygıyı azaltmanın en iyi yollarından biri bilgilenmek kadar, insanlık hallerini paylaşmak. Benim çalışanlarla bir araya gelip onları dinlediğim periyodik CEO kahvaltıları var. Bu toplantıları online platforma taşıdık. Bu buluşmalar, bir nevi kuşaklararası buluşma gibi oluyor. Gençlerin bakış açısını duymak, onların dertlerini, çözüm önerilerini dinlemek, birbirimizden öğrenmek ve beslenmek her zaman çok önemliydi, pandemi döneminde daha bir anlam kazandı. Birlikte olma duygumuzu, dijitalde de olsa yaşamaya gayret ettik ve sanırım başardık da…

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı DAVUT DOĞAN:

Hedefimiz, toplamda 550 mağazaya ulaşmak 2021 ajandamızda en önemli 5 konu başlığımız var. Bunları sıralamak gerekirse…
- BioTrend Enerji’nin halka arzı.
- İnşaat alanında Afrika’da yeni projelere imza atmak.
- Afric Senegal Furniture Sa şirketimizin kuracağı yeni markasıyla Batı Afrika ve deniz aşırı ülkelere ihracat.
- Yatak markamız Lova’nın lansmanı.
- Mobilya grubu markalarımızın yurt içi ve yurt dışında toplam 134 yeni satış  noktası ile toplamda 550 mağaza sayısına ulaşmak.

DİJİTAL TOPLANTILAR KALICI HALE GELDİ
Dijital dünyanın bize tanıdığı bütün avantajlardan faydalanıyoruz. Uzaktan toplantılar artık hayatımızın bir parçası. Elbette birebir ilişki önemli; ama şartlar gereği bu ilişkilerin hepsini dijital olanaklardan yararlanarak yapıyoruz. Daha fazla görüntülü mesajlar sirküle ediyoruz, iç iletişimi de yine görüntülü toplantılar üzerinden yürütüyoruz. Bu durumun zaman kazandırıcı bir özelliği de var. Konuların daha odaklı işlendiği, ilginin dağılmadığı dijital toplantıların hayatımızda kalıcı hale geldiğini söyleyebiliriz.

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı SÜLEYMAN ORAKÇIOĞLU:
Yeni dünya düzeninin en güçlü oyuncularından biri olacağız
Orka Holding olarak, 35’inci kuruluş yıl dönümümüzü kutlayacağımız 2021’e, yeni dünya düzeninin en güçlü oyuncularından biri olacak şekilde hazırız. Her ay farklı bir etkinlik ile müşterilerimize güzel sürprizler hazırladık. Türkiye’nin üretimine, ihracatına ve istihdamına olan güçlü katkımız, 2021’de de devam edecek.

Pandemiyle beraber, tüm dünya için yeni bir dönem başladı. İnsan sağlığını yaşamın merkezine yerleştiren Covid-19 ile ülke ekonomilerindeki hazır giyim sektörü dahil, tüm aktörlerin mevcut ve gelecek planlarına “sürdürülebilirlik” kavramı tamamen yerleşti. 
 
SÜRDÜRÜLEBİLİR KUMAŞLAR….
Sürdürülebilir üretim yöntemleri ile ekosisteme saygılı doğa dostu ürünlerimiz, 2020-2021 Sonbahar/Kış koleksiyonumuza girdi. Pet şişelerin iplik haline getirilmesiyle dokunan kumaşların yer verildiği takım elbise ve ceketlerimizi ilk defa müşterilerimizle buluşturduk. Gelecek sezonlarda da toplam üretimin yüzde 20 ila 25’i, sürdürülebilir kumaşlardan oluşacak. Amacımız, 2025’e kadar koleksiyonumuzun %80’inin bu şekilde olması. Giresun’daki iki fabrikamızda daha az kaynak tüketimine ve karbon salınımını düşürmeye özen gösteriyoruz. 2021’de de kalite ve inovasyon odaklı tasarımlar sunmaya, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmaya ve sürdürülebilir geleceğe güçlü bir şekilde hizmet sunmaya devam edeceğiz.
 
DİJİTAL DÖNÜŞÜME AYAK UYDURDUK
Dünyanın 80’i aşkın ülkesinde, 431 mağazaya sahip olan bir grup olarak; yurt içi ve yurt dışında yatırımlarımızda hız kesmiyoruz. Covid-19 ile birlikte daha da hızlanan dijital dönüşüme her anlamda ayak uydurduk. Diğer yandan, pandemi öncesinde satışlarımızdan %8 pay alan online satışlar, salgın sürecinde sürekli artan bir grafik izledi. Hedeflerimizin de üzerine çıktı ve 2020 sonunda toplam perakende cirosu içinde, online ciromuzun payı, %25’lere yükseldi. Bu rakamın, 2021’de %35 olabileceğini öngörüyoruz.

Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı & İstanbul Ayvansaray Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı NİHAT KIRMIZI:
Yeni tehditlerin önlemlerini alacağız

Önümüzdeki süreçte en çok odaklanacağımız konuları şöyle özetleyebiliriz:
- İş gücünün dijitalleşmesi.
- Lojistik ve bilgi akışının hızlanması.
- Nakit akışı ve faaliyetlerin yönetimi.
- Dijitalleşen iş hayatında ortaya çıkan yeni tehditlerin önlemlerinin alınması.

“UZAKTAN ÇALIŞMA; AMA YAKIN İLETİŞİM” SLOGANI
Pandemiyle birlikte video konferans gibi seçenekler, iç ve dış iletişimde normal hayatımızın bir parçası haline geldi. Doğa Sigorta olarak, her zaman olduğu gibi çalışanlarımız, acentelerimiz ve müşterilerimizle iletişimin önemini bilerek daha fazla irtibatta olmaya özen gösterdik ve bunun olumlu yansımalarını gördük. Uzaktan çalışma; ama yakın iletişimi kendimize slogan edindik. Her daim acentelerimizin yanında olduğumuzu, pandemi sürecinin başlangıcında hazırladığımız destek paketi ile gösterdik, 2021’de de hem kazançlarını hem de nakit akışlarını artırarak yanlarında olduğumuzu göstereceğiz.

Kiğılı Yönetim Kurulu Başkanı ABDULLAH KİĞILI:
Yurt dışı yatırımlarımıza 2021’de de devam edeceğiz

2021’in daha iyi geçeceğine inanıyorum. Aşının bulunması, piyasaları rahatlatacak diye düşünüyorum. Aşıyla birlikte kaldığımız yerden tekrar devam edeceğiz ki, bütün planlamamızı bu doğrultuda yapıyoruz. Yurt içinden ve yurt dışından gelecek taleplere cevap verecek tedbirlerimizi aldık. Yurt dışında önümüz çok açık, gelecek Türk markalarının… Yurt dışı yatırımlarımıza, mağazalaşmaya 2021’de de devam edeceğiz. Hazırlıklarımızı ona göre yapıyoruz, 2021’den oldukça umutluyum.

İŞİMİ, BAŞINDA OLUP YÖNETMEYİ TERCİH ETTİM
Pandemiye rağmen ben, her gün işime gidip geldim. İşimi çok seviyorum. İşin başında olmak, bana her zaman ayrı bir keyif  veriyor. O nedenle de şirketi uzaktan yönetmek yerine, işimin başında olup yönetmeyi tercih ettim. Elbette eşimle, dostumla olan ilişkilerimi maalesef pandemi nedeniyle askıya almak zorunda kaldım.

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı NEZİH BARUT:
Amacımız, ülkemizi biyoteknolojik ilaçlarda üretim üssü haline getirmek
Abdi İbrahim, aşı üretimi ve dolumu konusunda gereken teknolojiye ve altyapıya sahip. İlaç sektörünün geleceği olarak gördüğümüz ve stratejik olarak çok önem verdiğimiz biyoteknolojiye, kayda değer yatırımlar yaptık. 2018 yılında tamamladığımız biyoteknolojik ilaç üretim tesisimiz “AbdiBio” atmış olduğunuz en önemli adım....

Pandemi ile mücadelede çözümün parçası olabilmek adına, Ar-Ge ve üretim gücümüzü, medikal yetkinliklerimizi, tüm uzmanlık ve tecrübelerimizi, Türk tıbbının ve hastaların hizmetine sunduk. Sektör lideri bir şirket olarak, toplumumuzun bu zor dönemdeki ihtiyaçlarını dikkate aldık ve bizden beklenen katkıyı en üst seviyede sunmak için çalıştık.

ALTYAPIMIZ VE KALİTE SİSTEMLERİMİZ, YÜKSEK DÜZEYDE 
Dünyadaki aşı çalışmalarını yakından takip ederek, salgını önleyecek aşı alternatiflerinin Türkiye’nin yerli ve milli ilaç şirketi olan Abdi İbrahim tesislerinde üretilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı’na başvurduk. İncelemeler sonucu, BioNTech ve Moderna tarafından üretilen mRNA bazlı biyoteknolojik aşılar yanında, Rus ve Çinli şirketlerce üretilen inaktif aşıların “AbdiBio”da üretim ve dolumu için izin belgesini aldık. Böylece, hem altyapımızın hem de kalite sistemlerimizin yüksek düzeyde olduğu kanıtlandı. Yeterliliğimiz bir kez daha tescillenmiş oldu. Bu, aynı zamanda dünya standartlarında aşı üretimi yapabileceğimizin ispatı…

20 MİLYON AŞIYI ÜRETEBİLECEK KAPASİTEYİZ 
Aşı üretimi de dahil olmak üzere, biyoteknoloji alanındaki tüm yatırımlarımızın amacı; ülkemizi biyoteknolojik ilaçların üretiminde bir üretim üssü haline getirmek ve bu stratejik alanda Türkiye’yi söz sahibi olan ülkelerden birisi yapmak. Abdi İbrahim olarak, şu anda 20 milyon aşıyı üretebilecek kapasiteyiz. Covid-19 aşısının daha fazla miktarda üretimi için ek yatırım gerekirse, bunu da kısa sürede yapmaya hazırız.

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili  FEYHAN YAŞAR:
Değişime, hızla uyum sağlayacağız
Risklerin yönetimi, marka ve ürünlerimizin yurt içi ve yurt dışı pazarlarda büyümeyi sürdürmesi, iklim değişikliğiyle mücadele, verimlilik ve toplumsal katkı, ajandamızın ön sıralarında olmaya devam edecek.

2021 yılında, ülke ekonomisinin üzerinde büyümeyi sürdürmeyi hedefliyoruz. Tüketici ve müşterilerimizin beklentileri değişiyor. Biz de bu değişime hızla uyum sağlayarak süreçlerimizi yöneteceğiz. Son 5 yılda yurt içinde ve yurt dışında önemli yatırımlar yaptık. 2020’de bu yatırımlarımızın geri dönüşlerini almaya başladık. Otomasyon, dijital dönüşüm, modernizasyon ve sürdürülebilirlik yatırımlarımıza devam edeceğiz.

YETKİNLİKLERİMİZİ ARTIRMALIYIZ
Pandemi, hepimize farklı bakış açıları kazandırdı. İş yapış biçimlerimizden günlük yaşamımıza kadar her alanda dönüşüme şahit olduk. Salgının varlığını kabul ederek, işimizi ve özel yaşamımızı ona göre uyumlamak önemli. Esneklik, hız ve verimlilik önem kazandı. Dijitalleşmenin getirdiği avantajlar ile zamanı verimli kullanmayı, kısa sürelerde verimli çalışmayı, günümüzü doğru planlayabilmeyi, yeni iş yapış biçimlerine hızlı uyum sağlamayı öğrendik. Bu dönemde yetkinliklerimizi artırmamız ve yetkinliklerimizi değişime en uygun şekilde dönüştürmemiz gerekiyor. İşimizi yönetirken de kişisel yaşamımızda da bu gerçekle hareket etmeye alıştık.

Ortadoğu Holding İcra Kurulu Üyesi NUSRET KAYHAN APAYDIN:
Yatırım fırsatlarını değerlendireceğiz
2021 yılı yatırım ajandamızın önceliğinde, güvenle ve istikrarla büyümek yer alıyor. Bu amacımıza ulaşmak için gerekli tüm yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz.

Bulunduğumuz sektörlerde farklılaşmak, en iyisi olmak ve sektörlere yön vermek için teknoloji ve hizmet çeşitliliği anlamında yatırımlara ağırlık vereceğiz. Holding ve kurum kültürümüze, misyon ve vizyonumuzla eşleşebilecek bir yatırım fırsatı doğarsa bunları da değerlendireceğiz. 

ÜST YÖNETİM, İŞ YERİNDE
Holding merkezimizdeki çalışmalarımızı, ülke genelindeki kısıtlamalar dışında sürdüre geldik. Çalışanlarımızı haftanın belirli günlerinde uzaktan, bazı günlerinde iş yerinden çalışacak şekilde planladık. Ancak, üst yönetim olarak işlerimizi iş yerinden yönetiyoruz. Toplantılarımızı olabildiğince çevrim içi konferans platformları ile yapmayı tercih ediyoruz. Nişantaşı Hastanemiz’de baştan beri sahadayız. Çalışanlarımız ve hastalarımızla birebir ilişki kurmaktan hiç geri durmadık. Pandemi tedbirleri kapsamında çalışmalarını yürüten sağlık çalışanlarımız, büyük bir fedakârlıkla ve zaman zaman riske maruz kalarak hizmet sunmaya devam etti. Yine Wome Deluxe Otelimiz’de, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca verilen “Güvenli Turizm Sertifikası”nı alan ilk otellerden biri olarak Ekim 2020 sonuna dek konuklarımızı ağırladık. Lojistik grubumuzda ve şantiyemizde ise çalışmalarımızı kontrollü bir şekilde sürdürdük. 

PEK ÇOK DERS ÇIKARILACAK
Sonuç olarak, şartlar ne kadar zorlayıcı olursa olsun, işinizi korumak ve daha ümitvar bir geleceğe hazırlamak durumundasınız. Dünyaca maruz kaldığımız bu salgın dönemi, iş dünyasına ve iş liderlerine hiç unutamayacakları, teknolojik gelişmelerle çok daha içli dışlı oldukları ve pek çok ders çıkaracakları bir deneyim atmosferi sundu.  İnanıyorum ki, bu çetin günler, yaz aylarına kalmadan geride kalacak ve yine yeni ufuklara doğru ilerleyeceğiz.


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz