DUAYENLERİN LİDERLİK İLKELERİ

Yönetici insanın zihnine hitap eder, belirli bir kuralı ve sistemi vardır. Liderlik insanların gönlüne seslenmektir. Lider ise hep hayâlleri olan, bu şekilde geliştirdiği projeleri gerçekleştirmeyi bilen kişidir. Gerektiğinde kadrolar kuran, takımda bulunanların fikirlerini derleyip, birleştirerek yeni haritayı çizendir. Peki! Duayen iş insanları, başarı yolunu hangi taşlarla döşedi ve basamakları nasıl tırmandı? Feyhan Yaşar, Nihat Özdemir, Abdulkadir Konukoğlu, Tuncay Özilhan, Ahmet Nazif Zorlu ve Nihat Kırmızı, ?liderlik ilkeleri?ni Business Life okurlarıyla paylaştı?

Dünya değişiyor, Sanayi 4.0 konuşuluyor ki, rekabet de artık çok daha artacak. Yapay zekadan, mobiliteden, dijitalleşmeden, robotlardan ve Mars’a insan gitmesinden bahsedilen bir dönemdeyiz. Zorluklar ise “lider” yetiştirme süreçleridir. Liderliğin yolu ise takımdaşlıktan geçer. Saygı ve sevgi samimiyse aynıyla karşılık bulur. “Ekip Ruhu” da başarıya giden yolun ardına kadar açılması demektir. Değişim, insanın gönlüne temas etmekle başlar. Liderin de bu aşamada söylediklerini önce kendi yüreğine indirmesi gerekir. Bilgi paylaşıldıkça zenginleşir ve daha çok anlam kazanır. İş insanları da birikimlerini aktardıkça kurumlarına, sektörlerine, milletine ve ülkesine yararlı bireyler haline gelir. Sektör duayenliği de öyle… 

KİMSENİN YAPMADIĞI / YAPAMADIKLARINI NASIL BAŞARDILAR?

Biz de Şubat 2019 sayımızın kapak konusu olarak “liderlik ilkeleri”ni başlığa çıkardık. Öncü şirketlerin aynı eşdeğerdeki en tepe isimlerine öncelikle, kimsenin yapmadığı / yapamadığı şeyleri nasıl başardıklarını sorduk. Bunun şu anki konumlarına etkisine ilişkin cevaplar alırken, peşine, “Yeni dönem büyüme modelinizden bahseder misiniz?” sualini ekledik. Değerli iş insanlarımız, rakiplerine göre hızlı yükselmelerini sağlayan özelliklerini de sıraladı.

VİZYONLAR FARKLI, BAŞARI HEDEFİ AYNI

Liderlerin prensipleri nasıl yeni işlerin yolunu açtı. Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar “sürdürülebilirlik” 
kavramından yola çıktı. Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir “hız ve çeviklik”in önemine işaret etti. Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu “kriz=fırsat” derken, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, her şeyin “saygı” çatısı altında başladığına dikkati çekti. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Sultanhamam’da başlayan kariyer yolculuğundan ipuçları sunarken, Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kırmızı “pratik ve kolay çözüm” kelimelerini ön plana çıkardı…

YAŞAR HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ FEYHAN YAŞAR:

YAŞAR TOPLULUĞU’NA LİDERLİĞİ, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK GETİRDİ

Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Feyhan Yaşar, daimi vizyonlarını “Bilim-Birlik-Başarı İçin Çalışmak” mottosuyla çizdi. Faaliyet gösterdikleri sektörlerde öncü olmanın gurunu yaşayan Yaşar, grubun amaçlarına ve stratejilerine de ve kalıcılığı nasıl sağladıklarına açıklık getirdi.

Yaşar Topluluğu tüketicilerden hareketle kuruldu. Yenilikçilik, inovasyon ve AR-GE bizim genlerimizde var. Bunları 73 yıldır bütün faaliyetlerimizde etkin kullanıyor, çalışanlarımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla iş birliği içinde hareket ediyoruz. Sektörlerimizde öncü ve lider olma stratejimiz çerçevesinde yatırım yapıyor ve hizmet sunuyoruz.

ÖNCÜ OLAN ÇOK SAYIDA ÜRÜN ÜRETTİK

Sektörlerimizdeki liderliklerimiz “ilkler”imizle geldi. Alanlarının ilki fabrikaları kurmak, Türkiye için “ilk” olan çok sayıda ürünü üretmek, kurumsal bakış açısına sahip bir topluluk olarak sürdürülebilir olmak bize liderliği getirdi. Kalıcılık ise sürekliliği sağlamak ve elbette tüketicilerimizi odağımıza alan stratejik yaklaşımımızla oldu.

ÇEVREYLE UYUMLU OPERASYONLARIMIZ VAR

Yeni dönemde büyüme modelimiz, sürdürülebilirlik ve bu şekilde ilerleme anlayışımız üzerine kurulu. Bu kapsamda çevreyle uyumlu operasyonlarımız ve tüketici talepleri doğrultusunda hareket ediyoruz. 

ESAS OLAN, KURUMSAL KÜLTÜRÜMÜZ

Kurumsal kültürümüz ve değerlerimiz çerçevesinde kendi amaçlarımız ve stratejilerimiz var. Kendi hedeflerimize göre çalışıyoruz. Sektörlerimizde öncü olabildiysek ne mutlu bize… Özetle; topluluğumuzun daimi vizyonu olan “Bilim-Birlik-Başarı İçin Çalışmak”, liderlik ilkelerimizden.

YAŞAR’IN LİDERLİK İLKELERİ:

- Şeffaf ve adil olmak.

- Dünyaya ve topluma karşı sorumluluk taşımak.

- Sivil toplum çalışmalarıyla gelişimi desteklemek.

- İnsana değer vermek, takım çalışması ve ruhunu taşımak.

- Paylaşmak, vizyona sahip olmak.

NİHAT ÖZDEMİR LİMAK HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI:

YENİ KAPILARI, İŞİ ERKEN BİTİRME  PRENSİBİMİZ AÇTI

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, 1950’de Diyarbakır’da başlayan hayat hikâyesinin bugünlere nasıl uzandığını anlattı. Hep ideali olan “mühendislik” yolunu aydınlattığı döneme ışık tutan Özdemir, “daha iyisini yapmak” ve “zamanından önce tamamlamak” vurgusunu seçti. 

Öğrendik, kendimizi geliştirdik, daha sonra büyük işler almaya başladık. Hep başarmaya ve en iyisini yapmaya odaklandık. Bugün de bunu prensip edinirim. Ticarette kâr da zarar da kardeştir. Kâr için ödün verirseniz uzun vadede zarar edersiniz. Çünkü itibar her şeyden daha kıymetli.

LİMAK’I ÜNİVERSİTEDEKİ ODAMDA KURDUK

Zor geçiniyorduk. Dedim, “Nihat tren kaçıyor”. Bugün Gazi Üniversitesi olan, Ankara Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi’nde sınıftan ve asistanlıktan dostum Sezai’ye konuyu açtım ki, o da zaten benden bunu duymak istiyordu. Diğer bir arkadaşımız Yasin Ekinci ile “Limak”ı benim odamda, 1976’da kurduk. “Lider Makinacılar”ı kısaltarak “Limak” adını verdik. 1980’e kadar böyle devam ettik. Proje çizimleri yapıyorduk; ama gözümüz hep genel müteahhitlikteydi. 

ÇALIŞMALARIMIZ ÇOK BEĞENİLDİ

1980’de siyasi ortam iyice gerilmişti. Biz de üniversiteden ayrılıp şirkete odaklandık. Büyüyebilmek için devletin belli kurumlarında olmak zorundaydınız; ancak iş ortaklığı çok zordu. Devlet Su İşleri’nin tarihindeki iki kez verdiği “erken bitirme pirimi”ni biz aldık. Biri bugün Bodrum’un da suyunu sağlayan “Geyik Barajı”ydı. Prensiplerimiz bize yeni işlerin kapısı açtı. Karayollarına da bu şekilde girdik. Köprünün bağlantı yollarını yapıyorduk. Dönemin karayolları genel müdürünün evinin önünden geçiyor
muş. Çalışmamızı çok beğenip kim olduğumuzu sormuş. Daha sonra “yol müteahhidi” olduk. Limanlar, havalimanları, fabrikalar, boru hatları, otoyollar, tüneller gibi 100’ün üzerinde 10 milyar doları bulan pek çok büyük altyapı projesini tamamladık. 

OTEL, ENERJİ, HAVAALANI, LİMAN…

90’larda Türkiye’de turizm patladı. İnşaatını yaptığımız bir otelin sahibi zor duruma düşünce bugün 8 otele ulaştığımız işletmeciliğe soyunduk. 2000’lerde “Kurtalan Çimento”yla adım attığımız çimento sektöründe 11 fabrikamız var. Kilis’te yeni ve modernini devreye almak üzereyiz. Yurt dışında Mozambik ve Fildişi Sahili’nde de fabrikamız mevcut. 2000’lerden sonra “enerji”ye girdik. 3.500 mw’ın üzerinde kurulu gücümüz var. Kosova’nın elektrik dağıtımı da bizde. Bu bölgede pek çok hidroelektrik santralin sahibiyiz. Siirt’te yaklaşık 500 mw’lık “Çetin Barajı” ve 2020’den önce devreye alacağımız “HES” yatırı
mına devam ediyoruz.

SENEGAL’DEN KUVEYT’E VE RUSYA’YA YENİ HAVALİMANLARI

2007’de Sabiha Gökçen Hava Limanı’nın terminal inşaatı ve işletmesi işini aldık. 30 ay öngörülürken 18 ayda tamamladık. Ardından 5 Türk şirketiyle ortak olarak İstanbul Yeni Hava Limanı’na başladık. 42 ay gibi rekor bir sürede başarıyla tamamladık ki, gururluyuz. Kosova’da havalimanı yaptık ve işletiyoruz. Senegal’in başkenti Dakar’da yarım kalmış bir havalimanını 8 ayda devreye aldık. Kuveyt’te Türk müteahhitlerin yurt dışında aldığı en büyük iş olan 4.5 milyar dolar değerindeki terminal inşaatı bizde. Tanınan süre 6 yıl; ama çok zor olmasına rağmen hedefimiz 4 senede bitirmek.  Rusya’da, 2018 Dünya Kupası öncesi iki önemli havalimanı inşa ettik. Şu anda iki yeni havalimanı ve içinde tünel ve köprüler bulunan bir otoyol projemiz var. İskenderun Limanı’nı işletiyoruz. Ankara Hızlı Tren Garı’nı açtık. Yusufeli dünyanın 3. yüksek barajı olacak. TANAP Boru Hattı ve Kuzey Marmara Otoyolu inşaatlarımız sürüyor.

HAYÂLİM ASMA KÖPRÜYDÜ, NASİP OLDU

Kariyerim boyunca en çok yapmak istediğim şey, bir asma köprüydü ki, nasip oldu. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşaatı ve işletmesi ihalesini Güney Koreli ve Türk ortaklarımızla kazandık. 2023 metrelik en geniş orta açıklıkla dünyada zirvede. Bize verilen süre olan 2023 değil de 2022’de tamamlamayı hedefliyoruz. Bu topraklardan kazandığımızı bir şekilde buradaki insanlarla paylaşmamız gerekiyor.

ÖZDEMİR’DEN LİDERLİK İLKELERİ:

- Üzerime aldığım bir işi zamanından önce, istenilenden daha iyi kalitede bitirmeye odaklanırım.

- Hayatınızı iyi planlarsanız ki, mühendislerin en önemli özelliği iyi plan ve hesap yapmaktır, her şeye vakit ayırabilirsiniz.

- Her türlü sivil toplum kuruluşlarında yer alırım. Mühendisler sosyal yönlerini geliştirebilirlerse başarılı olur.

- İş hayatında çok iyi bir donanıma sahip olmak şart.

- En az bir yabancı dili çok iyi bilmelisiniz ki, dünyadaki gelişmeleri yakından takip edebilmelisiniz. 

ABDULKADİR KONUKOĞLU SANKO HOLDİNG ONURSAL BAŞKANI:

LİDERLER KRİZ DÖNEMLERİNDE FARKLILIK YARATIR

Anadolu sanayisine yön veren Sanko Holding’in Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, görevi neden 65 yaşında bırakıp şirketi gençleştirdiğini merak edenlere seslendi. Verimli bir emeklilik ve eşdeğerde ağabeylikle aynı düzeyde bir duayen olan Konukoğlu’na göre; “Sepetinizi iyi yapmazsanız muhakkak zarar görürsünüz.”

SANKO’nun geçmişi 1904’e dayanıyor. 115 yıllık kurumsal geçmişimizle yoğrulmuş tecrübe, bilgi birikimi ve yönetim anlayışımız var. Her daim iç ve dış piyasaları yakından takip eder, çok iyi etüt eder ve beklentilerini dikkate alırız. AR-GE çalışmalarına önem veririz. 

MALİYETİ ARTIRMAYIN, SÜRECİ ISKALAMAYIN

Şirketlerimizin rotasını iyi çizeriz. Peki! Yatırımlarımızı neden genellikle hızlı yükselmemizi sağlayan krizlerde yaparız? Çünkü şartlar düşünülenin aksine daha uygun olur. Esasında liderler özellikle bu döneminde farklılık yaratır. İşe bu süreçte başlarsanız, krizden çıkılırken projeyi tamamlamış ve piyasaya girmiş olursunuz. Bunu sektörün zirve yaparken uygulamaya kalkarsanız hem maliyeti artırırsınız hem de zirve sürecini ıskalarsınız. 

SANKO’DA PANİK YOK!

Krizlerde yatırımlar durdurulmamalı, aynı kararlılıkla ve artırılarak sürdürülmeli. Geçici olan kriz dönemlerinde daha çok çalışılması, hedefe ulaşmak için azimli olunması gerekiyor. Kişileri ve şirketleri olumsuzluklar değil, panik ortamı bitirir. En büyük yanlış bu hisse kapılıp, yatırımları yavaşlatmak veya durdurmak. Sanko’da panik yok! 
Beklentileri karşılayacak yatırımlara odaklanıyoruz. Geçmişte olduğu gibi 2019’da da teknolojiye ve insan kaynaklarına yatırım yaparak büyüme modelini benimsiyoruz. Teknolojiyi yenilemeyen yöneticiyi tesis yeniler.

SÖZÜNÜZ SENETSE SİZİN ADINIZ MARKA HALİNE GELİR

Doğru zamanda, beklentilere uygun yatırımlar yapmamız, ürünlerimizin arkasında durmamız, müşteri ilişkilerini iyi yönetmemiz bize farklılık sağladı. Sözünüz senetse, sattığınız mal ve hizmetin arkasında sonuna kadar duruyorsanız, şirketiniz ve sizin adınız marka haline gelir.

KONUKOĞLU’NUN LİDERLİK İLKELERİ:

- Lider mütevazı olmalı ve iş ortamında kızdığı kişinin yeri geldiğinde gönlünü alabilen esneklik sergilemeli.

- Lider kararlı hareket etmeli. Ne yapacağını bilen, pratik zekasıyla da çözümün kaynağı olmalı.

- Lider duygularıyla hareket eder; ama kesinlikle böyle karar almamalı. Ben de 65 yaşında görevimi bırakarak holdingi gençleştirdim.  

- İyi bir lider, iyi bir yönetici olmayabilir. Bu noktada devreye iyi yöneticiler devreye girer ve liderin liderlik vasıflarından azami ölçüde yararlanılarak kurumun başarısının sürekliliğini ve artışını sağlar. 

TUNCAY ÖZİLHAN ANADOLU GRUBU YÖNETİM KURULU BAŞKANI:

LİDERLİK, SAYGI VE SAYGINLIKLA GELİR

Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, iş dünyasında fark yaratanın mutlaka kazandığı düşüncesinde. Topluluğun yeni dönem hedeflerine kapı aralayan Özilhan, büyük bir ekibe liderlik ederken kendisine en çok yardımcı olan bakış açısından bahsederken, ekibinden isteklerini de sıraladı.

Katma değeri yüksek üretim için insana yatırımın, ekonomik kalkınma için gerekli platformla özgürlüklerin sunulmasının ve bu süreçte ortak çalışma kültürünün değerine inanıyoruz. Anadolu Grubu, kurulduğu günden bugüne her zaman faaliyette olduğu sektörleri büyütmek, insanımıza saygıyla tüketicilerinin beklentilerini karşılayacak ürünler geliştirmeyi önemsedi. Sonuçta fark yaratan kazanıyor.

SORUMSUZLUĞU ASLA KABUL ETMEDİM

Liderlik, saygı ve saygınlıkla gelir. Kendi işimizi sadece bugün değil, her gün, her saniye, daha iyi yapma azmimizi asla kaybetmeyeceğiz. İş hayatımda sorumsuzluğu ve işine saygı göstermemeyi asla kabul etmedim. Bu bakış açısı, Anadolu Grubu gibi büyük bir ekibe liderlik ederken bana çok yardımcı oldu. 

ÇALIŞANLARIMIZA VE TÜM PAYDAŞLARA SAYGILIYIZ

Çalışanlarımıza ve tüm paydaşlarımıza  karşı saygılı olmak, hem benim hem tüm yöneticilerimizin ve grubumuzun kurum kimliğinin en önemli yapı taşları arasında. Aynı zamanda saygılı ve ölçülü bir yönetim anlayışını benimsiyoruz.

DETAYLAR İÇİNDE KAYBOLMUYORUM

Çok farklı konularda birçok detayı barındıran bir yapımız var. Yıllardır her türlü operasyonun içine dahil olmam, üretimden pazara gidene kadar ürünlerimizin hangi aşamalardan geçtiğini çok iyi bilmem, detaylar içinde kaybolmamı önlüyor. Anadolu Grubu’nun tüm şirketlerinin yönetim kurulu başkanlığını yürütüyorum. Bunun dışında sivil toplum kuruluşlarında da üstlendiğim görevlerim var. Uzun yıllardır yoğun bir tempoda çalışıyorum. Ekibimin de buna uyum göstermesini önemsiyorum.

ÖZİLHAN’IN LİDERLİK İLKELERİ:

- Her zaman önce karşımdakini dinlemeye özen gösterdim.

- Her alanda doğru kararları alabilmek için konuya muktedir tüm ilgililerin görüşlerini anlamak ve kendi süzgecinizden geçirerek kararı ondan sonra vermenin yararlı olduğunu gördüm.

- İtibar, bir şirket ve yöneticileri için olmazsa olmaz, en önemli unsurların başında geliyor. Kazanılması çok zor ama kaybetmesi çok kolay bir değer.

- Bir şirketin itibarını yönetmek de kişinin kendi itibarını yönetmesi gibi ciddiyetle ele alınmalı ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konu. 

AHMET NAZİF ZORLU ZORLU HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI:

HEP HAYÂLLER KURDUM; AMA HİÇ HAYÂLCİ OLMADIM

Çok farklı sinyal etkisi yaratan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu’nun yoğun da bir temposu var. Sultanhamam’da öğrendiklerini tatbik ederek fabrikalar kuran Zorlu, başarılı girişimcilerin ortak sırlarını ifşa etti! İlk arabasını neden 1974’te aldığını da Business Life’ta paylaştı. Sözün senetten, çekten değerli olacak. Karşındakini kandırarak iş yapmaya kalktığın zaman muvaffak olman mümkün değil. Dürüst, çalışkan oldun mu o zaman başarı gelir. Aynı zamanda işi de bileceksin. Tembel olursan istediğin kadar dürüst ol, bir şey çıkmaz.

NEYİ, NEREDE, NASIL YAPACAĞIMI İSTANBUL’DA ÖĞRENDİM

Müşterilerini iyi tanıyana liderlik gelir. İş hayatımın ilk adımını kendi memleketim olan Denizli, Babadağ’da attım. Sonra da Trabzon’a gidip ticareti öğrendim. Ancak asıl İstanbul’a geldiğim vakit, neyi, nerede, nasıl yapacağımı çok daha iyi anladım. Bu konularda hep hayâller kurdum ve buna devam ediyorum; ama hiç hayâlci olmadım.

EN BÜYÜK HAMLELERİMİZ İNOVASYON VE YENİLİK

Zorlu Holding’in en büyük hamleleri inovasyon ve yeniliklerdir. Teknolojiye, üretime ve ihracata daima yatırım yapılmalı. Ayrıca dürüst olmanın, çok çalışmanın, zorluklar karşısında yılmadan hedefler peşinde koşmak ve topluma geri vermek, başarılı girişimcilerin ortak sırrıdır.

ZORLU’NUN LİDERLİK İLKELERİ

- Özel yaşamında aşırıya kaçmayacaksın. Şimdi insanlar daha çok zengin olalım, daha çabuk zengin olalım, daha lüks yaşayalım peşinde değil mi?

- 1974’te ilk kez bir araba aldım. Her şeyim varken 74’te! Niye? Ama “Bana sermaye lazım” diyordum.

- Benim Sultanhamam’da avukatım diye bir şeyim yoktu. Fabrikaları kurduk, Sultanhamam’dan çıktık, ondan sonra avukatımız, mali müşavirimiz oldu.

NİHAT KIRMIZI DOĞA SİGORTA YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE CEO’SU:

HERKES DÜŞÜNÜRKEN BİZ YAPIYORUZ

Doğa Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Nihat Kırmızı, bulundukları sektörde ilklere imza atmalarını sağlayan adımlarını aktardı. Öncü olmanın gerekliliklerinden söz eden Kırmızı, bir liderin taşıması gereken özelliklere değinirken, “Hep Birlikte” tanımıyla “Ekip Ruhu” üzerinde durdu.

Biz sektörün geç kaldığı şeyleri, herkesten önce ve pratik ve kolay çözümlerle yapıyoruz. Öncü olmanın da gereği budur. Hizmet sunanı da alanı da yoracak, kafa karıştıracak ve zorlayacak işlerden kaçınmak lazım. Bu şirketinize, ürünlerinize alışkanlık kazandırarak bağlılığı artırırken hızlı ilerlemenizi de sağlar. 

PAYDAŞLARI BİR BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ

Her işimizde tüm paydaşları bir bütün olarak düşünüyoruz. Hem şirketimizi ve çalışanlarımızı hem de müşteri ve iş ortaklarımızı bütünleştiririz. Bütün bunlar samimiyeti arttırır. Bize inanılmasını ve güvenilmesini sağlarız. Böylece “Herkes düşünürken biz yapıyoruz”u sağlamak için herkes size yardımcı olur.  

KAYBETMEKTEN KORKMAYIN

Lider olabilirsiniz; ama hiçbir şeyi tek başınıza yapamazsınız. İşinizde bütünü harekete geçirebiliyorsanız (çalışanlarımız, acentelerimiz, müşterilerimiz, servislerimiz ve asistans hizmeti sunan partnerlerimiz gibi iş ortaklarımız) iyi bir lidersinizdir. Hep birlikte kimsenin yapmadığı, yapamadığı veya yapmaya cesaret edemediği işleri yapabilir ve başarılı olursunuz. Kaybetmekten korkmamak lazım. Sonuçta ya kazanırsınız ya öğrenirsiniz. Böylece sonraki adımlarınızı daha güçlü atabilirsiniz. İşte ve hayatının her alanında hepimizin başına benzer onlarca şey gelir. Önemli olan nasıl tepki verdiğimizdir. Bunlar sizi farklılaştırabilir ve çok iyi bir yol açabilir.

CESUR VE YENİ ÜRÜNLERLE BÜYÜYECEĞİZ

Doğa Sigorta kurulduğunda 5 yıllık bir büyüme stratejisi yapmıştı. Doğru riskleri alarak yenilikçi ve öncü olmak ve lider şirketlerden olmak… Bunu başardığını üretiminde, pazar payında ve kârlılığında görebiliyoruz. Doğu risk analizleriyle cesur ve yeni ürünlerle piyasa şartlarına uygun olarak büyümeye devam edeceğiz. Müşteriye yakın olma, hızlı karar alabilme, olaylara göre davranış biçimi geliştirme, tüm ekibin aynı amaca odaklanmasını sağlama ve bunun için dayanışma ve güven doğamızda var.

KIRMIZI’NIN LİDERLİK İLKELERİ:

- İyi analiz edip doğru yerden başlayın.

- Doğru olduğuna karar verdiğin bir işte kaybetmekten korkmayın. En azından nasıl kazanmanız gerektiğini öğrenirsiniz. Sonrasında başarı zaten gelecek.

- Olaylar karşısında doğru tepkilere hazır olmalısınız. Etrafındakilerin fikirlerini de dinlemelisin, yine kararı sen vereceksin.

- Haklı çıkmaya değil, doğruyu bulmaya çalışmalısınız.

- Lider, iletişimde ve iş yaklaşımında basit olmalı. Karşısındakinin zorlanmayacağı ve hemen anlayabileceği şekilde davranmalı. Bu hem işinizi kolaylaştırır hem de diğerinin motivasyonunu yükseltir.

- Daha iyi görünmek için kendini olduğundan farklı göstermek, doğallığı ve samimiyeti kaybettirir. Olduğun gibi davranmalısın ki, kendine güven bunu gerektirir. 

Seyfettin Bayram

s.bayram@businesslife.com.tr


Bu Makaleyi Sosyal Medyada Paylaşabilirsiniz